Prag Gezilecek Yerler Listesi

prag gezi rehberi cigdem ceylan

Arnavut kaldırımlı sokakları, ortaçağ binaları ve parkları ile Prag gerçekten bir rüya. Kiraladığım eski kent meydanı manzaralı dairede sabah daha aydınlanmadan mis gibi bir Prag kahvesi ile güne başlamak ve tek günde koca şehri keşfetmek inanılmaz bir deneyimdi! Ayrıca şehir çok ucuz. Prag gezilecek yerler listesi yazım ile şehri bir de benden dinlemeye ne dersiniz? Hem en güzel fotoğraf ve videolarımla size seyahat deneyimlerimi anlattım, hem de bütçeniz için tasarruf edebileceğiniz ipuçları verdim.

1. Charles Köprüsü

Prag’ın sembollerinden belki de ilki Charles köprüsü! Geçmeyeni dövüyorlar. 🙂 Köprü manzarası kadar iki uçtaki Lesser Town ve Old Town köprü kuleleri de harika fotoğraflar veriyor. Bir ipucu daha, Kafka müzesi bahçesinin sağındaki yoldan inin. Bu noktadan da Charles köprüsü muhteşem!

2. Old Town Meydanı

Prag’da Old Town meydanına aşık olmamak mümkün değil! 🙂 Astronomik saat kulesi, Tyn kilisesi, Aziz Nikola kilisesi ve Kinsky Sarayı, Jan Hus anıtı muhteşem! Çoğu kişi astronomik saati epey bir övse de, benim favorim Tyn kilisesi oldu. 🙂 Meydana gece giderseniz ne demek istediğimi daha net anlarsınız, şato tarzı kulelerindeki ışıklandırma aşırı gotik!

3. Franz Kafka Müzesi

Charles Bridge köprüsünden geçtikten sonra soldan köprü altına inerek ilerlediğinizde karşınıza Franz Kafka müzesi çıkacak. Müze bahçesine girdiğimde ilk dikkatimi çeken şey ortadaki sanat eseri olmuştu. Müzeden önce müsadenizle biraz bu ilginç sokak sanatını konuşalım sizinle! 🙂 İşeyenler Çeşmesi! Çek Cumhuriyeti haritasını düşünün. İşte bu haritanın sınırlarından oluşturulmuş minik ve sığ bir bir havuzun içinde duran iki bronz heykel… Enteresan olan bu heykellerin kalça kemiklerinin ve dolayısı ile üreme organlarındaki çeşmenin bir mekanizma sayesinde sürekli hareket ediyor olması. Heykellerde bir GSM girişi var. Cep telefonunuzdan göndereceğiniz mesaj ile dilediğiniz şeyi işeyen çeşmeleri ile bu heykellere yazdırabilir ve fotoğraflayabilirsiniz. Bu eser tabi ki yine David Černý’nin! Kafka müzesine giriş yaklaşık 7 eur. Kafka’nın mektupları, kitapları, notlarını mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Özellikle Kafka romanlarına aşıksanız, müze içindeki karanlık ve kasvetli ortam ve farklı müzikler ile kendinizden geçeceksiniz.

4. Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali, Prag’ın en büyük ve en önemli tapınaklarından bir tanesi. Dini hizmetlerin yanı sıra, zamanında Çek krallarının ve kraliçelerinin taç giyme törenleri de burada gerçekleşirmiş. Katedral ayrıca birkaç koruyucu aziz, kral, soylu ve başpiskoposun mezarlığına da ev sahipliği yapıyor. Binanın dış cephesi hem çok görkemli hem de mimari muhteşem! 🙂

5. Prag Kalesi

9. yüzyılda inşa edilen Prag kalesi, yüzlerce yıldan fazla bir süredir hala Çek devletinin önemli bir sembolü. Dünyanın en en büyük komplekslerinden biri bu kale. Tarihi saraylardan, ofislerden, kilise ve sur binalarından, bahçelerden ve pitoresk birçok yapıdan oluşuyor. Tam 45 hektarlık bir alandan bahsediyoruz burada! Aziz George Bazilikası ve manastırı, Aziz Vitus Katedrali, Prag Altın yol, gotik tarzda inşa edilen eski Kraliyet Sarayı, ve Kraliyet bahçeleri Prag kalesi sınırlarında görmeden dönmemeniz gereken en güzel yerler! Bu arada Prag kalesinin panoramik görüntüsü de dünyanın en görkemli manzaralarından biri bence!

6. John Lennon Duvarı

İlk bakışta Lennon duvarı size Avrupa’da gördüğünüz grafiti kaplı herhangi bir duvar gibi gelebilir ama değil. Birkaç yerli bana, Berlin duvarı Berlin için ne ifade ediyorsa, Lennon duvarı da bizim için öyle demişti. Duvar, sevgi ve barış mesajları ile kaplı ve epey renkli!

7. Dans Eden Ev

Prag’da postmodern mimarinin en güzel örneklerinden biri Dans eden ev! 🙂 Vlado Milunić ve Frank Gehry’nin tasarladığı bu bina dans eden iki partneri sembolize ediyor. Binayı incelediğinizde hoş bir müzikle bunu hayal etmek zor değil! 🙂

8. Altın Yol

Golden Lane yani Altın yol, Bílá Kulesi ve Daliborka Kulesi arasında kalan masalsı ve renkli evlerle kaplı dar bir sokak. Bu evler 16. yüzyılın sonlarında kalenin surlarına inşa edilmiş ve ikinci Dünya Savaşı’na kadar da işgal altında kalmış. Yani Altın yolun bugünkü görünümü 1955 yılına uzanıyor. Franz Kafka da, 1916’dan 1917’ye kadar 22 numaralı evde yaşayıp çalışmış.

9. Trdelnik Ye

Prag’da Old Town sokakları hep mis gibi ve tatlı tatlı kokar, sebebi tabi ki Trdelnik! 🙂 Tarçın ve şeker ile pişirilen bir hamur tatlısı bu. Dondurma ile servis ediliyor. Benim tercihim Good Food’dan üzerinde pembe şeytan kulakları olan Chimney Devil olmuştu! 🙂 Afiyet olsun!

10. Prag kahvelerini keşfet

Gittiğim her şehrin yerel kahve dükkanlarını ziyaret ederim. Prag’da da çok lezzetli kahve yapan birkaç dükkana rastladım. Muj Salek Kavy, Kafe Karlin, I Need Coffee, Mezı Zrnky ve La Boheme favorilerim! 🙂

Detaylı Prag Gezi Rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen