Brüksel Katedralleri

bruksel katedralleri st-michael-gudula

Ortaçağ kokan Brüksel şehri, çoğu Roma Katolik kilisesine bağlı çok sayıda kiliseye ev sahipliği yapıyor. Öyle ki Brüksel’de tam 107 tane Katolik kilise var. Şehirdeki diğer dini yapılar da çok ihtişamlı. Brüksel’e gittiğinizde ilk görmeniz gereken Brüksel katedralleri listesini sizler için derledim.

1. Cathedral of St. Michael and St. Gudula

Brüksel’in en ihtişamlı kilisesi bence. Şehir merkezine de oldukça yakın. Bu Roma Katolik kilisenin yapımı taa 1400’lerin sonuna dayanıyor. Old Town’dan çıkıp Rue Sainte Gudule caddesine doğru ilerleyip, mini şehir parkının içinden hafif bir tırmanışla buraya ulaşabilirsiniz. Şehirlerin dini yapıları, ziyaretlerimde en merak duyduğum yerlerdir. Özellikle mimarileri hayranlıkla izlemeye bayılıyorum. Cathedral of St. Michael and St. Gudula, Neo gotik mimarinin mükemmel örneklerinden biri!

bruksel katedralleri st-michael-gudula

Ben kiliseyi ziyaret ettiğimde içeride bir tören vardı. Bu ilginç törene denk geldiğim için şanslıydım çünkü farklı kültürlerin ritüellerine şahit olma fırsatını her zaman yakalayamayız. Töreni spesifik bir sebepten mi yoksa her pazar gününün rutini olarak mı düzenlediler bir fikrim olmasa da oturdum sonuna kadar izledim. Buyurun bunlar da görüntüleri. 🙂

Bu kilisenin dış mimarisi kadar içi de oldukça heybetli! 11. Yüzyıldan kalma sütunlar, şapeller, heykeller, kabartmalar oldukça muhteşem. Bu arada Kraliyet Ailesi’nin cenaze ve düğün gibi törenleri de Cathedral of St. Michael and St. Gudula kilisesinde düzenleniyormuş hala. Üstelik kilisenin içinde bu merasimler esnasında çekilen fotoğrafları da inceleyebilirsiniz. Kraliyet Ailesi mensuplarını teker teker incelemiştim ben. 🙂 Biraz meraklıyım bu konulara hahaha. Kilise içinde bir de buradaki kıymetli eşyaların sergilendiği bir hazine de var, burayı da ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Tam bir görsel şölen yani bu kilisenin içi! Brüksel ziyaretinizde muhakkak görmeniz gereken ilk yerlerden biri burası, net!

2. Saint Jacques-sur-Coudenberg

Brüksel şehrinde iseniz zaten Brüksel Kraliyet Sarayı’nı ziyaret edeceksinizdir. Saint Jacques sur Coudenberg kilisesi de saraya oldukça yakın. Sarayı solunuza alıp Place Des Palais istikametinden ilk sola döndüğünüzde karşınıza tarihi bir meydan ve tramvay durağı çıkıyor. Tramvay durağının hemen arkasında kalıyor bu kilise ve hakikaten muhteşem! Bu Neo klasik kiliseyi mutlaka görün.

bruksel katedralleri Jacques sur Coudenberg

Saint Jacques sur Coudenberg kilisesinin tarihini okuduğumda çok etkilenmiştim. Tarihi taa 1600’lere dayanan bu Ortaçağ Manastır kilisesi, 1731 yılında kilisenin çok yakınındaki Coudenberg Sarayı’nı bile yok eden büyük yangından kurtulmasına rağmen dönemin devlet adamlarının emri ile yıkılmış ve 1770’lerde yeniden inşa edilmeye başlanmış. Fransız Devrimi sırasında manastır askıya alınmış ve bir Hukuk Tapınağı haline getirilmiş. 1802’lerde ise Katolik kontrolüne geri dönmüş. Tarihe merakı olmayanlar için çok çok özet geçtim ama meraklıları varsa burayı ziyaret etmeden önce muhakkak bu ilginç tarihi okusunlar!

Binanın hem dış hem iç tasarımı hakikaten müthiş. Çan kulesi, renkli bir fresk, sütun, portik ve revaklar, ihtişamlı kubbesi ile burası muhteşem. Kilisenin önünde de etkileyici bir atlı heykeli var.

3. Notre Dame de la Chapelle

Brüksel’in Marolles bölgesinde yer alan bir Katolik Kilisesi burası. Kilise, 1134 yılında kasaba surlarının yakınında kurulmuş . Yapının bir kısmı 1600’lerin sonunda Büyük İttifak Savaşı esnasında, Brüksel’in bombardımanı sırasında Fransızlar tarafından zarar görmüş. 1866 yılında tekrar inşa edilerek 1989 yılında restore edilmiş.

bruksel katedralleri Chapel Church

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen