Dom Luis Köprüsü ve Gaia

dom luis koprusu gaia porto gezi rehberi cigdem ceylan

Bu köprü Paris Eyfel Kulesi’nin mimarı Paris Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış! Dom Luis köprüsü Porto’nun Ribeira ve Gaia bölgelerini ayıran iki katlı muhteşem bir köprü. Porto şehrinin kesinlikle simgesi! Alt katı yaya ve araç trafiğine açık. Üst katı ise nefes kesici bir manzaraya sahip! Üst kat da yayalara açık ve ortadan da bir tramvay hattı geçiyor. Altınızda Douro nehri, arkanızda Ribeira, önünüzde ise Gaia bölgesi! Görüntüyü siz tahmin edin. 🙂 Bu arada köprü mimarisi de muhteşem… Alt ve üst köprünün ikisi de, büyük bir kemer ve devasa karmaşık demir iskelet çerçevelerinden oluşuyor.

dom luis koprusu gaia porto gezi rehberi cigdem ceylan

Köprünün kenarlarına yapışmış ve yüzlerinde o sevimli sırıtma ile poz veren çekiklerden fırsat bulabilirseniz 🙂 köprünün tam ortasında durun ve Porto manzarasının tadını çıkarın!

dom luis koprusu gaia porto gezi rehberi cigdem ceylan

Ben Dom Luis köprüsünün üst katında fotoğrafımı çekip dekorumu yaptıktan sonra hemen karşıya geçmedim, geri döndüm 🙂 ve köprünün alt katını da görmek istedim. Köprünün altına ulaşabilmem için yokuşlu ve dapdar Arnavut kaldırımlı Porto sokaklarından aşağılara inmem gerekiyordu. En tepeden başladım merdivenlerden inmeye, labirent gibi bir yoldu burası adeta… Merdivenlerden indim, keskin dönüşler yaptım, dar sokaklara girdim çıktım. Gerçekten o deneyim muhteşemdi çünkü yürürken karşıma onlarca salaş Porto mahallesi ve bu mahallelerde yaşayan yerel insanlar çıktı. İlerledikçe sokaklar ıssızlaştı, bir yandan püfür püfür bir yaz rüzgarı esiyordu havada. Sonunda Dom Luis’in muhteşem görüntüsü bir kez daha karşımdaydı ama bu sefer Duoro nehrine biraz daha yakın şekilde! Siz de karşıya geçişte bu yolu tercih edin derim.

Karşıya geçtiniz, artık Gaia’dasınız! Ribeira ve Gaia bölgelerini birbirinden ayıran özellikler var. Ribeira, Porto’nun biraz daha tarihi bir bölgesi. Daha salaş, daha ikonik ve daha turistik. Gaia’nın havasını ise ben Karaköy ve Galata’ya benzettim. 🙂 Gaia, ayrıca üzüm bağları, mahzenleri ve Porto Şarabı imalathaneleri ünlü bir bölge. Duoro nehrinin kenarında sıra sıra restoranlar ve şarap firmalarını göreceksiniz. Gaia, biraz daha sakin gibi görünse de epey turistik ve kalabalık. Porto’ya gitmeden önce yapılacaklar listesini araştırdığımda Porto’da turistlerin en keyif duyduğu aktivitenin Dom Luis köprüsünden geçerek Gaia’ya varmak olduğunu okuduğumda şaşırmıştım ama insanlar hakikaten haklıymış. 🙂

dom luis koprusu gaia porto gezi rehberi cigdem ceylan

Köprüden Gaia’ya bağlandığımda nehir kıyısı boyunca yaptığım uzun yürüyüşle Duoro’nun ve manzaranın tadını çıkardım! Merkeze vardığımda ise vaktimi bir restoranda harcamak istemediğimden kalabalıktan uzaklaşmak adına rastgele dar sokaklara dalmaya karar verdim, iyi ki de öyle yapmışım çünkü karşıma ıssız kiliseler ile şarap mahzenleri çıktı. En turistik görünmeyen mahzenlerden birine daldım. İçeride koca koca variller var, insanlara tadım servisi yapan görevliler herkesle yakından ilgileniyor. Önce ücretsiz şarap tadımı yapıyorsunuz sonrasında ise menüden sipariş verebiliyorsunuz. İçmeseniz bile menüdeki güzel atıştırmalıklar için girin içeri. Kendime nefis bir peynir tabağı sipariş edip ıssız ve soğuk mahzenin pencere kenarında bir yer seçtim kendime. Size sakinliği ve manzarayı anlatamam! Ruhum aşırı aşırı dinlendi. 🙂

Otelim Ribeira bölgesinde olduğu için köprüden geri dönmem gerekiyordu. Bu sefer Porto’nun panoramik manzarasını da seyredebilmek için teleferik ile dönmeyi tercih ettim. Gaia’dan tek yön kişi başı 7 eur ödeyerek teleferiğe bindim. Pek sıra beklediğim söylenemez. Yolculuk çok kısa sürdü ama gördüğüm manzara efsaneydi! 🙂 Siz de Duro nehri üzerinde bu teleferik keyfini muhakkak yaşayın. Bu arada ilgilenenler için bir bilgi vereyim. Teleferik bileti aldığınızda, anlaşmalı oldukları bir şarap mahzeninde tek tadım bedava.

dom luis koprusu gaia porto gezi rehberi cigdem ceylan

Braga rehberim için tıklayın.

Porto sokakları rehberim için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen