Zagreb Gezilecek Yerler Listesi

Hem büyüleyici mimarisi hem de doğal güzellikleri korunmuş huzurlu yemyeşil parkları! Zagreb şehri Yukarı şehir (Gornji Grad) ve Aşağı şehir (Donji Grad) olarak ikiye ayrılmış durumda. Ortaçağ’dan kalma binalara yakın olmayı çok sevdiğim ve tarihi dar sokaklarda dolaşmaya bayıldığım için ben Gornji Grad’ı daha çok sevdim. Sizler için Zagreb gezilecek yerler listesi çıkardım. Yerel lezzetler Istarski Fuzi ve börek yemeden, ayrıca şehrin biraz dışındaki Mirogoj mezarlığını gezmeden Zagreb’den dönmeyin. 

1. Ban Josip Jelačić Meydanı

Ban Josip Jelačić Meydanı, Zagreb’in ana buluşma ve ulaşım noktası. Bir turist olarak şehri keşfe başladığınız ilk nokta bu meydan olsun. Meydanı çevreleyen Art Nouveau tarzı binalar çok hoş. Benim gittiğim gün Zagreb sağanak yağışlı da olsa meydanın keyfini bolca çıkardım. 🙂

2. Ilica Caddesi

Ilica caddesi Zagreb’in en ünlü, en uzun ve en kalabalık alışveriş caddesi. İstanbul’un İstiklal caddesi gibi düşünün burayı. Sıra sıra dizili lüks ve ucuz mağazalar, kafeler, restoranlar ve caddenin ortasından geçen tramvay hattı ile Ilica caddesi her daim popüler ve hareketli.

3. Dolac Pazarı

Zagreb’in en meşhur açık hava gıda pazarı Dolac Pazarı. Bizim pazarlardaki sebze meyve ve yerel ürünlerin satıldığı tezgahlar aynen bu pazarda da  kuruluyor. Yerli halk bu pazara pek bir ilgili. Dolac’da tezgahlar çok erken kuruluyor, çok da erken kaldırılıyor. Pazartesi-Cumartesi arası 07.00-15.00, pazar günü ise 07.00-13.00 arası açık. İçeride bir de kapalı bir gıda pazarı var. Burada ise daha çok et, peynir ve Zagreb yerel ürünlerinin reyonları var. Bu pazarda da uygun fiyata gıda alışverişi yapabilirsiniz. Hatta o anda karnınız acıktı ise ucuz fiyata tadabileceğiniz birkaç mekan da var pazarda. İçerisi güzel hoş da ben girdiğimde bütün kokular birbirine karıştığı için berbat bir koku vardı etrafta. Ama atmosfer aşırı güzel, o yüzden gezmeden asla dönmeyin. 🙂

4. Aziz Mark Kilisesi

Avrupa’da yüzlerce kilise gördüm ama Zagreb’deki Aziz Mark kilisesi kesinlikle çok çok farklı. Renkli ve kiremitli çatısı ile bu kilise aynı zamanda Zagreb’in de en ikonik simgesi. Işık da güzel ise çok güzel fotoğraflar veriyor. 🙂

View this post on Instagram

Happy😘 #travel #zagreb #ruhumyollarda #croatia

A post shared by Çiğdem Ceylan (@ceylancigdem) on

View this post on Instagram

Life is beautiful❤️💜

A post shared by Çiğdem Ceylan (@ceylancigdem) on

5. Zagreb Katedrali

Zagreb Katedrali şehirdeki en güzel mimariye sahip ve en yüksek binalarından biri. Tarihte yangın ve deprem felaketlerinden zaman zaman zarar görmüş. Yapı neo-gotik tarzda tekrar restore edilerek en son halini almış. Ben gittiğimde aşırı yağmur yağıyordu ve hava da kapalı idi ama yine de bina çok güzel fotoğraflar verdi. 🙂 Mutlu gezmeler.

6. Gornji Grad

Gornji Grad, şehirde yukarı Zagreb olarak bilinen bölge. Bölgede çok sayıda tarihi ve turistik mekan var. Kent Katedrali, Aziz Mark Kilisesi, Hırvat Parlamentosu ve çok sayıda kafenin olduğu popüler cadde Tkalčićeva, dar ve sevimli tarihi sokaklar çok güzel.

View this post on Instagram

💕

A post shared by Çiğdem Ceylan (@ceylancigdem) on

7. Mirogoj Mezarlığı

Mirogoj, sıradan bir mezarlıktan çok park benzeri bir açık hava sanat galerisini andırıyor. Her şey o kadar düzenli ve estetik ki! Mirogoj, bütün dinlerin insanlarını barındırıyormuş. Bu yüzden birçok mezar taşı üzerinde Katolik, Ortodoks ve Müslüman semboller göreceksiniz.

8. Park Ribnjak

Şarıl şarıl yağan yağmurun altında turist olarak Park Ribnjak’ı keşfeden bir ben vardım etrafta. 🙂 Bu yemyeşil parkta farklı ağaç türleri, bitkiler ve birkaç anıt bulunuyor. Yazın sakin bir ortamda çimlere serilip piknik yapmak için oldukça ideal.

9. Botanik Bahçesi

Zagreb Botanik Bahçeleri binlerce tür özel bitkiyi korumasının yanı sıra oldukça huzurlu ve sakin. Bu bahçe aslında Zagreb Üniversitesi’nin Botanik Bahçesi. Yani aslında sıradan bir bahçe değil, bilimsel bir araştırma alanı burası. Bilim adamları botanik bahçede Hırvat yerli bitkilerini araştırıp, geliştiriyor ve onları koruyorlar. İnanılmaz saygı duydum!

10. Zagreb Kahveleri

Zagreb’de hangi yerel kahveciye girersem gireyim hayal kırıklığına uğramadım. Çünkü Zagreb’de kahve yapımına çok özeniyorlar. Cogito, Eli’s Caffe, Express Bar ve Bistroteka kesinlikle Zagreb’deki favori kafelerim! Afiyet olsun. 🙂

Detaylı Zagreb Gezi Rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen