Brugge Gezi Rehberi

Hemen harekete geçin ve

Yeni Yazılarımdan Anında Haberdar Olmak İçin Üye Ol!

Brugge Gezilecek Yerler

Brugge Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Yıllar önce bu şehri ziyaret etmeme bir film vesile olmuştu. Evet doğru tahmin ettiniz, In Bruges filmi! 🙂 Bu filmde beni en etkileyen şey filmin dramatik ve komik havasından ziyade, izlediğim Brugge manzaraları olmuştu. Film o masalsı Brugge şehrinden o kadar güzel kareler gösteriyordu ki, ertesi gün uçak biletimi almıştım bile. 🙂 Ortaçağ binaları, dar ve Arnavut kaldırımlı sokakları, kanal yolları, minik taş köprüleri, melodik çan sesleri, faytonlar, havada mis gibi çikolata ve waffle kokusu… Tek bir tane bile yeni bina yok.

Brugge şehrinde en çok ne yapmayı seviyorsun derseniz, Markt meydanında Belfry’a karşı o arnavut kaldırımlı zeminde oturarak In Bruges filminin soundtrack’ini dinlemek ve çikolata kokusunu içime çekmek. Zaman zaman da Brugge sokaklarında kaybolmak. 🙂 Benim de zevklerim bu. 🙂 Hayatın tadını sevdiğim şeyleri yaparak çıkarmayı seviyorum. Hazırladığım Brugge gezi rehberi ile Brugge şehrini sizler de keşfedebileceksiniz.

Haydi gelin bu güzelliği beraber keşfedelim. Siz de

Neler Yaparım?

Çiğdem'in Favorileri

Tekne ile Kanal Turu

Beni biliyorsunuz şehirleri yürüyerek keşfetmeye bayılırım ama bazı şehirlerde bazı noktalar var ki, ancak kanallarda suyun üzerinde süzülürken görebiliyorsunuz. Brugge da kesinlikle bu şehirlerden biri!

Tekne ile Kanal Turu

Detaylı Bilgi

Brugge Kilise ve Manastırları

Brugge şehri yüzyıllar boyunca kiliselerin, manastırların ve şapellerin yani dini yaşamın aktif merkezi olmuş. Şehrin olağanüstü bir dini mirası var. Muhakkak bu noktaları görün.

Brugge Kilise ve Manastırları

Detaylı Bilgi

Markt Meydanı

Şehrin tam kalbi! Turistlerin gezmeye başladığı ana nokta işte tam da burası. Benim için Markt Meydanı bundan daha fazlası. Bu meydana geldiğinizde etrafınızın her biri farklı dönemlerden kalma rengarenk ve şirin tarihi binalar ile çevrili olduğunu göreceksiniz. Meydanda en ilgi çekici yapı epey yüksek bir kule olan Belfry!

Markt Meydanı

Detaylı Bilgi

Belfry Kulesi

İşten Brugge şehrinin en ikonik yapısı! Markt meydanına geldiğinizde ister istemez gözünüz bu devasa kulenin en tepesine doğru çevrilecek. Çünkü bu kule tam 83 metre! Bu çan kulesinin inşası 1282 yılında başlamış ve sekizgen üst bölümün tepesi 1482 yılında tamamlanmış. Günümüzde kuleden tam 47 melodik çan sesi duyabiliyorsunuz. Gözünüz yiyorsa tırmanın. 🙂

Belfry Kulesi

Detaylı Bilgi

Yürüyerek Brugge Turu

Brugge şehri baştan sona muhteşem bir ambiyansa sahip. Tekne turunuzu da yaptıysanız sıra geldi Ortaçağ ve mis gibi çikolata kokan o meşhur Brugge sokaklarında kaybolmaya. 🙂

Yürüyerek Brugge Turu

Detaylı Bilgi

Çikolata ve Waffle

Brugge şehri hiç abartmıyorum hangi yöne baksanız renkli ve şirin çikolata ve waffle dükkanları ile karşılaşabileceğiniz masalsı bir şehir. Çikolata ve waffle rehberimde tüm detayları anlattım. 🙂

Çikolata ve Waffle

Detaylı Bilgi

Yapılacaklar

Detayları görmek için başlıklara tıklayın.

Belçika deyince akla gelen bu üç lezzetin tarihlerinde kaybolmak ve yapım aşamalarına dair birçok bilgi edinmek için kesinlikle bu müzeleri ziyaret edin. Ben bu müzelerin hepsini gezdikten sonra Brugge şehrini daha da iliklerime kadar hissetmiştim. O zaman buyrun bu müzeler için hazırladığım detaylı rehbere.

Burg, Brugge şehrinin tarih kokan meydanı aynı zamanda idari ve siyasi merkezi! Burg meydanında Gotik’ten Rönesans’a kadar uzanan ve neo-klasik dönemlerden kalma çeşitli mimari tarzlarda yapılar var. Meydanda en dikkat çekici yapı ise Belediye binası! Adalet sarayı ve nüfus müdürlüğü de burada. Detaylı Burg meydanı yazım için hemen tıklayın.

Yaz veya kış, sabah ya da akşam, güneş ya da yağmur… Hiç farketmez! Rozenhoedkaai her zaman muhteşem. Brugge’deki en çok fotoğraflanan noktalardan biri ayrıca. Geceleri de ışık oyunları ile muhteşem fotoğraf veriyor ve daha az kalabalık oluyor. Brugge şehrini ziyaret ettiyseniz Rozenhoedkaai’de fotoğraf çektirmeden dönmeyin.  😀

Midyeye bayılırım! 🙂 Belçika’nın midyesi çok ünlü ama servisi bizden biraz daha farklı. Biz genelde midye tava veya midye dolma olarak tüketiriz midyeyi. Belçika’da ise midye yemek istiyorum dediğinizde önünüze lezzetli bir sosla servis edilen haşlanmış midye dolu kocaman bir tencere geliyor! Detaylı Brugge midye rehberim ve favori mekanlarım için hemen tıklayın.

Belçika patatesleri acaba neden bu kadar lezzetli diye düşünürken ufak çaplı bir araştırma yapmıştım. Belçika’lıların patatesleri kendilerine has bir pişirme teknikleri var. Patatesler iki kere kızartılıyormuş! Brugge patates kızartması rehberim ve favori mekanlarım için hemen tıklayın.

Amsterdam kadar olmasa da Brugge şehrinde de hatrı sayılır bir bisiklet trafiği var. Ortaçağ’dan fırlamış bu masalsı kenti yürüyerek ve tekne ile gezdiniz, peki bisiklet ile şehri keşfetmek nasıl bir şey olurdu acaba? Size birkaç tane bisiklet turu önerim olacak. Detaylı Brugge bisiklet turu rehberim için hemen tıklayın.

Brugge şehrini keşfetmenin en muhteşem yollarından biri de balona binmek! Bence çok romantik. 😀  Bruges Ballooning ve Madou Balloon Ride firmaları şehirde balon hizmeti veren en bilindik iki fima. Balon turları yaklaşık üç saat sürüyor. Bazı turlarda yeme içme seçenekleri de mevcut. Düşünsenize havadasınız ve elinizde en sevdiğiniz içecekle tepeden muhteşem Brugge manzarasını izliyorsunuz! Sevgiliniz veya eşinizle muhakkak balona binin. Muhteşem ama biraz tuzlu. 😀 Kişi başı 180 eur.

13. yüzyılın sonlarından itibaren Brugge şehrinde yirmiden fazla değirmen bulunuyormuş. Sint-Janshuis ve Koeleweimolen günümüzde hala korunan ve aktif çalışan yel değirmenleri. Bu çok iyi korunmuş orijinal yel değirmenlerini muhakkak görün. Hava güzel ve güneşli ise yemyeşil çimlere oturup piknik yapabilirsiniz, manzara muhteşem. Markt meydanından yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Aziz John’ın hastanesi Brugge şehrinin en ikonik yapılarından bir tanesi. Tarih boyu müşkülleri, seyyahları, yoksulları ve hastaları tedavi eden sekiz yüz yıllık bir geçmişi vardır. 1970’lerin sonuna kadar aktif bir hastane iken günümüzde bir müzeye dönüşmüş. Giriş ücreti 12 eur. İçerideki sanat eserleri, hemşire ve hasta odaları, medikal araç gereçler görülmeye değer.

Markt meydanından 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası bu masalsı ve büyülü yemyeşil parka ulaşıyorsunuz. Bu yerin Türkçe karşılığı aşk gölü. 😀 Şehrin kalabalığından sıkıldıysanız şirin ve tarihi Brugge sokaklarında süzülerek bu parka muhakkak gelin. Parklara bayılırım. Minnewater gölüne ve manzarasına da aşık olduğumu söyleyebilirim! Dilerseniz piknik dilerseniz yürüyüş yapın burada, atmosfer her şekilde çok sakin ve romantik.

Brugge şehrini gezdim, dönüşte de sevdiklerime çam sakızı çoban armağanı hediyeler götüreyim derseniz doğru adrestesiniz. 😀 Brugge’un neleri ünlüdür?  Peki bu ürünler nereden ucuza alınır? Bu yazımda bunları açıklığa kavuşturdum. Brugge alışveriş rehberim için hemen tıklayın.

Brugge masalsı ve muhteşem bir şehir orası tamam. 😀 Ama eğer birkaç gün fazladan vaktiniz var ise muhakkak Belçika’nın diğer şehirlerini de görün. Gent ve Brüksel ziyaret etmeniz gereken iki güzel şehir mesela. Belçika küçük bir ülke. Tren ile yarım saatte önce Gent’e gelip şehri gezebilir, bir 35-40 dakika daha yolculuk yaparak Brüksel’e varabilirsiniz. Yollarda vakit kaybı da çok yok. Muhteşem. 😀Belçika’nın kendi raylı sistem hattı olan Belgian train firmasının internet sitesini ve fiyatları bir inceleyin. Fiyatlar tek yön yaklaşık 6-7 eur civarında.

Genel Giderler

Konaklama

Özellikle şehrin ana meydanları olan Markt ve Burg bölgesinde konaklamanın maliyeti diğer bölgelere göre biraz daha yüksek. Brugge şehrinin bu tarihi merkezinde konaklamanın bedeli gecelik yaklaşık 100-150 eur civarında. Yıldız sayısına göre de tabi fiyatlar artış ya da azalış gösterebiliyor. İki yıldızlı otellerde konaklamanızı öneririm, standartlar yüksek. Kendinize özel banyonuz ve ücretsiz wi-fi kullanabildiğiniz odaların fiyatı gecelik yaklaşık 50-80 eur arasında değişiyor. Brugge şehrinde ucuz konaklamanın yolu yok mu derseniz tabi ki var! Hostel’lerin ve şehir merkezine uzak bazı otellerin fiyatları gecelik yaklaşık 40-50 eur civarında. Nerede konaklamalıyım? Hangi bölgeler pahalı? Hangi bölgeler ucuz? Ortalama konaklama ücretleri ne kadar? gibi aklınızda birçok soru var biliyorum, haydi cevaplarını öğrenmek için Brugge şehrinde ucuz konaklama rehberim için tıklayın!

Yeme içme

Brugge denince akla gelen ilk şeyler, çikolata, waffle, midye ve patates kızartması! Ben Brugge şehrini her ziyaret edişimde rejimi bir kenara bırakıyorum ve bu yiyeceklerin hakkını veriyorum. 🙂 Siz de öyle yapın, ne de olsa tatildesiniz, canınız ne istiyorsa yiyin gitsin. 🙂 Size birçok önerim olacak. Brugge’da bir öğüne ortalama 6-8 eur vererek doymanız mümkün. Küçük bir patates kızartması külahı 3 eur civarında, lezzetli bir waffle ise 3-6 eur arasında değişiyor. 6,5 eur’a güzel bir hamburger yiyebilirsiniz. Koca bir tencere midyenin fiyatı ise yaklaşık 25 eur. Benim favori mekanlarımı öğrenmek istiyorsanız sizler için hazırladığım Brugge ucuz yeme içme önerilerime göz atın!

Ulaşım

Türkiye’den Brugge havaalanına direkt uçuş yok. Brugge şehrine ulaşmanın en kolay yolu, İstanbul’dan Brüksel International havaalanına uçmak ve Brüksel tren istasyonundan yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk ile Brugge merkeze ulaşmak. Kişi başı tek yön tren bilet fiyatı yaklaşık 20 eur. Brugge şehir içi ulaşımda otobüs ağı çok yaygın. Tek yön otobüs biletinin fiyatı 3 eur. Günlük bilet 6 eur, 3 günlük bilet 12 eur, 5 günlük bilet ise 17 eur. Detaylı Brugge ulaşım rehberim için tıklayın!

Önerilen Günlük Bütçe

1
Toplam
1
Konaklama
1
Yeme İçme
1
Ulaşım

Hostel’de konakladığınızı, önerdiğim yeme içme önerilerimi uygulayıp, toplu taşıma kullandığınızı varsayarak önerdiğim günlük bütçe konaklama dahil 76 eur. Bütçe tavsiyelerime uyarak bu rakamı aşağı çekebileceğiniz gibi, daha konforlu konaklama ve restoranda yeme içme gibi seçeneklerde günlük bütçenizin siz fark etmeden tavan yapabileceğini unutmayın.

Bütçe İçin Faydalı İpuçları

1. Şehri yürüyerek gezin: Brugge şehri yürüyerek gezebileceğiniz kadar küçük ve sevimli bir şehir. Şehir içinde araba kiralamayı veya taksi kullanmayı düşünmeyin bile. Çok gereksiz! Çünkü şehrin her sokağı Ortaçağ’dan fırlamış bir görüntüde, aşırı masalsı. Brugge’un asıl olayı zaten şehrin bu büyüsüne kapılmak. Ben şehir içinde hiç vasıta kullanmıyorum. Bilmediğim sokaklarda etrafı seyrederek kaybolmak müthiş. Üstelik bedava. 🙂

2. Charleroi Havalimanı’nı tercih edin: Türkiye’den Brugge şehrine direkt uçuş yok. Brüksel’e yakın olan Charleroi havaalanına düşük bütçeli havayolları uçuyor. Bu da uçak biletinizi daha ucuza bulabilmeniz demek oluyor. Havaalanından çıkınca hemen karşınıza Flibco otobüs durakları çıkacak. Brugge şerine tek yön kişi başı yaklaşık 17 eur. Ama Charleroi havaalanından Brugge şehrine ulaşım biraz daha zahmetli. Yaklaşık 2 saat sürüyor. Karar sizin. 🙂

3. Minnewater Park’da piknik yapın: Markt meydanından 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası bu masalsı ve büyülü yemyeşil parka ulaşıyorsunuz. Bu yerin Türkçe karşılığı aşk gölü. 🙂 Şehrin kalabalığından sıkıldıysanız şirin ve tarihi Brugge sokaklarında süzülerek bu parka muhakkak gelin. Marketlerden 3,5-5 eur’a kapın birkaç sandviç, yemyeşil manzara karşısında piknik yapın. 🙂

4. Müzeler için kombin bilet alın: Şehirde birçok müze var. Gitmek istediğiniz müzelerin internet sitelerini inceleyin. Birkaç müzeyi bir arada görebileceğiniz kombin biletler satılabiliyor. Tabi bu biletler müzeler için ayrı ayrı vereceğiniz ücrete göre çok daha uygun oluyor.

5. Sokak lezzetleri ile doyun: Brugge diyince hemen burnuma patates, waffle ve çikolata kokusu geliyor. 🙂 Evet şehirde çok havalı ve lezzetli restoranlar var. Ama Brugge’da bir öğüne ortalama 6-8 eur vererek doymanız mümkün. Küçük bir patates kızartması külahı 3 eur civarında, lezzetli bir waffle ise 3-6 eur arasında değişiyor. 6,5 eur’a güzel bir hamburger yiyebilirsiniz.

6. Dükkanlarda çikolata tadımı yapın: Şehirde adım başı bir çikolata dükkanı var. Tabi her dükkan da ayrı bir çikolata tadımı demek. 🙂 İkram için ayırdıkları çikolatalardan bedavaya tadarak lezzetli Belçika çikolatalarının keyfini çıkarabilirsiniz. Bu yöntem çok benim tarzım olmasa da, sizlere bütçeden tasarruf adına öneriyorum. 🙂 Ama aman aynı dükkana birkaç kere girerek yapmayın bu dediğimi, ayıp. 🙂

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Son vLoglar

One Response

Comments are closed.