Lizbon Ulaşım Rehberi

lizbon ulasim rehberi cigdem ceylan lizbonm gezi rehberi

Lizbon sadece bir günde gezebileceğiniz çok çok küçük bir şehir değil. Ama tramvay ve metro hattı ile yürüyüş mesafelerinizi kısaltabilirsiniz. Lizbon ulaşım rehberi yazımda tüm alternatifleri anlattım. Metro ve tramvay hatları oldukça gelişmiş şehirde. Özellikle tramvay ile tarihi bölgeleri rahatlıkla gezebilirsiniz. Yani Lizbon’da ulaşım kesinlikle kolay ve ucuz. Havaalanından merkeze geliş için de metro, otobüs veya taksi alternatifi var. Şimdi gelelim detaylara. 🙂

lizbon ulasim rehberi cigdem ceylan lizbonm gezi rehberi

Havaalanından şehir merkezine ulaşım

Metro

Lizbon havaalanının içinden tek kat aşağı inerek metro hattına kolayca ulaşıyorsunuz. Metro girişinde makineler var. Viva Viagem seyahat kartınıza buradan yükleme yapabilirsiniz. Bu kartın detaylarını aşağıda anlattım, bilginize.  Lizbon’da 4 metro hattı var hepsi farklı renkler ile gösteriliyor. Siz havaalanından kalkan pembe hatta binip Alameda durağında ineceksiniz. Bu duraktan da yeşil hatta geçiş yapacak ve 6 durak sonra Cais do Sodre’de ineceksiniz. Merkezdesiniz. 🙂 Karışık gibi görünmesin gözünüze. Gayet kolay. Tabelaları takip edin yeter. Kafanızda oturması adına aşağıda Lizbon metro hatlarının fotoğrafını paylaşıyorum. Ne kadar iyi bir insanım! 🙂 Bu arada Lizbon havaalanından merkeze yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor.

lizbon ulasim rehberi cigdem ceylan lizbonm gezi rehberi

Otobüs

Aerobus isimli otobüsler ile havaalanından merkeze kolayca ulaşabilirsiniz. Bileti online olarak Aerobus’un resmi internet sitesinden satın alırsanız biraz daha ucuza gelir. 24 saat geçerli otobüs biletiniz fiyatı kişi başı 3,60 eur. İki kişi 5,40 eur. Bunlar internet fiyatı. Bileti havaalanında Aerobus ofisinden satın aldığınızda azıcık daha fazla para verirsiniz. Otobüs yolculuğu yaklaşık 20 dakika sürüyor, ama otobüsler 20 dakikada bir kalkıyor. Metro mu otobüs mü pratik siz karar verin. 🙂 Aerobus web sitesinden detayları inceleyebilirsiniz.

Taksi

Zamanınız kısıtlı ise elbette havaalanın merkez arası taksi en mantıklı seçenek. Yolculuk yaklaşık 15 dakika sürüyor. Fiyat ise 15 eur civarı tutuyor. Pazarlık yapmanızı tavsiye ederim çünkü Lizbon çok turistik bir şehir. Benim başıma gelmedi ama mesafeyi uzatarak veya ekstra bagajı bahane ederek yolcularından fazla para talep eden taksicilerin olduğunu duydum şehirde. Dikkat.

Lizbon şehir içi ulaşım

lizbon ulasim rehberi cigdem ceylan lizbonm gezi rehberi

Metro

Lizbon’da metro hatları oldukça gelişmiş ve pratik. Üstelik ucuz. Ama biraz bilet olayını anlatayım size. Portekiz’de bilet mantığı biraz değişik. Tek kullanımlık bilet yerine Lizbon’da 1 yıl boyunca geçerli Viva Viagem seyahat kartını almanız gerekiyor önce. Bu kartın fiyatı 0,50 eur. Metro, tren veya otobüslerde geçerli. Sonrasında bu karta kontör yükler gibi para yüklüyorsunuz. Tek seferlik kişi başı yolculuk ücreti yaklaşık 1,45 eur. 24 saat geçerli sınırsız yolculuk için de 6,15 eur yüklemeniz gerekiyor karta. Bu arada yolculuklarınızda 1 saat içinde ücretsiz aktarma yapabilirsiniz.

Lizbon’da dört metro hattı var ve hepsinin renk kodu ayrı; mavi, sarı, yeşil ve pembe. Yeşil metro hattı Baixa ve tren istasyonu çevresindeki turistik bölgeleri Cascais’e bağlıyor. Pembe metro hattı Expo Park ve havaalanını diğer hatlara bağlıyor. Daha eski olan sarı ve mavi hatlar ise Lizbon’un kuzey ve kuzey batısına giden ana caddeleri takip ediyor ve bu hatları genelde turistler değil yerel halk kullanıyor.

lizbon ulasim rehberi cigdem ceylan lizbonm gezi rehberi

Tramvay

Lizbon’da en çok kullanılan iki tramvay hattı. 28 ve 15 numara! 28 numaralı tramvay, daha çok tarihi turistik bölgelere, Sao Jorge Kalesi ve Bairro Alto’ya ulaşım sağlıyor. Graça, Mouraria, Alfama, Baixa, Chiado, Madragoa ve Bairro Alto da dahil olmak üzere birçok bölgeden geçiyor. Her gün binlerce turist bu tramvayı kullanıyor. Detaylı Tramvay 28 yazım için tıkla. Tramvay 15 de şehir merkezini ve Belem‘i birbirine bağladığı için Lizbon’da en çok kullanılan tramvay hatlarından biri. Cais de Sodre istasyonundan kalkıyor.

lizbon ulasim rehberi cigdem ceylan lizbonm gezi rehberi

Otobüs

Lizbon’da otobüs kullanımı da oldukça yaygın. Tam 146 farklı otobüs güzergahı var şehirde. Rotaları ve haritaları Lizbon’un şehir içi otobüs ulaşım sitesinden inceleyebilirsiniz. Şehirde en çok kullanılan hatlar 06.00-21.00 arası hizmet veriyor. 201 ve 210 numaralı otobüsler ise sabaha kadar hizmet vermeye devam ediyor.

Lizbon yeme içme ve konaklama rehberim için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen