Porto Katedralleri

porto katedralleri porto gezi rehberi-cigdem ceylan

Porto Katedrali

Se Porto, yani Porto Katedrali şehrin en simge dini yapısı. Otelim Ribeira’nın tam merkezinde olduğu için check in yapar yapmaz görmek için otelden fırladığım da ilk yer olmuştu burası. 🙂 Ama Barselona’dan sonraki durağım Porto olduğu için herhalde, beklentim La Sagrada Familia mimarisinde olmasa da onun görkeminde bir yerdi. 🙂 Gaudi o kadar büyülemişti ki çünkü beni… Porto katedrali dışarıdan çok görkemli bir yapıya sahip değil. Bir kale görünümünde daha ziyade.

Ağırlıklı olarak Barok tarzını, cephesinde Romanesk, manastır ve şapellerden birinde de Gotik tarzı gözlemlemek mümkün. Giriş ücreti kişi başı 3 eur. Seyir terasından Duro nehri ve Ribeira bölgesinin manzarasını seyretmeyi unutmayın.

Adres: Terreiro da Se, 4050-57

porto katedralleri porto gezi rehberi cigdem ceylan

Aziz Ildefonso Kilisesi

Saint Ildefonso Church! 18. yüzyıldan günümüze uzanan Aziz Ildefonso kilisesine dair en sevdiğim detay bu kilisenin birkaç basamaklık bir tepede kurulu olması ve üzerindeki çini işlemeli fayansları olmuştu! Üzerindeki fayansların parlak mavi olması, bu kilise sizin gezi rotanızda yoksa bile sizi bulunduğu yere döndürecek eminim. Benim rotalarım arasındaydı Ildefonso, hesapta olmayan şey ise hemen karşısındaki lezzetli dondurmacıydı. Karpuzlu olanın rengi hemen dikkatimi çekti, hemen tabi dayanamayıp külahıma 2 top konduruverdim. 🙂 Biri ahududulu diğeri ise mis kokulu karpuzlu. Gördüğüm manzara ve tattığım lezzet ile biraz şımarmış olabilirim resimlerde. 🙂

Bir süre sonra kilisenin avlusuna birkaç genç çocuk geldi ve kaykay antrenmanı yapmaya başladılar. Hepsi kendi halindeydi. İzlemek ise aşırı keyif verdi bana. Planladığımdan çok daha fazla zaman geçirdim Aziz Ildefonso kilisesinde.

Adres: R. de Santo Ildefonso 11, 4000-542

Ruhların Şapeli

Chapel of Souls muhteşem bir şapel! Üzeri mavi çiniler ile kaplı, şehrin tam göbeğindeki bu dini mabedi muhakkak görün ve fotoğraflayın. Yapı üzerinde yaklaşık 16.000 adet fayans varmış. Bu fayansların üzerindeki sembol ve resimler de şehit ve azizlerin yaşamlarına dair detayları anlatıyormuş.

Adres: Rua de Santa Catarina 428

Portekiz’in en ünlü manastırlarından Bom Jesus yazım için Braga rehberime hemen tıklayın.

porto katedralleri porto gezi rehberi cigdem ceylan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen