Brüksel Gezi Rehberi

Hemen harekete geçin ve

Brüksel Gezilecek Yerler

Brüksel’i tek seven insan benim diye düşünüyorum bazen. 🙂 Çünkü etrafımda “Brüksel’de yapılacak çok da bir şey yok yaaaa!” yorumlarını o kadar çok duyuyorum ki. Üstelik benim bu şehri neden bu kadar fazla sevdiğim de anlamlandırılamıyor bazen. 🙂 O konuya yazımın en sonunda değineceğim. 🙂 Bir şehir düşünün ki; Ortaçağ’ın puslu havasını size fazlaca hissettiriyor ve yine o dönemden kalan birçok mimari eseri olduğu gibi korumuş! Her tarihi bina ise bak bak doyamayacağınız cinsten. Brüksel, Avrupa Birliği’nin merkezi olduğu için de aslında epey modern. Bu arada şehrin her yanı da waffle ve patates kızartması kokuyor! Tüm bunların hepsini bir arada sunan bir şehir Brüksel!

Brüksel aşırı rağbet gören şehirlerden Paris ve Amsterdam’ın ortasında olduğundan bu geçiş noktası için de bir cazibe merkezi. 🙂 Hızlı tren ile Avrupa’nın birçok şehrine kolayca ulaşabileceğiniz bir şehir. Rotanıza muhakkak alın! Ve en önemli kural; kimsenin bir şehir veya ülke ile ilgili yaptığı negatif yoruma kulak asmayın çünkü herkesin seyahat tarzı ve bir şehirden beklentileri çok çok farklı. Siz beni dinleyin. 🙂 Çünkü hazırladığım Brüksel rehberimde, çok geniş bir kitleye hitap edecek şekilde şehrin tüm atmosferini ve yapılacaklar listesini çok detaylı aktardım sizlere. Benim favorimi sorarsanız şimdiden söyleyeyim; gece karanlık çöktü mü Grand Place Meydanında yere çöküp etrafımdaki muhteşem tarihi binaları ve meydanın kalabalığını seyretmek. 🙂

Haydi gelin bu güzelliği beraber keşfedelim. Siz de

Neler Yaparım?

Çiğdem'in Favorileri

Galeries Royales Saint-Hubert

Burası Avrupa’nın en can alıcı pasajlarından biri. Milan’daki Galleria Vittorio Emanuele'i veya St. Petersburg’daki The Passage’ı görmüş olanlar ne demek istediğimi daha kolay anlayacaktır.

Galeries Royales Saint-Hubert

Detaylı Bilgi

Brüksel Parkları

Brüksel Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden bir tanesi. Şehirde onlarca park ve bahçe var. Her biri birbirinden epey farklı ve kendine özgü tarihlere, heykellere, mimari ve ağaçlara sahip.

Brüksel Parkları

Detaylı Bilgi

Grand Place

Brüksel'in merkez meydanı. Baştan söyleyeyim Grand Place Avrupa’nın ve dünyanın en güzel meydanlarından biri.

Grand Place

Detaylı Bilgi

Manneken-Pis

Brüksel şehrinin en ikonik ve sembolik yapısı! Bronz bir işeyen çocuk heykeli. Şehrin hem mizah anlayışını, hem de bağımsızlığını temsil ediyor bu heykel.

Manneken-Pis

Detaylı Bilgi

Atomium

Brüksel’in en ikonik simgesi, uluslararası turizmin en önemli noktası, Brüksel’deki Dünya Fuarı’nın sembolik amblemi, Brüksel’in popüler ve en turistik yeri… Daha ne olsun. 🙂

Çikolata ve Waffle

Belçika’nın çikolataları ve waffle’ları çok meşhurdur. Bu konuda aşmış olduklarını söyleyebilirim çünkü çikolatalar el yapımı ve katkı maddesi hiç kullanılmıyor.

Çikolata ve Waffle

Detaylı Bilgi

Yapılacaklar

Detayları görmek için başlıklara tıklayın.

İşte Avrupa Birliği’nin Genel Merkezi! Avrupa Birliği’nin kuruluşunu, yapısını ve işleyişini öğrenmek istiyorsanız Parlimentarium Müzesini ücretsiz şekilde ziyaret edebilirsiniz. Detaylı Brüksel Parlamento binası yazım için tıklayın!

Brüksel Adliye Sarayı şehrin en önemli yapılarından biri. Dünyadaki en büyük adliye saraylarından da biri. 19. yüzyılda inşa edilen en büyük binaymış burası! Mimarisi bir harika! Detaylı Brüksel Adliye Sarayı yazım için tıklayın!

Atomium’un dibinde bulunan Mini Avrupa, birkaç saatte Avrupa turu yapabileceğiniz bir park burası. Bence gerçekten eşsiz bir yolculuk çünkü Avrupa’nın en güzel şehirlerinin tipik atmosferini bu parkta aynen hissediyorsunuz! Londra’daki Big Ben, gondollar ve mandolinler ile Venedik, Paris’ten diğer ülkelere giden yüksek hızlı tren! Hakikaten gerçeklerinin minyatürü adeta! İtalya’da Vezüv yanardağı’nın patlaması, Berlin Duvarı’nın yıkılışı, Sevilla’daki bir boğa güreşi… Gerisini saymayayım siz tecrübe edin. 🙂 Mutlu gezmeler.

Ortaçağ kokan Brüksel şehri, çoğu Roma Katolik kilisesine bağlı çok sayıda kiliseye ev sahipliği yapıyor. Öyle ki Brüksel’de tam 107 tane Katolik kilise var. Şehirdeki diğer dini yapılar da çok ihtişamlı. Brüksel’e geldiğinizde ilk görmeniz gereken Brüksel katedralleri listesini sizler için derledim!

Palais Royal de Bruxelles yani Brüksel Kraliyet Sarayı, Brüksel’in en merkezi noktası olarak kabul ediliyor. Detaylı Brüksel Kraliyet Sarayı yazım için tıklayın!

“Brüksel’de de gezecek hiçbir yer yok yaaaa!” diyenlere sakın kulak asmayın. Ben defalarca yürüyerek Brüksel turu yapmış biri olarak bizzat söylüyorum, gezilecek görülecek çok şey var şehirde. Detaylı yürüyerek Brüksel turu yazım için tıklayın!

Siz Brüksel’de sadece Manneken Pis’in mi ünlü olduğunu düşünüyorsunuz? 🙂 O zaman yanılıyorsunuz çünkü görülmesi gereken bir de Jeanneke Pis yani işeyen kız heykeli var. İşeyen erkek heykeli kadar popüler değil ama. 🙂 Chez Leon ve Delirium’a çok yakın. Yakın olmasına yakın da, bu heykelin bulunuşu zor. 🙂 Defalarca yanından geçip onu göremeyen turist sayısı çok fazladır herhalde şehirde! Bu arada Jeanneke Pis heykeli demir parmaklıklar arasında olduğu için net bir fotoğraf almak çok da kolay değil. Telefonu parmaklıklardan içeri sokarak bir şansınızı deneyin. 🙂

Bu restoranın Türkiye’de de üç şubesi var. Suadiye, Kanyon, İstinye Park ve Buyaka’da. Ana şube ise Belçika’da. Belçika’da 7 tane şubesi var. Benim favorim ise Brüksel’deki Galeries Royales Saint-Hubert pasajının içindeki restoran. Burada muhakkak kahvaltı edin! Detaylı Le Petit Quotidien yazım için hemen tıklayın!

Harika bir bar burası! Le Cercueil tabut demek bu arada. 🙂 Bu barın içi tamamen spooky mod. Yani ürpertici ve korkutucu. 🙂 Ben de her Brüksel’e gidişimde buradan çok fazla instastory paylaşıyorum, siz de hep soruyorsunuz içeride neler var diye. 🙂 Cevaplar için buyrun detaylı Le Cercueil yazıma!

Belçika denince akla ilk gelen lezzetlerden biri tabi ki midye! Brüksel’de en güzel midyeyi nerede yerim diyenler buyrun Brüksel detaylı midye rehberime!

Delirium Brüksel’in en ünlü barı. Hatta yaklaştığınızda tabelalarda Delirium zone yazar. 🙂 Delirium kafe de barın hemen yanında. Genelde hep kalabalık ve çok canlı! Detaylı Brüksel Delirium yazım için hemen tıklayın!

Parkları çok sevdiğimi beni yakından takip edenler bilir. 🙂 Bu park ise benim gittiklerimden biraz daha farklı. O yemyeşil çimler, tepede parlayan güneş, etrafta sevimli bir göl ve bisiklete binen insanlar tasvirine pek uymuyor burası. 🙂 Daha ziyade Kanada veya Rusya’nın bir ormanında hissediyorsunuz kendinizi. Biraz daha vahşi bir park izlenimi var burada. Etrafta yabani hayvana hiç rastlamadım ama, korkmayın. 🙂 Nisan ve Mayıs ayları bu ormanı ziyaret için en ideal zaman çünkü bu aylarda ormanın tamamı masmavi sümbüllerle dolu oluyor. Adeta bir halı gibi! Burası merkeze tren ile yaklaşık 50 dakika civarında. Zamanınız var ise muhakkak ziyaret edin çünkü tam bir huzur merkezi. 🙂

Brüksel deyince akla ilk gelen pasaj elbette Galeries Royales Saint-Hubert. Ama en az onun kadar güzel bir pasaj daha var şehirde. passage du nord cigdem ceylan-500pxPassage Du Nord! İtiraf edeyim buradan haberdar değildim ben bile, şehri gece gece gezerken tesadüfen rastladım. 🙂 Gece saat 22.00 civarı olduğu için tabi tüm dükkanlar kapalı idi. Burası 1880’lerin sonunda inşa edilmiş. Gündüz ve mağazalar açıkken bu pasajı gezerken kendinizi Paris’te veya Milano’da bir pasajı geziyormuş gibi hissediyormuşsunuz. İçeride çeşit çeşit çikolata ve vintage mağazaları var. Muhakkak gezmenizi tavsiye ederim.

Avrupa’da en sevdiğim şeylerden biri şehirler arası ve ülkeler arası seyahat etmek. Belçika’ya geldiysem genelde minimum iki veya üç şehrine gitmeye çalışırım çünkü ülke küçük, şehirler ise iki günde gezilebiliyor. Eğer birkaç gün fazladan vaktiniz var ise muhakkak Belçika’nın diğer şehirlerini de görün. Gent ve Brugge ziyaret etmeniz gereken iki güzel şehir mesela. Tren ile 35-40 dakikada önce Gent’e gelip şehri gezebilir, bir yarım saat daha yolculuk yaparak Brugge’a varabilirsiniz. Yollarda vakit kaybı da çok yok. Muhteşem. 🙂 Belçika’nın kendi raylı sistem hattı olan Belgian Train internet sitesini ve fiyatları bir inceleyin. Fiyatlar tek yön yaklaşık 6-7 eur civarında. Mutlu seyahatler. 🙂

Genel Giderler

Konaklama

Brüksel’de şehrin eski merkezinde konaklamanın bedeli diğer bölgelere göre biraz daha yüksek. Grand Place civarındaki otellerde konaklamak isterseniz gecelik 80-200 eur arasında bir ücret ödemeniz gerekecek. Merkezden hemen hemen 20 dakikalık uzaklıkta olan bölgelerde 60 eur civarında konaklayabileceğiniz oteller bulabilirsiniz gecelik. Havalimanı yakınlarında da 39-45 eur arasında fiyatı değişen oteller bulmanız mümkün. Ama havalimanından toplu taşıma ile merkeze ulaşma süreniz yaklaşık yarım saat bunu unutmayın. Brüksel’de hostel veya kendinize ait bir apartman dairesinde konaklamanın bedeli ise 45-50 eur civarında. Grand Place’e yaklaştıkça tabi fiyatlar artıyor. Detaylı Brüksel’de ucuz konaklama rehberim için tıklayın.

Yeme içme

Brüksel’de ucuz yeme içme alternatifi çok. Şehri bu kadar çok sevmemin nedenlerinden biri de bu. 🙂 Uzun yemek ritüellerini sevmiyorum. Hızlıca karnımı doyurup yoluma devam etmek en sevdiğim şey. 🙂 Brüksel’de şahane Belçika yerel lezzetlerini tatmak istiyorsanız, aşırı lüks olmayan bir restoranda bile 25-70 eur arası kişi başı ücret ödemelisiniz. Altın renginde lezzetli Belçika patateslerinin külahı ise sadece 3,5 eur. Leziz soslarının her biri ise 90 cent. Porsiyon epey büyük olduğu için benim tek öğünümü kurtarıyor bu patatesler. Kipkorn, sosis, tavuk kanadı gibi aperatif tercihler içinde cebinizden 5-10 eur arası bir bedel çıkmalı. Waffle’ların fiyatı 5-6 eur arasında değişiyor. Detaylı Brüksel’de ucuz yeme içme rehberim için tıklayın.

Ulaşım

Brüksel International Havaalanından şehir merkezine metro ile 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Tek yön gidiş kişi başı metro bileti fiyatı 9 eur. Charleroi havaalanı ise merkeze 42 km uzaklıkta. Flibco otobüsleri ile tek yön kişi başı yaklaşık 15 eur ödeyerek merkeze ulaşabilirsiniz.  Brüksel tamamını bir günde yürüyerek tamamlayabileceğiniz bir şehir değil. Şehir içinde metro, tramvay ve otobüs ile kolayca seyahat edebilirsiniz. 1 saatlik bilet tek yön kişi başı yaklaşık 2,5 eur. Ayrıca tek sefer değil de çok kez kullanabileceğiniz bilet seçenekleri de var. 5 seferlik bilet: 8 eur, 10 seferlik bilet: 14 eur, 24 saatlik bilet: 7,5 eur (sınırsız kullanım) Detaylı Brüksel ulaşım rehberim için tıklayın.

Önerilen Günlük Bütçe

1
Toplam
1
Konaklama
1
Yeme İçme
1
Ulaşım

Hostel’de konakladığınızı, önerdiğim yeme içme önerilerimi uygulayıp, toplu taşıma kullandığınızı varsayarak önerdiğim günlük bütçe konaklama dahil 77 eur. Bütçe tavsiyelerime uyarak bu rakamı aşağı çekebileceğiniz gibi, daha konforlu konaklama ve restoranda yeme içme gibi seçeneklerde günlük bütçenizin siz fark etmeden tavan yapabileceğini unutmayın.

Bütçe İçin Faydalı İpuçları

1. Brüksel Kart kullan: Eğer Brüksel müzelerini ziyaret edecekseniz muhakkak bu kartı edinin çünkü bu kart ile 40 müzeye ücretsiz girebilirsiniz. Bazı restoranlarda, turlarda ve dükkanlarda da indirimli olarak hizmet alabilirsiniz. Ayrıca 100 sayfalık bir Brüksel rehberi ile ücretsiz şehir ve müze haritasını da bu kart ile edinebiliyorsunuz. 24 saatlik kart 26 eur, 48 saatlik kart 34 eur, 72 saatlik kart ise 42 eur. Brüksel şehrinin resmi internet sitesinden Brüksel kartın neleri kapsadığını inceleyebilir ve kartı online olarak satın alabilirsiniz.

2. Grand Place çevresinde konaklama: Özellikle şehre ilk gelişiniz değil ise, Brüksel’in tarihi merkezi Grand Place civarında konaklamamanızı tavsiye ederim. Merkeze yaklaştıkça fiyatlar da o kadar artıyor. Grand Place civarında konaklamanın bedeli 80-150 eur civarında iken, merkeze 1 km uzaklıktaki bölgelerde yaklaşık 50-60 eur’a konaklama satın alabilirsiniz. 20 dakika da yürüyüverin, ne olacak. 🙂 Bu arada hosteller de ayrı bir alternatif. Brüksel’de hostellerin fiyatı yaklaşık 50 eur civarında.

3. Sokak lezzetleri tercih et: Restoranlarda yerel bir Brüksel ziyafetinin tadını çıkarayım derseniz neredeyse kişi başı 60-80 eur gibi bir bedel ödemeniz gerekecek. Oysa ki Belçika, patatesleri, envayi çeşit sosları ve waffle’ları ile ünlü bir şehir. Bir külah lezzetli bir patates kızartmasına 3,5 eur ödeyerek de gayet doyabilirsiniz. Sosların tanesi ise 90 cent. Lezzetli bir waffle için de 6-8 eur arası bir ücret ödeyeceksiniz. Sosis, hambuger ve lezzetli kipkorn yemek de ucuz alternatiflerden. Ücretler 5-10 eur arası değişiyor.

4. Souvenir’lardan yiyecek ve içecek alma:  Grand Place civarındaki Souvenir isimli hediyelik eşya mağazalarından asla içecek ve yiyecek almayın. Epey kazık! Şehrin birçok noktasında Carrefour Express marketleri var. Bu marketlerden çok daha ucuza yeme içme işinizi halledebilirsiniz. Örneğin Souvenir’de 6 eur ödediğim bir içeceği markette 3 eur’a bulunca epey saydırmıştım. 🙂 Hahahaha

5. Şehri yürüyerek keşfet: Brüksel evet küçük bir şehir sayılmaz ama şehirde iki ya da üç gününüz var ise toplu taşımaya ücret ödemek yerine tüm şehri yürüyerek gezmek için bir planlama yapın. Örneğin ilk gün şehrin eski merkezi olan Grand Place civarını, ikinci gün daha modern görünümlü, parkları ve parlamento binasını da ziyaret edebileceğiniz Jourdan ve Quartier Européen bölgesini yürüyerek gezebilirsiniz. Bu lokasyonlar merkeze yürüyerek 30-40 dakika uzaklıkta. Üçüncü gününüzü de yine yürüyerek şehir merkezine 20 dakika uzaklıktaki Brüksel Midi bölgesine ayırın.

6. Portatif tuvaletleri kullan: Şehir merkezini gezerken dikkat ettiğim şeylerden biri üzerinde Dixi yazılı bu portatif tuvaletler olmuştu. 🙂 Yol üzerinde Fast Food veya kahve zincirlerinde tuvaletler ücretli iken, yol kenarında duran portatif tuvaletler ise tamamen ücretsiz. 🙂 Tam bir hayat kurtarıcı!

Son vLoglar