Zagreb Gezi Rehberi

Hemen harekete geçin ve

Yeni Yazılarımdan Anında Haberdar Olmak İçin Üye Ol!

Zagreb Gezilecek Yerler

Hem büyüleyici mimarisi hem de doğal güzellikleri korunmuş huzurlu yemyeşil parkları! Zagreb şehri Yukarı şehir (Gornji Grad) ve Aşağı şehir (Donji Grad) olarak ikiye ayrılmış durumda. Ortaçağ’dan kalma binalara yakın olmayı çok sevdiğim ve tarihi dar sokaklarda dolaşmaya bayıldığım için ben Gornji Grad’ı daha çok sevdim. İki bölgeyi birbirine bağlayan dünyanın en kısa füniküler hattı ile yolculuk muhteşemdi! Yerel lezzetler Istarski Fuzi ve börek yemeden, ayrıca şehrin biraz dışındaki Mirogoj mezarlığını gezmeden Zagreb’den dönmeyin. 🙂 Şehirde Hırvatistan Kuna’sı geçiyor. 1 kuna yaklaşık 0,13 eur. Ama sanmayın ki şehir çok çok ucuz. Fiyatlar ortalama olarak bir orta Avrupa şehrine yakın sayılır. Zagreb halkı İngilizce biliyor ama çok sıcak değiller. İngilizcenizin arasına birkaç Hırvatça cümle sıkıştırırsanız ise aşırı ilgililer. 🙂 Zagreb şehrini şimdiden özledim!

Haydi gelin bu güzelliği beraber keşfedelim. Siz de

Neler Yaparım?

Çiğdem'in Favorileri

Gornji Grad

Gornji Grad, şehirde yukarı Zagreb olarak bilinen bölge. Bölgede çok sayıda tarihi ve turistik mekan var. Kent Katedrali, Aziz Mark Kilisesi, Hırvat Parlamentosu ve çok sayıda kafenin olduğu popüler cadde Tkalčićeva, dar ve sevimli tarihi sokaklar çok güzel.

Mirogoj Mezarlığı

Mirogoj, sıradan bir mezarlıktan çok park benzeri bir açık hava sanat galerisini andırıyor. Her şey o kadar düzenli ve estetik ki! Mirogoj, bütün dinlerin insanlarını barındırıyormuş. Bu yüzden birçok mezar taşı üzerinde Katolik, Ortodoks ve Müslüman semboller göreceksiniz.

Ban Josip Jelačić Meydanı

Ban Josip Jelačić Meydanı, Zagreb’in ana buluşma ve ulaşım noktası. Bir turist olarak şehri keşfe başladığınız ilk nokta bu meydan olsun. Meydanı çevreleyen Art Nouveau tarzı binalar çok hoş. Benim gittiğim gün Zagreb sağanak yağışlı da olsa meydanın keyfini bolca çıkardım. 🙂

Aziz Mark Kilisesi

Avrupa’da yüzlerce kilise gördüm ama Zagreb’deki Aziz Mark kilisesi kesinlikle çok çok farklı. Renkli ve kiremitli çatısı ile bu kilise aynı zamanda Zagreb’in de en ikonik simgesi. Işık da güzel ise çok güzel fotoğraflar veriyor. 🙂

Park Ribnjak

Şarıl şarıl yağan yağmurun altında turist olarak Park Ribnjak’ı keşfeden bir ben vardım etrafta. 🙂 Bu yemyeşil parkta farklı ağaç türleri, bitkiler ve birkaç anıt bulunuyor. Yazın sakin bir ortamda çimlere serilip piknik yapmak için oldukça ideal.

Zagreb Kahveleri

Zagreb’de hangi yerel kahveciye girersem gireyim hayal kırıklığına uğramadım. Çünkü Zagreb’de kahve yapımına çok özeniyorlar. Cogito, Eli's Caffe, Express Bar ve Bistroteka kesinlikle Zagreb’deki favori kafelerim! Afiyet olsun. 🙂

Yapılacaklar

Detayları görmek için başlıklara tıklayın.

Zagreb’in yukarı şehri Gornji Grad bölgesine ayak bastığınızda karşınıza çıkacak ilk yapı Lotrscak kulesi ve tabi önünde uzanan müthiş Zagreb manzarası olacak.zagreb gezilecek yerler cigdem ceylan Bu kule Zagreb’in en eski yapılarından biri. Kule 1200’lü yılların ortasında şehri savaş esnasında Osmanlı askerlerine karşı savunmak için inşa edilmiş, Osmanlı’ya karşı kazanılan zaferin anısına da günümüzde hala kuleden her öğlen top ateşleniyormuş. Ben de rast geldim top atışına, hiç hoş olmadı benim için. 🙂 Neyse kuleyi gezmek isterseniz yaklaşık 2,5 eur ödüyorsunuz. Jelačić meydanından yürüyerek veya dünyanın en kısa füniküler hattı ile kuleye kolayca ulaşabilirsiniz.

Zagreb Katedrali şehirdeki en güzel mimariye sahip ve en yüksek binalarından biri. zagreb gezilecek yerler cigdem ceylanTarihte yangın ve deprem felaketlerinden zaman zaman zarar görmüş. Yapı neo-gotik tarzda tekrar restore edilerek en son halini almış. Ben gittiğimde aşırı yağmur yağıyordu ve hava da kapalı idi ama yine de bina çok güzel fotoğraflar verdi. 🙂 Mutlu gezmeler.

Stone Gate yani taş kapı eski dönemlerde buradaki ortaçağ kasabasının ve Zagreb’in en önemli tapınağının doğu kapısı imiş. Kapının en önemli özelliği eski çağlardan günümüze dek korunan tek şehir kapısı olması. Kapıdan içeri girdiğinizde bir tapınak ve eski çağlardan kalma dini motiflerle süslenmiş taş levhalar göreceksiniz. Tapınağın girişindeki tezgahlarda yanan mumlar ve dua eden insanlar gerçekten bu kapıya çok farklı ve mistik bir hava katıyor.

Aslında Tolkien’s House isimli bu kafeyi Zagreb’de gidilmesi gereken mekanlar arasına yazsam mı yazmasam mı çok düşündüm ama canım Tolkien ve Lord of the Rings sevdam yüzünden bu mekanı gidilecekler arasına eklemeye karar verdim. 🙂 Tereddüt yaşamamın sebebini anlatacağım önce kafenin özelliklerinden bahsedeyim. Burası yukarı Zagreb’de Opatovina caddesi üzerinde bir kafe bar. Gornji Grad bölgesini gezdikten sonra soluklanmak için güzel bir nokta. İçerideki tüm konsept, duvardaki resimler, etraftaki objeler, fotoğraflar ve menü Yüzüklerin Efendisi konseptini oldukça fazla yansıtıyor.zagreb gezilecek yerler cigdem ceylan Buraya kadar her şey güzeldi benim için. Taaa ki sipariş alan garsonun tavırlarına kadar. İçeri girdiğim anda sakallı ve gözlüklü garsonun suratı asıldı, neredeyse “Neden buraya geldin?” tavrı içerisinde siparişimi beni tersleyerek aldı, menü ile ilgili sorularıma çok gıcık cevap verdi, hatta lavabonun yerini sorduğumda bile yüzü asıldı. Ne sorunun var senin arkadaş! 🙂 İşini sevmiyorsan çalışma, gıcık mısın! 🙂 Neyse, Tolkien’in o güzel hatırına adamın o gudubet suratına katlandım. Karar sizin. Afiyet olsun. 🙂

Opatovina caddesi üzerindeki aynı isimli park küçük ama çok huzurlu.zagreb gezilecek yerler cigdem ceylan Kaptol kulesi görülmeye değer. Parktaki ağaç ve bitkiler diğer şehir parklarına göre biraz daha bakımsız ama doğal. Duvardaki sokak sanatı çizimleri ise oldukça ilginç.

Ilica caddesi Zagreb’in en ünlü, en uzun ve en kalabalık alışveriş caddesi.zagreb gezilecek yerler cigdem ceylan İstanbul’un İstiklal caddesi gibi düşünün burayı. Sıra sıra dizili lüks ve ucuz mağazalar, kafeler, restoranlar ve caddenin ortasından geçen tramvay hattı ile Ilica caddesi her daim popüler ve hareketli.

Zagreb Botanik Bahçeleri binlerce tür özel bitkiyi korumasının yanı sıra oldukça huzurlu ve sakin. zagreb gezilecek yerler cigdem ceylanBu bahçe aslında Zagreb Üniversitesi’nin Botanik Bahçesi. Yani aslında sıradan bir bahçe değil, bilimsel bir araştırma alanı burası. Bilim adamları botanik bahçede Hırvat yerli bitkilerini araştırıp, geliştiriyor ve onları koruyorlar. İnanılmaz saygı duydum! Bahçede 10.000 bitki türü, bol miktarda dinlenme alanı ve sevimli yürüyüş yolu var. Zagreb botanik bahçesine girdiğinizde bir dizi katı kurallara da uymak durumundasınız. 🙂 Önceden okumanızı tavsiye ederim. Mutlu gezmeler.

Zagreb’in en meşhur açık hava gıda pazarı Dolac Market. Bizim pazarlardaki sebze meyve ve yerel ürünlerin satıldığı tezgahlar aynen bu pazarda da  kuruluyor.zagreb gezilecek yerler cigdem ceylan Yerli halk bu pazara pek bir ilgili. Dolac’da tezgahlar çok erken kuruluyor, çok da erken kaldırılıyor. Pazartesi-Cumartesi arası 07.00-15.00, pazar günü ise 07.00-13.00 arası açık. İçeride bir de kapalı bir gıda pazarı var. Burada ise daha çok et, peynir ve Zagreb yerel ürünlerinin reyonları var. Bu pazarda da uygun fiyata gıda alışverişi yapabilirsiniz. Hatta o anda karnınız acıktı ise ucuz fiyata tadabileceğiniz birkaç mekan da var pazarda. İçerisi güzel hoş da ben girdiğimde bütün kokular birbirine karıştığı için berbat bir koku vardı etrafta. Ama atmosfer aşırı güzel, o yüzden gezmeden asla dönmeyin. 🙂

Zagreb’in böreği pek bir meşhur ve aşırı lezzetli. Balkanlar ve onlara yakın Avrupa ülkelerinde genelde böyle zaten. Bahsettiğim ülkelere giderseniz mutlaka böreklerini de tadın. Delikates Pekarnica, Zagreb’i gezerken karşıma tesadüfen çıkan bir börekçi idi.zagreb gezilecek yerler cigdem ceylan Yeri acayip merkezi olduğundan mutlaka zaten önünden geçeceğinizi tahmin ediyorum. Yalnız şunu söylemeden geçmeyeyim aynı Tolkien’s House kafe de olduğu gibi burada da turistleri nedense hoş karşılamıyorlar. Börek reyonunun arkasındaki satıcı kadın börekleri videoya çekmeme izin verdi ama sonra içlerinde ne olduğu sorduğumda ters bakışı ile gıcık bir şekilde cevap verdi bana. Zagreb esnafı gerçekten bir tuhaf, buradan sevgilerimi yolluyorum onlara. 🙂 Ben peynirli olanı tercih ettim. Bir porsiyon bile kocaman, hatta iki kişiye epey yeterli olur. Fiyatlar ise epey ucuz. Yani börek olayı Zagreb’de sokak lezzeti olarak epey kurtarıcı. Afiyet olsun. 🙂

Zagreb füniküleri dünyadaki en kısa füniküler hattı, Zagreb’in de en eski ve ilk toplu taşıma aracı. Bu hat sadece 66 metre uzunluğunda. 🙂 Aşırı sevimli yani. Aşağı Şehir (Donji grad) ve Yukarı Şehir (Gornji grad) arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Yolculuk yaklaşık 1 dakika sürüyor ve seferler saat 06.30’dan 22.00’a kadar her 10 dakikada bir devam ediyor. Tek sefer füniküler yolculuğun fiyatı yaklaşık 0,54 eur. Aşağı şehirde kalkış istasyonu Tomićeva caddesinde, yukarı şehir istasyonu ise Strossmayer caddesinde Lotrščak Kulesi‘nin altında. Zaten yukarı tırmanıp araçtan indiğinizde sizi muhteşem Zagreb şehir manzarası ve heybetli Lotrscak kulesi karşılıyor olacak. Zagreb kartınız var ise bu hatta ücretsiz seyahat edebilirsiniz.

Genel Giderler

Konaklama

Zagreb şehri yukarı Şehir (Gornji Grad) ve aşağı şehir (Donji Grad) olarak ikiye ayrılmış durumda. Tarihi noktalara yakın olmak isterseniz yukarı şehri size tavsiye edebilirim. Ama Gornji Grad bölgesinde konaklama fiyatları Zagreb’in aşağı şehri Donji Grad’a göre biraz daha pahalı. Bu yüzden aslında Donji Grad da tercih edilebilir, her ne kadar turistik ve tarihi noktalara ulaşım uzak gibi gözükse de öyle değil. Şehir içi toplu taşıma veya yürüyerek turistik yerlere kolayca ulaşabilirsiniz. Gornji Grad bölgesinde otel fiyatları gecelik 80-100 eur civarı, aynı bölgede hostel ve dairede konaklamanın maliyeti ise ortalama 25-60 eur arasında değişiyor. Donji Grad bölgesinde ise her bütçeye göre otel seçeneği var. Fiyat aralığı oldukça esnek, yıldız sayısına göre 35-100 eur arasında değişiyor. Aynı bölgede hostel ve dairede konaklamanın maliyeti de ortalama 25-50 eur civarı. İki bölgenin tam ortasında ve her yere yakın noktada kalmak isterseniz şehrin tam merkezinde otelde konaklamanın tutarı 50-150 eur arasında değişiyor.

Yeme içme

Zagreb yeme içme açısından alternatifi oldukça bol bir şehir. Damak tatları da bize epey benziyor. Şehirde yufka ile yapılmış yemekler, sarma ve hatta çok lezzetli kebap yemekleri çok lezzetli. 🙂 Benim size önerebileceklerim ise siyah rizotto Crni Rizot, peynir tatlısı Strukli, çoğunlukla şeklini kalem benzeri bir aletle verdikleri, bizim bildiğimiz mantıyı andıran ama onların bir çeşit makarna dedikleri ve et, tavuk veya mantar ile hazırladıkları bir hamur yemeği Istarski Fuzi, gözlemeyi andıran Soparnik. Bu lezzetleri ortalama fiyatlı bir restoranda yerseniz yaklaşık bir öğüne 20-35 eur ödersiniz. Benim ise her zaman vaktim kısıtlı, hızlı olmam gerekiyor. 🙂 O yüzden tercihim sokak lezzetleri. Bunun için size ilk önerim Dolac Market. Şehir merkezinde kurulan bu gıda pazarının özellikle kapalı kısmında yöresel atıştırmalıkları çok ucuza bulabilirsiniz. Bir başka alternatif ise börekler. Şehrin hemen hemen birçok bölgesinde bulunan pastane ve fırınlarda çok lezzetli börekler satılıyor. Delikates Pekarnica favorim. Porsiyonlar çok büyük. Tek porsiyon börek iki kişiye gayet yeter. Fiyatlar ise ortalama 1-2 eur civarında. Kahvaltı atıştırmalıkları için de Pekarne Dinara’yı tercih etmiştim ben. Çok lezzetli sandviç ve hamur işleri var. Fiyatlar 1-3 eur arasında değişiyor.

Ulaşım

Zagreb havaalanından şehir merkezine ulaşımın en ucuz yolu 290 numaralı otobüs. Zagreb Kvaternik meydanı şehir merkezine varış noktası. Otobüs her 35 dakikada bir kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Bilet fiyatı kişi başı tek yön yaklaşık 1,35 eur. Uçağınızın iniş ve kalkış saatine göre sefer tarifesini Zagreb resmi ulaşım internet sitesinden inceleyebilirsiniz. 

Eğer vaktiniz kısıtlı ise taksi veya Uber kullanmanızı tavsiye ederim. Taksi ücreti 15-45 eur arasında değişiyor. Uber ise şehir merkezine yaklaşık 10-15 eur arasında tutuyor. Zagreb şehir içinde de tramvay ve otobüs seferleri ile gideceğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Şehir içi resmi ulaşım sitesinde gidiş ve varış noktanız ile arama yaptığınızda size en uygun seferi öğrenebiliyorsunuz. Bir inceleyin derim. 

Satın alacağınız biletler otobüs ve elektrikli tramvayda da geçerli. Biletleri büfelerden veya bilet makinelerinden satın alabilirsiniz. Araç içlerinde ise sadece tek seferlik bilet satılıyor. Bilet fiyatları şöyle;

  • Tek seferlik bilet – 2 eur
  • 90 dakika geçerli tek seferlik bilet– 1,35 eur
  • 60 dakika geçerli tek seferlik bilet – 0,94 eur
  • 30 dakika geçerli tek seferlik bilet – 0,54 eur

Füniküler ile yolculuk fiyatı tek yön kişi başı 0,67 eur.

Gece saatlerinde yani 24.00-04.00 arası toplu taşıma fiyatları ise farklı. Bilet fiyatı bu saatler içinde tek yön kişi başı 4 eur.

Önerilen Günlük Bütçe

1
Toplam
1
Konaklama
1
Yeme İçme
1
Ulaşım

Hostel’de konakladığınızı, önerdiğim yeme içme önerilerimi uygulayıp, toplu taşıma kullandığınızı varsayarak önerdiğim günlük bütçe konaklama dahil 55 eur. Bütçe tavsiyelerime uyarak bu rakamı aşağı çekebileceğiniz gibi, daha konforlu konaklama ve restoranda yeme içme gibi seçeneklerde günlük bütçenizin siz fark etmeden tavan yapabileceğini unutmayın.

Bütçe İçin Faydalı İpuçları

1. Zagreb Kart satın al: Zagreb Kart ile şehir içinde toplu taşımayı sınırsız ve ücretsiz kullanabilir, şehirde birçok müzeyi ve hayvanat bahçesini ücretsiz gezebilirsiniz. Kartı satın alabileceğiniz noktaları resmi internet sitesinden inceleyebilirsiniz. 

Zagreb Kart fiyatları şöyle;

  • 24 saat geçerli Zagreb Kart: 13 eur
  • 72 saat geçerli Zagreb Kart: 18 eur

2. Havaalanından şehir merkezine otobüs ile gel: Zagreb havaalanından şehir merkezine ulaşımın en ucuz yolu 290 numaralı otobüs. Otobüs her 35 dakikada bir kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Bilet fiyatı kişi başı tek yön yaklaşık 1,35 eur. Boşuna taksiye 15-45 eur ödemeyin.

3. Toplu taşıma için çoklu bilet satın al: Çoklu bilet fiyatları tek seferlik biletlere göre daha uygun. Tek seferlik bilet 2 eur. Toplu taşımayı çok sık kullanmayı düşünüyorsanız 30-60-90 dakika içerisinde sınırsız kullanabileceğiniz biletlerin ücretleri çok daha uygun.

4. Bölge halkı turiste çok sıcak değil: Zagreb hoş bir şehir, ama sanki turistlere karşı sıcak değiller. Özellikle kafe ve pastanelerde soğuk tavırlar ile karşılaşırsanız şaşırmayın. Aslında şehir halkı iyi derecede İngilizce ve hatta İtalyanca anlayıp konuşabiliyor. Bu konuyu bir yerel ile konuştuğumda Hırvatça birkaç kelime öğrenmemin işleri daha kolaylaştıracağını söylemişti. 

5. Havaalanındaki döviz bürosunu kullanmayın: Bu kural aslında sadece Zagreb’de değil birçok Avrupa şehri için geçerli. Siz siz olun bu işi Türkiye’de halledin. Unuttunuz mu? Tamam, ama Eur almak için sakın uçaktan iner inmez cüzdanınıza davranmayın. 🙂 Kazıklanırsınız, net! Zagreb şehir içine varmayı bekleyin çünkü şehirde birçok döviz bürosu var.

6. Şehir güvenli ama çantanızı ara sıra kollayın: Zagreb için güvensiz bir şehir asla diyemem, zira bir kış vakti en en turistik olmayan bir dönemde etrafta tek turist olarak gayet rahat ve güvenli şekilde dolandım. 🙂 Ama şehre varmadan önce, özellikle akşam hava karardığında veya şehrin izbe bölgelerinde çantaların ve özel eşyaların kollanması gerektiği ile ilgili uyarılar okumuştum. Bu yüzden sizi de bilgilendirmek isterim.

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Son vLoglar