Prag Gezi Rehberi

Hemen harekete geçin ve

Yeni Yazılarımdan Anında Haberdar Olmak İçin Üye Ol!

Prag Gezilecek Yerler

Tüm Avrupa’yı görüp belki de ilk görülmesi gereken şehri sona bıraktığım için Prag’a epey ayıp ettiğimin farkındayım. 🙂 Ama ne kadar istesem de bir türlü Prag ile seyahat tarihlerim veya uygun olduğum uçak saatleri falan uyuşmamıştı. Zaten seyahatte matematiği sevmem biliyorsunuz. 🙂 Turistik yerlere öncelik vermem, yazın gidilecek yere kışın, kışın gidilecek yere yazın gitmeyi severim falan. 🙂 Neyse, geç olsun güç olmasın ama Prag’ı pek bir sevdim ne yalan söyleyeyim. Arnavut kaldırımlı sokakları, ortaçağ binaları ve parkları ile Prag gerçekten bir rüya. Kiraladığım eski kent meydanı manzaralı dairede sabah daha aydınlanmadan mis gibi bir Prag kahvesi ile güne başlamak ve tek günde koca şehri keşfetmek inanılmaz bir deneyimdi! Ayrıca şehir çok ucuz. Prag seyahat rehberim ile şehri bir de benden dinlemeye ne dersiniz? Hem en güzel fotoğraf ve videolarımla size seyahat deneyimlerimi anlattım, hem de bütçeniz için tasarruf edebileceğiniz ipuçları verdim.

Haydi gelin bu güzelliği beraber keşfedelim. Siz de

Neler Yaparım?

Çiğdem'in Favorileri

Dans Eden Ev

Prag’da postmodern mimarinin en güzel örneklerinden biri Dans eden ev! 🙂 Vlado Milunić ve Frank Gehry’nin tasarladığı bu bina dans eden iki partneri sembolize ediyor. Binayı incelediğinizde hoş bir müzikle bunu hayal etmek zor değil! 🙂

John Lennon Duvarı

İlk bakışta Lennon duvarı size Avrupa’da gördüğünüz grafiti kaplı herhangi bir duvar gibi gelebilir ama değil. Birkaç yerli bana, Berlin duvarı Berlin için ne ifade ediyorsa, Lennon duvarı da bizim için öyle demişti. Duvar, sevgi ve barış mesajları ile kaplı ve epey renkli!

Charles Köprüsü

Prag’ın sembollerinden belki de ilki Charles köprüsü! Geçmeyeni dövüyorlar. 🙂 Köprü manzarası kadar iki uçtaki Lesser Town ve Old Town köprü kuleleri de harika fotoğraflar veriyor. Bir ipucu daha, Kafka müzesi bahçesinin sağındaki yoldan inin. Bu noktadan da Charles köprüsü muhteşem!

Old Town Meydanı

Prag’da Old Town meydanına aşık olmamak mümkün değil! 🙂 Astronomik saat kulesi, Tyn kilisesi, Aziz Nikola kilisesi ve Kinsky Sarayı, Jan Hus anıtı muhteşem! Çoğu kişi astronomik saati epey bir övse de, benim favorim Tyn kilisesi oldu. 🙂 Meydana gece giderseniz ne demek istediğimi daha net anlarsınız, şato tarzı kulelerindeki ışıklandırma aşırı gotik!

Trdelnik Ye

Prag’da Old Town sokakları hep mis gibi ve tatlı tatlı kokar, sebebi tabi ki Trdelnik! 🙂 Tarçın ve şeker ile pişirilen bir hamur tatlısı bu. Dondurma ile servis ediliyor. Benim tercihim Good Food’dan üzerinde pembe şeytan kulakları olan Chimney Devil olmuştu! 🙂 Afiyet olsun!

Prag kahvelerini keşfet

Gittiğim her şehrin yerel kahve dükkanlarını ziyaret ederim. Prag’da da çok lezzetli kahve yapan birkaç dükkana rastladım. Muj Salek Kavy, Kafe Karlin, I Need Coffee, Mezı Zrnky ve La Boheme favorilerim! 🙂

Yapılacaklar

Detayları görmek için başlıklara tıklayın.

Bu heykeli görürseniz sakın polisi aramayın! Çünkü göreceğiniz şey sadece tek eliyle demir çubuğa tutunmuş, üstelik bir eli de cebinde olan Sigmund Freud heykeli. 🙂Sanatçı David Černý’nin bu eserini çok merak ediyordum. Tahmin edilebileceği üzere onu bulmak pek de kolay değil. İpucu olarak şehrin tarihi merkezine epey yakın Husova caddesinde olduğunu söyleyebilirim. prag gezi rehberi cigdem ceylan Ben bu sokak sanatını telefonumun navigasyonunu kapatarak aramayı tercih etmiştim, öylesi daha keyifli. 🙂 Sürekli başınız havada gezeceksiniz. O ayrı. 🙂

Charles Bridge köprüsünden geçtikten sonra soldan köprü altına inerek ilerlediğinizde karşınıza Franz Kafka müzesi çıkacak.prag gezi rehberi cigdem ceylan Müze bahçesine girdiğimde ilk dikkatimi çeken şey ortadaki sanat eseri olmuştu. Müzeden önce müsadenizle biraz bu ilginç sokak sanatını konuşalım sizinle! 🙂 İşeyenler Çeşmesi! prag gezi rehberi cigdem ceylanÇek Cumhuriyeti haritasını düşünün. İşte bu haritanın sınırlarından oluşturulmuş minik ve sığ bir bir havuzun içinde duran iki bronz heykel… Enteresan olan bu heykellerin kalça kemiklerinin ve dolayısı ile üreme organlarındaki çeşmenin bir mekanizma sayesinde sürekli hareket ediyor olması. Heykellerde bir GSM girişi var. Cep telefonunuzdan göndereceğiniz mesaj ile dilediğiniz şeyi işeyen çeşmeleri ile bu heykellere yazdırabilir ve fotoğraflayabilirsiniz. Bu eser tabi ki yine David Černý’nin! Kafka müzesine giriş yaklaşık 7 eur. Kafka’nın mektupları, kitapları, notlarını mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Özellikle Kafka romanlarına aşıksanız, müze içindeki karanlık ve kasvetli ortam ve farklı müzikler ile kendinizden geçeceksiniz.

Kafka müzesinin karşısındaki Vojanovy park Prag’ın korunmuş en eski parklarından biriymiş. Ben Prag’ı kışın ziyaret ettiğim ve hava epey soğuk olduğu için park karlarla kaplı ve oldukça sakindi. Yazın ise buranın şehrin gürültüsünden ve turistik kalabalığından kaçmak isteyenler için yeşil ve hoş bir huzur noktası olduğuna eminim. Vojanovy’de çok ilginç bir deneyim de yaşadım! Parkta gezinirken bir anda karşıma muhteşem tüyleri olan bir tavus kuşu çıkıverdi! 🙂 Hayatımda ilk kez bu kuşu yakından gördüğüm için acaba bir kaz gibi agresif mi, yoksa sakin bir hayvan mı diye düşünerek ben temkinli yaklaşmaya çalışırken, kendisi bir anda kendisi dibime kadar geldi! 🙂 İnsanlara çok alışkın olduğu belliydi. 🙂 Hatta kafasını bile sevdim. Çıkardığı ses çok tatlı. 🙂 O deneyimi asla unutamayacağım. Sevgiler tavuskuşu…prag gezi rehberi cigdem ceylan

9. yüzyılda inşa edilen Prag kalesi, yüzlerce yıldan fazla bir süredir hala Çek devletinin önemli bir sembolü. prag gezi rehberi cigdem ceylanDünyanın en en büyük komplekslerinden biri bu kale. Tarihi saraylardan, ofislerden, kilise ve sur binalarından, bahçelerden ve pitoresk birçok yapıdan oluşuyor.

Tam 45 hektarlık bir alandan bahsediyoruz burada! Aziz George Bazilikası ve manastırı, Aziz Vitus Katedrali, Prag Altın yol, gotik tarzda inşa edilen eski Kraliyet Sarayı, ve Kraliyet bahçeleri Prag kalesi sınırlarında görmeden dönmemeniz gereken en güzel yerler! prag gezi rehberi cigdem ceylanBu arada Prag kalesinin panoramik görüntüsü de dünyanın en görkemli manzaralarından biri bence!

Aziz Vitus Katedrali, Prag’ın en büyük ve en önemli tapınaklarından bir tanesi. Dini hizmetlerin yanı sıra, zamanında Çek krallarının ve kraliçelerinin taç giyme törenleri de burada gerçekleşirmiş. prag gezi rehberi cigdem ceylanKatedral ayrıca birkaç koruyucu aziz, kral, soylu ve başpiskoposun mezarlığına da ev sahipliği yapıyor. Binanın dış cephesi hem çok görkemli hem de mimari muhteşem! 🙂 Mutlu gezmeler.

Golden Lane yani Altın yol, Bílá Kulesi ve Daliborka Kulesi arasında kalan masalsı ve renkli evlerle kaplı dar bir sokak. prag gezi rehberi cigdem ceylanBu evler 16. yüzyılın sonlarında kalenin surlarına inşa edilmiş ve ikinci Dünya Savaşı’na kadar da işgal altında kalmış. Yani Altın yolun bugünkü görünümü 1955 yılına uzanıyor. Franz Kafka da, 1916’dan 1917’ye kadar 22 numaralı evde yaşayıp çalışmış.

Prag kalesi sınırlarındaki Old Royal Palace yani eski Kraliyet Sarayı 16. yüzyıla kadar Bohemya prenslerinin ve krallarının oturduğu bir saraymış. Günümüzde ise törensel devlet etkinliklerinin yapıldığı mekan olarak kullanılıyor. Eğer zaten kaleye girişte rehberli bir tur hizmeti satın aldıysanız bu sarayı da aynı biletle ücretsiz gezebilirsiniz. Ufak bir bilgi de paylaşayım, benim ziyaret ettiğim tarihlerde sarayın birçok odası ziyarete kapalı idi. Sarayın içinde o gotik ve rönesans tarzın karışımını gözlemleseniz de içeride çok da özel bir şey olduğunu söyleyemeyeceğim. 🙂

Prag’da iki tane St. Nicholas yani Aziz Nikola kilisesi var. Biri Lesser Town diğeri ise eski kent meydanında. Karıştırmamanız ve haritadan kolay bulabilmeniz için orijinal isimlerini de paylaşacağım. Benim size ısrarla önerdiğim Lesser Town’daki Aziz Nikola kilisesi, Kostel sv. Mikulase olarak geçiyor. Prag’da gördüğüm en etkileyici yapılardan biri bu barok Aziz Nikola Kilisesiydi. 49 metre yükseklikteki tavanı ve içerideki ışık oyunları ile bana Gaudi’nin işlerini anımsattı. 🙂 Muhteşem iç dizayndan zaten hiç bahsetmeme gerek bile yok herhalde! 🙂 Tepesindeki çan kulesine tırmanabilirseniz harika bir manzara sizi bekliyor olacak. Eski kent meydanındaki kiliseyi haritadan Chram sv. Mikulase olarak aratabilirsiniz. O da meydanda harika fotoğraflar veriyor.

Memorial to the Victims of Communism yani Prag’da Komünizm Kurbanları Anıtı, ünlü Çek heykeltıraş Olbram tarafından mimarlar Zdeněk Hölzl ve Jan Karel ile birlikte yapılmış. prag gezi rehberi cigdem ceylanTesis, Petrin Tepesi’nin dibinde, Vítězná köprüsünün ise tam karşısında. Merdivenlerde yürüyen 7 kişi göreceksiniz. Bu kişiler çıplak ve vücutlarının belli bölümleri eksik. Bu görüntü mahkumların acılarını, cesaretlerini ve dayanıklılıklarını sembolize ediyormuş. Anıtın altındaki yazıda da şu satırları okuyorsunuz; Komünizm Kurbanları 1948-1989: 205.486 kişi hüküm giydi, 248 kişi idam edildi, 4.500 kişi cezaevinde öldü, 327 kişi yasa dışı sınır geçişi sırasında öldü ve 170.938 kişi göç etti.

Lesser Town’un en güzel yerlerinden birisi bence kampa adası ve onun müthiş sakin parkı. Prag’da Venedik ne alaka demeyin ama bu adadaki atmosfer bana Venedik’i anımsattı. 🙂 Kampa, Prag’ın en büyük adası. Özellikle turistik ve kalabalık mevsimlerde bence bir kaçış noktası. Bu sakin ve sevimli adada piknik yapabilir veya romantik yollarında yürüyüş yapabilirsiniz. Meraklıları için bu adada modern bir sanat müzesi olduğunu da hatırlatayım. 🙂 Adanın parkı da bir o kadar güzel. prag gezi rehberi cigdem ceylanYemyeşil çimlere ve hoş bir Charles köprüsü manzarasına sahip. Ayrıca sanatçı David Černý’nin oldukça enteresan eserlerini görmemek mümkün değil, zira karşınızda kocaman kocaman heykel bebekler bulacaksınız. 🙂 prag gezi rehberi cigdem ceylanBu eserin adı Kampa Bebekleri. Komünizm zamanlarına gönderme yapan bu sokak sanatı gerçekten enteresan.

Letenske Sady yani Letna park, Prag’da en en çok sevdiğim park oldu. Park yemyeşil çimlerinin yanı sıra manzarası ile de epey ünlü. Neo-Barok mimarideki Hanavský Pavilion’da manzara keyfi yapmanızı tavsiye ederim. 🙂 Yanınıza yiyecek ve içeceklerinizi alın Prag eski kent meydanından 20 dakika yürüyüş ile Letna Park’a varın ve doğada huzurun tadını çıkarın. 🙂

Prag her yanından ayrı bir fotoğraf karesi yaratılabilecek harika bir şehir, şanslıyız ki bu güzelliği şehrin birçok noktasından izleyebileceğimiz onlarca seyir noktası var. prag gezi rehberi cigdem ceylanCharles köprüsünün iki yanındaki eski şehir ve yeni şehir kuleleri, Aziz Nikola kilisesinin çan kulesi, Letna park, Prag kalesi seyir tepesi, Dans eden evin terası, Petrin gözlemevi, Astronomik saat kulesi, Zizkov TV kulesi, Vitkov’daki Ulusal Anıt… Bunlardan sadece birkaçı. 🙂

Ayrıca eski kent meydanındaki Terasa U Prince restoranının terasındaki manzara da muhteşem! Mutlu seyirler.

Municipal Library of Prague! “Amaaan, başka ülkeye gelmişim, iki kafa dağıtacağım, ne kütüphanesi yahu?” demeyin bence çünkü bu kütüphane gerçekten çok hoş. Hem de merkeze epey yakın o yüzden üşenmeyin ve rotanıza alın, rica etmiyorum bakın ısrar ediyorum! 🙂 Giriş holündeki kitap tüneli elbette turistleri için cazibe noktası.  prag gezi rehberi cigdem ceylanGiriş ücretsiz. Kitaplara meraklı değilseniz bile içeriyi 10 dakika kadar gezin ve kitap tünelinde bir fotoğraf çektirin.

Prag kalesi sınırlarındaki tüm yapıları gezdiniz ve yüzünüzde kocaman gülümseme ile Hradčany adı verile kale bölgesinin sokaklarındasınız, evet etraf hala kalabalık. Turistten bunaldınız bence. Biraz masalsı bir sakinliğe ve sadeliğe ihtiyacınız var. Doğru mu bildim? 🙂 prag gezi rehberi cigdem ceylanEvet ise adresiniz kaleye çok yakın bir noktadaki Novy Svet caddesi. Burası şaşırtıcı derecede sessiz ve turistler tarafından da nedense çok bilinmiyor. Genelde yerel sanatçılar yaşıyor bu caddede. Dar ve arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi evleri ile bir de kışın lapa lapa yağan kar eşliğinde Novy Svet çok tatlı. Doğru kelime evet tatlı. Cuk oturdu. 🙂

Genel Giderler

Konaklama

Prag’da konaklama diğer Avrupa ülkelerine göre epey uygun. Tabi otel tercih etmezseniz. Özellikle şehrin eski kent meydanında birçok hostel ve apartman dairesi seçenekleri mevcut. Hostellerde ortak bir odada kendinize bir yatak kiralamak isterseniz 9-25 eur arası bir ücret ödersiniz. Öğrenciler ve maceracı gezginler için oldukça uygun bir fiyat. 🙂 Kendinize ait özel bir oda tuttuğunuzda bu rakam 40-70 eur arası değişebiliyor. Özellikle turistik tarihlerde ve hafta sonları şehirde konaklama ücretleri oldukça yükselebiliyor. Rezervasyonlarınızı epey önceden yapmanızı tavsiye ederim. Prag’da apartman dairelerini kiralamanızı ısrarla tavsiye edeceğim çünkü özellikle eski kent meydanında seçenek epeyce bol. Ama bir ayrıntıya dikkat. 🙂 Ben meydana 3 dakika yürüme mesafesinde bir daireyi 40 eur’a kiraladığımı düşünürken, ev sahibemin “20 eur da temizlik parası var ama?” demesi ile aslında odayı 60 eur’a tuttuğumu anladım. 🙂 Uyanıklar, konfirmasyona küçücük harflerle eklemişler. 🙂 Prag’da otel fiyatları ise 60-120 eur arasında değişiyor.

Yeme içme

Prag, birçok Avrupa şehrine kıyasla ucuz bir şehir. Yeme içme de öyle. Elbette şehirde bir öğüne kişi başı 70-80 eur ödeyeceğiniz pahalı restoranlar da var ama ucuz yeme içme seçeneği de epey fazla. Özellikle sokak lezzetleri en güzel alternatif. Eski kent meydanındaki restoranlara oturup yemek yemeyin çünkü fazla turistik ve gereksiz pahalılar ama kurdukları lezzetli stantlardan sosis yemenizi tavsiye ederim. Sosis fiyatı yaklaşık 3 eur. Porsiyon epey büyük ve içinde bol malzeme ile servis ediliyor. Gayet doyurucu. Tavuk tercihi de var. Diğer tavsiyem de Trdelnik!  Tarçın ve şeker ile pişirilen bir hamur tatlısı bu. Dondurma ile servis ediliyor. Meyve, kurabiye ve şeker süslemeleri ise muhteşem! Old Town meydanı ile Charles köprüsünü birbirine bağlayan cadde üzerinde bolca Trdelnik dükkanı var. Fiyatlar yaklaşık 5 eur. Prag’ın pancake’leri de epey meşhur. Palačinky’i denemeden dönmeyin. Fiyatlar inanılmaz iyi, 1-2 eur arasında değişiyor, porsiyonlar çok doyurucu. Chlebíčky adını verdikleri bol malzemeli ve açık sandviçler ya da Guláš çorbası da yerel ve ucuz seçenekler.

Ulaşım

Baştan söyleyeyim, Prag’da toplu taşıma oldukça ucuz. Ama Prag’ın özellikle turistik bölgelerinde dolanmak istiyorsanız şehir içinde toplu taşımaya çok da ihtiyacınız olmayacak. Havalimanından şehir merkezine gelişte ise Airport Express otobüslerini tercih etmiştim ben. Havalimanının içerisinde sağ tarafınızda bir turizm ofisi görüyor olacaksınız. Buradan epey ucuza alabilirsiniz biletinizi. Kişi başı tek yön 1,5 eur. Havalimanından çıkışta sağ tarafınızda otobüsleri görüyor olacaksınız. İlginç olan şehir merkezinden havalimanına gidişte merkez tren istasyonunun (Praha Hlavní Nádraží) içindeki ofisten aynı otobüs biletine yaklaşık 2,5 eur vermem olmuştu. Bileti alınca tren istasyonundan üst kata çıkın. Otobüsleri solunuzda görüyor olacaksınız. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Havalimanından merkeze taksi fiyatları yaklaşık 20 eur’dan başlıyor. Şehir içinde metro, otobüs ve tramvay hattı var. Satın aldığınız bilet tüm toplu taşıma araçlarında geçerli. 30 dakikalık bilet 0,90 eur, 90 dakikalık bilet 1,20 eur, 24 saatlik bilet 4,30 eur, 3 günlük bilet 13 eur

Önerilen Günlük Bütçe

1
Toplam
1
Konaklama
1
Yeme İçme
1
Ulaşım

Hostel’de konakladığınızı, önerdiğim yeme içme önerilerimi uygulayıp, toplu taşıma kullandığınızı varsayarak önerdiğim günlük bütçe konaklama dahil 55 eur. Bütçe tavsiyelerime uyarak bu rakamı aşağı çekebileceğiniz gibi, daha konforlu konaklama ve restoranda yeme içme gibi seçeneklerde günlük bütçenizin siz fark etmeden tavan yapabileceğini unutmayın.

Bütçe İçin Faydalı İpuçları

1. Prag Kart satın alın: Prag’da birkaç gün geçirecekler ve tam turist gibi takılmak isteyenler kesinlikle Prag Kart satın alsınlar. Bu kart ile şehirde birçok müzeyi ve tarihi noktayı ücretsiz geziyor ve şehir turlarına katılabiliyor, toplu taşımayı ücretsiz kullanıp, yine bir çok mağazada, restoranda ve turistik noktada indirim ve öncelik sağlayabiliyorsunuz. Fiyatlar şöyle;

  • 2 günlük Prag Kart: 58 eur
  • 3 günlük Prag Kart: 68 eur
  • 4 günlük Prag Kart: 78 eur

2. Turistik bölgelerde para harcamayın: Prag muhteşem bir şehir! Bu yüzden yılın her dönemi dünyanın dört bir yanından çok fazla turist alıyor, yani her daim kalabalık. Özellikle şehrin old town meydanında ve Charles köprüsüne çıkılan yol üzerinde onlarca mağaza ve restoran var. Prag bence diğer Avrupa ülkelerine göre epey ucuz, ama yine de tasarruf etmek istiyorsanız bahsettiğim bölgelerden alışveriş yapmak yerine biraz daha uzak noktaları tercih edin. Restoranların da şehrin diğer bölgelerine göre biraz daha az kaliteli ve turistik olduğunu söylemeliyim.

3. Sokak lezzetlerini tercih edin: Sokak lezzetlerini çok severim. O yüzden Prag’da tercihim o meşhur sosis stantları olmuştu. Yukarıda turistik bölgelerden yemek yemeyin demiştim, bu lezzetli Çek sosislerini ayrı tutuyorum, bilginize. 🙂 Eski kent meydanındaki restoranlara eve oturmayın ama kurdukları bu lezzetli stantlardan sosis yemenizi tavsiye ederim. Sosis fiyatı yaklaşık 3 eur. Porsiyon epey büyük ve içinde bol malzeme ile servis ediliyor. Gayet doyurucu. Tavuk tercihi de var. Afiyet olsun. 🙂

4. Yoldan taksi çevirmeyin: Bu konuda bir yerli beni uyarmıştı. “Yoldan taksi çevirirsen ve şoför Çekçe bilmediğini anlarsa %50 kazıklanabilirsin.” demişti. Aman ne çevireceğim zaten! 🙂 Elzem durumda kalmadıkça toplu taşıma tercih edenlerdenim ben. Ama sizin taksiye ihtiyacınız olursa Uber veya Lift Go gibi bir taksi uygulaması kullanın veya otelinizden sizin için bir taksi çağırmasını rica edin. Velev ki yoldan binmek zorunda kaldınız, Çekçe bir şeyler sallayın hahahah, şaka şaka pazarlık yapmaya çalışın. 🙂

5. Gece hayatı için Zizkov bölgesini tercih edin: Seyahatlerim genelde kısa süreli olduğundan benim modum erken yatıp, sabah erkenden şehri keşfetmek için yollara düşmek üzerine. Hepiniz benim gibi değilsiniz tabi, biliyorum. 🙂 Gece hayatı üzerine de çok soru alıyorum sizlerden, bu konuda da kendimi uzmanlaştırmam gerekecek sanırım, ileride belki. 🙂 Prag, gece hayatının çok eğlenceli geçtiği şehirlerden. Özellikle Zizkov bölgesi bu konuda hem bir adım önde, hem de fiyatlar bu bölgede epey ucuz. İyi eğlenceler. 🙂

6. Biletsiz toplu taşıma kullanmayın: Prag’da toplu taşıma araçlarında her zaman bilet kontrolü yok, ama bu karşınıza bir anda üniformalı bir bilet kondüktörünün çıkmayacağı anlamına gelmez. Ben Avrupa’nın her yanını gezdim, bu matematiği hala çözemedim, adamların hangi toplu taşıma hattında ve ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmuyor. 🙂 Bir itiraf gelsin o zaman, Malmö-Kopenhag arasını biletsiz geçtim hahaha ama gel gör ki Mönchengladbach-Bonn arası bilet kontrolüne tabi tutuldum hahahha, bu komik hikayeyi bir ara anlatayım. 🙂 Neyse, Prag’da biletsiz yakalanırsanız cezası 26 eur civarında. Yine iyi. Başka ülkelerde 100 eur cezalar var. Dikkatli olun. 🙂

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Son vLoglar