Tallinn Gezi Rehberi

Hemen harekete geçin ve

Yeni Yazılarımdan Anında Haberdar Olmak İçin Üye Ol!

Tallinn Gezilecek Yerler

Baltık ülkelerine bayılıyorum. 2017 Aralık ayının başında ziyaret ettiğim ve aşık olduğum Estonya’nın başkenti Tallinn ise favorim. Çünkü son dönemlerde kış tatillerini ve soğuk ülkeleri pek sever oldum. 🙂 Tallinn de kış mevsiminin ve dondurucu soğukla beraber tatlı tatlı yağan karın en çok yakıştığı şehirlerden biri. Noel dönemine denk geldiğimden şehrin eski kent meydanında kurulan Noel pazarı özellikle akşamları bol kahkahalı ve ışıl ışıldı. Şehirde fiyatların Kuzey Avrupa’daki Finlandiya, İsveç ve Norveç ile uzaktan yakından alakası olmadığı gibi, Letonya ve Litvanya’dan da bir tık daha ucuz! 🙂 Gezilecek yerler ise epey bol! Halk ilk ortaçağdan kalma yapıları ve tarihlerini tamamen korumuş, dolayısıyla Tallinn’de gezerken 1400’leri iliklerime kadar hissettim ben. Tallinn, şehir duvarları, geçitleri, kiliseleri, kuleleri, surları, tarihi renkli ahşap evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile aşırı ama aşırı masalsı! Tallinn Old Town, dünyada en iyi korunmuş Hansa kent merkezlerinden biri. Old Town listemde ilk 5’de! O derece yani! 🙂 Rastgele girdiğim sokaklarda tarihin içinde bolca kayboldum, hayal kurdum, ruhumu dinlendirdim. Bu yüzden beni aşırı mutlu hissettiren bir şehir oldu Tallinn… İlgilenenler için gece hayatı da oldukça hareketli ve ucuz. Yeme içme alternatifi de oldukça bol. Yerel lezzetler ise efsane. Özellikle esmer ekmek üzerinde balıklı yumurta sosu ile servis edilen balık yemeği olan Kiluvõileib harika bir şey! 🙂 Ortaçağ atmosferini yansıttıkları karanlık ve mum ışığında ahşap masalarda yerel kıyafetli garsonların hizmet ettiği restoranlar inanılmaz keyifli. Özellikle Olde Hansa! Kelimelere sığmaz… Şöyle söyleyeyim, Olde Hansa’da kendimi Gandalf’ı beklemek üzere geldiğim Bree’de hayal ettim yemek boyunca! 🙂 Sadece bu restoran için bile gidilir Tallinn’e. Seni şimdiden özledim Tallinn! 🙂

Haydi gelin bu güzelliği beraber keşfedelim. Siz de

Neler Yaparım?

Çiğdem'in Favorileri

St. Catherine Geçidi

St. Catherine geçidi beni aşırı derecede ortaçağda hissettirdi. Pasajın en ilginç özelliği tarih boyunca ve hala sanatçıların atölyelerine ev sahipliği yapması. Ortaçağ döneminde bile sanatçıya verilen önemi anlamak için harika bir yer!

Viru Kapısı

14. yüzyılda inşa edilse de köşe kuleleri hala ayakta kalmış Viru geçidi, Tallinn duvarlarını koruyan bir geçitmiş bir zamanlar. Geçitten geçtiğinizde ilerleyeceğiniz Viru Caddesi şehrin en işlek ve turistik caddelerinden biri. Konaklamak için de aşırı ideal! 🙂

Town Hall Meydanı

Tallinn’in tarihi merkezi burası! Tallinn’i aralık ayının başında ziyaret ettiğim için şanslıydım çünkü meydanda kocaman ve şirin bir Noel Pazarı kurulmuştu o tarihlerde! Özellikle hava karardığında ışıl ışıl renklerle bezenen ve kahkahaların havada uçuştuğu bu meydan aşırı sevimli! 🙂 Meydandaki tarihi eczaneyi gezmeyi unutmayın!

Master's Courtyard

Town Hall meydanına 2 dakikalık mesafede olan bu avlu o kadar sevimli, kendi halinde ve sesiz sakin ki! 🙂 Sanatçıların sokağı olarak da bilinen bu avlunun ortaçağ döneminden günümüze kalan mimarisi hala çarpıcı. Farklı sanat ve el sanatları atölyeleri, konaklamak için sevimli misafir odaları ve tatlı bir kafe olan Chocolaterie var bu bahçede.

Olde Hansa

Ortaçağ’dan fırlamış gotik bir restoranda, sadece mum ışığında, tahta masalarda ve taburelerde yerel kıyafetler giymiş garsonların size “My Lady” hitabı ile servis yaptığı 🙂 , yerel sanatçıların yaptığı müzikler eşliğinde çanak çömlekten yiyip içmek isterseniz adresiniz Olde Hansa!

Kalamaja Bölgesi

Ortaçağ şehirlerinin bana sürpriz yapmasını severim. 🙂 Kendimi şehir merkezinde Game of Thrones’un içinde hissederken yürüdükçe karşıma bir anda tamamen farklı bir dünyası olan hipster bölgesi Kalamaja çıktı! 🙂 Peetri Pizza’dan lezzetli bir dilim pizza alıp Kalamaja Kalmistupark’da gezin. 🙂

Yapılacaklar

Detayları görmek için başlıklara tıklayın.

Şehir merkezinden yaklaşık 10 dakika mesafedeki Toompea tepesinin kuzeyindeki bu tepe bir harika! Özellikle kışın çıkın bu tepeye. Kar manzaraları müthiş. Tallinn’in eski kent bölgesinin kırmızı çatıları ve tarihi kuleleri ile şehrin daha çok yerleşim bölgeleri olan yeni semtin ışıldayan renkli ve yüksek binaları muhteşem!tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

Tallinn hem yakından hem de tepeden çok güzel! Şehirleri tepeden izlemeyi sevenler Patkuli’ye gelsin lütfen. 🙂 Tallinn’in büyüleyici kent duvarları ve kuleleri, St. Olav Kilisesi ve Liman bölgesinin manzaraları Patkuli’den müthiş. En tepeye çıktığınızda sağınızda kuleler ve surları, solunuzda ise Kalamaja ve Pelgulinn bölgeleri kalacak! Bol fotoğraflar! 🙂tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

Avrupa’nın en eski eczanesi yani Raeapteek, içeri girip “Bana bir ağrı kesici verir misiniz?” deyip çıkacağınız türden bir eczane değil. 🙂 Modern ilaç satışları devam etse de turistlerin ilgi odağı haline gelmiş, çünkü bu eczane 1415-1422 yılları arasında kurulmuş! Yanlış duymadınız, 1400’ler evet!

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

Şehrin eski kent merkezindeki bu eczaneden içeriye Gauius’a rastlayabilecek olmamın heyecanı ile girdim! 🙂 (Merlin’e sevgiler! 🙂 ) İçeride bir zamanlar şifa niyetine kullanılan yakılmış kirpi tozları, at boynuzu, kurutulmuş hayvan ölüleri, çeşitli solüsyonlar ve iksirler, karışım için cam tüp ve aletler bulunuyor!

Dünyanın en güzel, Tallinn’in de en ikonik Gotik kilisesi St. Olav’s yani Aziz Olaf Kilisesi! O kadar yüksek bir kuleye sahip ki, yüzyıllar boyunca birçok kez yıldırım düşmesine maruz kalmış. 159 metreden bahsediyoruz sonuçta! Yapı 3 kez tamamen yıkılmış düşünebiliyor musunuz? Tallinn eski kent, Toompea tepesi ve liman alanının nefis manzarası için kuleye tırmanın bence. Kiliseye giriş ücretsiz. Kuleye tırmanış ücretli ama Tallinn kartınız var ise ücretsiz. Bu arada kilisenin tarihi taaa 1200’lere dayanıyor.

“Tallinn’in eski kent bölgesini gezmek için 1 gün yeter.” diyenlerden değilim ben. Normali o, ama ben geçmiş yüzyılların havasını bana aşırı derecede yaşatan bu şehri sindire sindire gezenlerdendim. 🙂 Town Hall meydanını gezdikten sonra rastgele o dar Tallinn sokaklarına dalın.

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

Renkli ahşap evler, şehrin eski duvarları, kulelerine hayran kalarak gezin. Bir ara karşınıza Nazgûl‘ler de çıkacak! 🙂 Turunuzu şöyle tamamlayın; Voorimehe caddesini takip ederek Nunne yönünde ilerleyin. Tarihi Patkuli basamaklarını çıkın ve Patkuli tepesinden o kıpkırmızı ve turuncu Tallinn çatılarını izleyin! Sonra geri dönün ve bu noktaya tam zıt Muurivahe caddesindeki üç katlı Hellemann kulesine tırmanın, şehir duvarlarının üzerinde yürüyün.

Toompea tepesindeki bu kale Estonya’nın güç merkezi! Kılıç Şövalyeleri kaleyi 1227-1229‘da inşa ettiğinden beri Estonya’yı yöneten her yabancı imparatorluk bu barok kaleyi üs olarak kullanmış.

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

Bugün ise, Estonya Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyor. Toompea kalesine şehir merkezinden yürüyerek 12 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Kalenin sıcak rengi ve mimarisi ayrı güzel, eski şehir surlarının ve duvarlarının üzerinden şehri izlemek ise apayrı bir keyif! 🙂

Toompea tepesindeki St. Mary’s Cathedral, yani Aziz Mary Kilisesi Tallinn’de gezdiğim en etkileyici mimariye sahip kiliselerden biri.

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

69 metrelik Barok çan kulesine tırmanabilirseniz çok çok güzel olur çünkü bu tepeden şehir manzarası muhteşem! 🙂 Kilise 13. yüzyılda kurulmuş, o dönem Estonya’daki seçkin Alman asillerinin kilisesiymiş. Bu tarz bilgileri öğrenmeye bayılıyorum! 🙂 Kiliseyi ziyaret ücretsiz. Tallinn kart ile kuleye ücretsiz çıkabiliyorsunuz.

Baştan söyleyeyim turun fiyatı kişi başı 70 eur. Hemen vazgeçmeyin çünkü kendiniz bir restorana gidip bir öğün yiyip içtiğinizde kişi başı ortalama 50-60 eur ödeyeceksiniz. Bu turda deneyimli bir rehber eşliğinde Tallinn’in gizli saklı çok da turistik olmayan en lezzetli 6 restoranlarında Estonya yemeklerini deneyimleyeceksiniz! Bu turu düzenleyen firmanın web sitesinden detayları inceleyip rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Mis gibi taze demlenmiş bir kahveye kim hayır diyebilir? 🙂 Tallinn bu konuda oldukça iyi çünkü kahveleri çok lezzetli. Trühvel, Epic Coffee, Maiasmokk Cafe, Kehrwieder Chocolaterie, Cafe Josephine en sevdiklerim! Lezzetli sert bir kahve kapın kendinize ve ruhunuzu Tallinn sokaklarına bırakın… Ya da bu sevimli kafelerde oturup kahve ile beraber lezzetli bir çikolatalı kekin tadını çıkarın!

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

Tallinn’in hipster bölgesi Kalamaja’yı gezerken karşıma çıkan bu park çok enteresan. Bu mahalle zaten kendisi ilginç. Eski kentin hemen dışında, rayların hemen ardında kimi sokaklarında renkli ahşap evlerin, kimi caddelerde ise işçi sınıfının puslu yerleşim yerlerine benzeyen bir atmosferin arasından geçerek ulaştığım Kalamaja Park belki kışın eksi soğuğunda ya da karanlıkta gittiğimden midir nedir çok mistik göründü gözüme! 🙂 Blair Witch’deki Black Hills Forest tarzı yani. 🙂 İlginç. Muhakkak gezin! 🙂

Kadriorg Park, Estonya’daki en seçkin Saray ve Kent Parkı. Yapımına 1700’lerde başlandığı için 18. yüzyıl park tasarımını burada kolayca gözleyebilirsiniz. Swan Pond‘u çevreleyen çiçek tarlaları ve Cumhurbaşkanının sarayına uzanan yol inanılmaz güzel. Parkta Estonya Sanat Müzesi, Kadriorg Sanat Müzesi ve Mikkeli Müzesi’nin yanı sıra, heykeltıraş Amandus Adamson, yazar F. R. Kreutzwald ve sanatçı Jaan Koort gibi kültürel figürlere ait anıtlar da bulunuyor.

Bu yolculuk belki çok uzun sürmeyecek veya hızlı olmayacak hatta yürüme hızınıza yakın bir yavaşlıkta hareket ediyor olacak ama bir şeyden emin olun! Size aşırı keyif verecek. 🙂 Arnavut kaldırımlı tarihi Tallinn sokaklarının keyfini bu sevimli trende çıkartmanın maliyeti kişi başı 6 eur. Kesinlikle değer. 🙂

Tallinn’in merkezindeki Viru otobüs durağından 128 numaralı Kloogaranna rongijaam otobüs hattına binerek toplam 30 dakikada Estonya Açık Hava Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Otobüs yolculuğu 20 dakika sürüyor. Haabersti durağında inerek 10 dakika da yürüyeceksiniz. Burası Estonya’nın 18.-20. yüzyıl arasında var olmuş köylerinden oluşturulmuş bir müze. Ormanlık bir park, küçük çiftlikler, tarihi yel değirmenleri, ahşap bir şapel ve tarihi bir bir köy okulu var içeride. Ayrıca bu müzenin en sevdiğim yanı çalışan personelin dönem kostümü giyiyor olmaları! Zaman zaman yerel müzikler eşliğinde yerel danslar da sergiliyorlar. Etraftaki dükkanlardan hediyelik eşya satın alıp, geleneksel Estonya lezzetlerini de tadabiliyorsunuz. Kendinizi kesinlikle eski dönemlerde hissedeceksiniz! 🙂

Genel Giderler

Konaklama

Özellikle şehir merkezinde ve Viru geçidi civarında konaklamak istiyorsanız otel odalarına gecelik 60-100 eur arasında yüksek bütçe ayırmak yerine hostelde kalın. Kendinize ait bir odanızın olduğu ortak banyolu hostel odalarının fiyatları gecelik 30-40 eur arasında değişiyor. Tallinn’i ziyaret etmenin en ideal zamanı çok soğuk olsa da bence aralık, ocak, şubat ayları. Hem bu aylarda kış Tallinn’e aşırı yakışıyor, hem de hostel fiyatları daha da aşağı düşebiliyor. Size tavsiye edebileceğim sevimli bir hostel var. Tallinn’e son gidişimde Viru Backpacker’da kalmıştım. Kendime ait özel bir odayı 40 eur’a tutmuştum. Çok enteresan ve sıcak bir ortam vardı. Kocaman tek katlı ve bol odalı bir ev düşünün. Herkes ayakkabılarını kapı girişindeki antrede çıkarıyor. Ortada bir mutfak, yemek masası ve koltukların bulunduğu bir hol, 3 tane de banyo var. Herkes kendi yemeğini ocakta pişiriyor veya dışarıdan hazır alıp mikrodalga fırında ısıtıp masada yiyor. Çok farklı ülkelerden arkadaşlar edindim ben Viru Backpacker’da! 🙂 Ayrılacağım günün sabahında ise bir sürpriz ile uyanmıştım, hostel çalışanı bir kızın hazırladığı lezzetleri vanilyalı kreplerin kokusu odama dolmuştu. Hemen kalkıp sevimli minik kreplerden birkaç tane alıp, yine aynı kızın masaya dizdiği lezzetli organik marmelatlar eşliğinde afiyetle yemiştim! Viru Backpacker çok güzeldin be! 🙂

Yeme içme

Tallinn bütçesi yüksek olanı da düşük olanı da asla aç bırakmayacak bir şehir! 🙂 Şehirde harika 1. sınıf restoranlar var ve oldukça pahalı ama tabi buralar oldukça lezzetli. Bu restoranlarda ortalama kişi başı 60-100 eur hesap ödemeniz olası. “Peki yok mu bu işin ucuz olanı?” derseniz elbette var! 🙂 Karnınız çok acıktı ama yeme içmeye yüksek bütçe ayırmak istemiyorsanız size tavsiyem tatlı ve tuzlu müthiş krepler yapan Kompressor’a uğramanız. Krep fiyatları 5 eur civarında ve oldukça doyurucu! Kolmas Draakon da şehrin merkezinde sevimli ve epey ucuz bir ortaçağ restoranı. Menüdeki aşırı lezzetli ama ucuz yerel lezzetlerin fiyatı 3-5 eur civarında! Geyik çorbasını denemeden dönmeyin. Fiyatı sadece 2 eur! 🙂 St Patrick’de de 10 eur altında bir bütçeye güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Reval Café ve Sõõrikukohvik’de de Estonya hamur işlerinin keyfine varabilirsiniz. Hem de 10 eur’un altında bir fiyata. “Ben paraya kıyacağım ve ortaçağdan fırlamış gotik bir restoran arıyorum!” derseniz de tavsiyem kesinlikle ama kesinlikle Olde Hansa! Olde Hansa’da sadece et ve balık ana yemeklerinin fiyatları 20-50 eur arasında değişiyor. Tatlılar ise 5-7 eur civarında.

Ulaşım

Tallinn havaalanı şehir merkezine sadece 3,5 km uzaklıkta yani birçok Avrupa ülkesine göre epey yakın. 90 K otobüs hattı ile 2 eur’a şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tallinn oldukça kompakt ve yürüyerek dolaşması kolay bir şehir. Ayrıca şehir içinde de tramvaylar, otobüsler ve elektrik hattı ile çalışan otobüsler ile ulaşım çok kolay. Toplu taşımalar şehir içinde 06.00-23.00 arası hizmet veriyor. Kontrol olmuyor sanıp bilet almamazlık etmeyin çünkü biletsiz yakalanmanın cezası 40 eur. Tallinn Kart satın aldıysanız kartın geçerliliği boyunca şehir içinde toplu taşımayı ücretsiz kullanabilirsiniz. Tek seferlik bilet alacaksanız kişi başı tek yön otobüs, trolleybüs ve tramvay bilet fiyatları 2 eur. Toplu taşımayı sık kullanacaklar veya Tallinn’de uzun süreli konaklayacaklar için önerim Smart Kart. Kartın ücreti 2 eur. Dolum fiyatları ise şöyle; 1 saatlik dolum: 1,10 eur, 1 günlük dolum: 3 eur, 3 günlük dolum: 5 eur, 5 günlük dolum: 6 eur, 30 günlük dolum: 23 eur. Tallinn taksi kullanımının çok da gerekli olmadığı bir şehir bence. Ama illa kullanmak istiyorsanız bilginiz olsun taksimetreler yaklaşık 6 eur civarından açılıyor. Firmalar ve dolayısı ile uyguladıkları ücret tarifeleri farklı.

Önerilen Günlük Bütçe

1
Toplam
1
Konaklama
1
Yeme İçme
1
Ulaşım

Hostel’de konakladığınızı, önerdiğim yeme içme önerilerimi uygulayıp, toplu taşıma kullandığınızı varsayarak önerdiğim günlük bütçe konaklama dahil 65 eur. Bütçe tavsiyelerime uyarak bu rakamı aşağı çekebileceğiniz gibi, daha konforlu konaklama ve restoranda yeme içme gibi seçeneklerde günlük bütçenizin siz fark etmeden tavan yapabileceğini unutmayın.

Bütçe İçin Faydalı İpuçları

1. Tallinn Kart alın: Şehir içinde toplu taşımayı ücretsiz kullanmak, birçok müze ve tarihi noktayı ücretsiz ziyaret etmek ve şehir içinde yeme içme ve alışverişte indirim sağlamak için Tallinn Kart almalısınız. Tallinn Kart resmi web sitesinden ücretsiz ve indirimli yapabileceğiniz aktiviteleri inceleyebilirsiniz.

Tallinn Kart ücretleri şöyle;

  • 24 saat geçerli Tallinn Kart: 26 eur
  • 48 saat geçerli Tallinn Kart: 39 eur
  • 72 saat geçerli Tallinn Kart: 47 eur

2. Kompressor ve Kolmas Draakon’da ucuza atıştırın: Karnınız çok acıktı ama yeme içmeye yüksek bütçe ayırmak istemiyorsanız size tavsiyem tatlı ve tuzlu müthiş krepler yapan Kompressor’a uğramanız. Krep fiyatları 5 eur civarında ve oldukça doyurucu! Kolmas Draakon da şehrin merkezinde sevimli ve epey ucuz bir ortaçağ restoranı. Menüdeki aşırı lezzetli ama ucuz yerel lezzetlerin fiyatı 3-5 eur civarında! Geyik çorbasını denemeden dönmeyin. Fiyatı sadece 2 eur! 🙂

3. Şehri yürüyerek gezin: Tallinn, özellikle sadece turistik tarihi eski kenti, şehir surları ve kulelerini gezmeyi planlıyorsanız yürüyerek bir günde gezilebilecek küçük bir şehir. Toplu taşıma kullanmanıza ve dolayısı ile toplu taşımaya bütçe ayırmanıza gerek yok. Ben hatta şehir merkezinin dışındaki Kalamaja, Kungla, Salme ve Valgevase bölgelerini de yürüyerek aynı gün gezmiştim. 🙂 Toplu taşıma kullanmayı planlıyorsanız da şanslısınız çünkü Tallinn bu konuda çok da pahalı sayılmaz. Kişi başı tek yön otobüs ve tramvay bilet fiyatları 2 eur.

4. Smart Toplu Taşıma Kartı satın alın: Toplu taşımayı sık kullanacaklar veya Tallinn’de uzun süreli konaklayacaklar için önerim Smart Kart. Kartın ücreti 2 eur. Dolum fiyatları ise şöyle;

  • 1 saatlik dolum: 1,10 eur
  • 1 günlük dolum: 3 eur
  • 3 günlük dolum: 5 eur
  • 5 günlük dolum: 6 eur
  • 30 günlük dolum: 23 eur

5. Hostel’de konaklayın: Özellikle şehir merkezinde ve Viru geçidi civarında konaklamak istiyorsanız otel odalarına gecelik 60-100 eur arasında yüksek bütçe ayırmak yerine hostelde kalın. Kendinize ait bir odanızın olduğu ortak banyolu hostel odalarının fiyatları gecelik 30-40 eur arasında değişiyor. Tallinn’i ziyaret etmenin en ideal zamanı çok soğuk olsa da bence aralık, ocak, şubat ayları. Hem bu aylarda kış Tallinn’e aşırı yakışıyor, hem de hostel fiyatları daha da aşağı düşebiliyor.

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Son vLoglar

2 Yorum

  1. Çiğdem hanım kuzey avrupa turunda gezilecek yerler için araştırma yaparken tesadüfen sayfanızı gördüm ve cidden çok iyi tavsiyeleriniz mevcut o yüzden öncelikle bunun için teşekkür edeyim ^^. Daha sonradan simanızın tanıdık gelmesi ile ben kimime basmamla kafamda haa diyerek bir ampul belirdi 🙂 Yazılarınızı artık özellikle takip edeceğim, sevgiyle kalın.

Comments are closed.