Barselona Ulaşım Rehberi

barselona ulaşım rehberi

Barselona öyle her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz küçük ve butik bir Avrupa şehri değil ama merak etmeyin şehir oldukça düzenli bir ulaşım ağına sahip. Barselona ulaşım rehberi ile tüm ulaşım alternatiflerini öğreneceksiniz. Merak etmeyin, o iş bende. 🙂 Her yol, her cadde bir şekilde şehrin merkezi noktaları La Rambla veya Plaça Catalunya’ya bağlanıyor. Bu konuya birazdan geleceğim. Önce Barselona havaalanından şehir merkezine nasıl gidebilirsiniz, bunu netleştirelim. 🙂

Barselona Havaalanından şehir merkezine nasıl giderim?

Barcelona Havaalanı (El Prat) 2 terminale sahip. Terminal 1’i daha çok düşük bütçeli olmayan havayolu şirketleri kullanıyor. Terminal 2’yi ise tam tersi düşük bütçeli firmalar tercih ediyor.

barselona ulaşım rehberi

Terminal 1

Otobüs: Terminal 1’den şehir merkezine her 5 dakikada bir Aerobus denilen otobüsler kalkıyor. Havaş gibi düşünün. Aerobus kullanacaksanız Terminal 1’den çıktıktan sonra alt kata inmelisiniz. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. Aerobus internet sitesinden otobüslerin kalkış saatlerini inceleyebilir ve biletinizi önceden satın alabilirsiniz. Kişi başı tek yön bilet 5,90 eur. Gidiş dönüş bileti alırsanız biraz daha avantajlı olur, kişi başı 10,20 eur ödersiniz.

Belediye Otobüsü: Belediye otobüsleri de şehir merkezine gitmek için ayrı bir alternatif. TBM otobüslerini kullanırsanız kişi başı tek yön 2,15 eur ücret ödersiniz. 46 numaralı hattı kullanacaksınız. Gece ise şehir merkezine N16 ve N17 hatlar hizmet veriyor. Her 40 dakikada bir otobüs kalkıyor. Otobüsler Terminal 1’den hareket edip, terminal 2’ye de uğruyor. TBM internet sitesinden belediye otobüslerinin kalkış ve varış saatlerini inceleyebilirsiniz.

Metro: Bu arada havaalanından şehir merkezine metro ile de ulaşım mümkün. L9 metro hattının havaalanında 2 terminalde de durağı var. Kişi başı tek yön 4,5 eur vererek Zona Universitaria durağına kadar gidebilirsiniz. Bu istasyondan tekrar L3 Trinitat Nova hattına binerek 20 dakika daha yolculuk yaparak Liceu durağında inmelisiniz. 2 dakika sonra La Rambla’dasınız. Ama bence metro biraz zahmetli. Otobüs ve tren oldukça pratik seçenek.

barselona ulaşım rehberi

Taksi: Taksi de elbet, şehir merkezine ulaşım için en pratik seçeneklerden ama oldukça pahalı. Terminal 1’den bindiyseniz yaklaşık 30 eur ödemelisiniz.

Terminal 2

Otobüs ve Tren: Terminal 2’ye indiyseniz, yine Aerobus kullanabileceğiniz gibi bu terminalden tren (RENFE) ile de şehir merkezine ulaşmak epey pratik. Aeropuerto durağından her 30 dakikada bir kalkan trene binip Passeig de Gracia durağında ineceksiniz. Yolculuk yine ortalama yarım saat sürüyor olacak. Terminal 1’de indiniz ama yine de tren kullanmak istiyorsanız, Aeropuerto tren istasyonuna ücretsiz servisler ile ulaşabilirsiniz. Tren biletinin fiyatı tek kişi için tek yön 4,5 eur.

Metro: Bu arada havaalanından şehir merkezine metro ile de ulaşım mümkün. L9 metro hattının havaalanında 2 terminalde de durağı var. Kişi başı tek yön 4,5 eur vererek Zona Universitaria durağına kadar gidebilirsiniz. Bu istasyondan tekrar L3 Trinitat Nova hattına binerek 20 dakika daha yolculuk yaparak Liceu durağında inmelisiniz. 2 dakika sonra La Rambla’dasınız. Ama bence metro biraz zahmetli. Otobüs ve tren oldukça pratik seçenek.

Taksi: Terminal 2’den şehir merkezine gitmek için yaklaşık 35 eur ücret ödemelisiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde ulaşım ağının oldukça gelişmiş olduğunu söylemiştim. Metro, tren, tramvay veya otobüs ile istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Özellikle metro ağını tavsiye ederim çünkü şehirde tam 12 hat ve 160 durak hizmet veriyor. Sefer saatleri konusunda panik yapmayın. Seferler çok sık. Tüm saydığım bu ulaşım seçenekleri için tek yön kişi başı fiyat yaklaşık 2,5 eur.

Bu arada Barselona’da birkaç gün geçirecekseniz, T-10 pass veya Barcelona Card alın. T-10 pass biletinizi toplu taşımalarda 10 sefer ücretsiz kullanabilirsiniz. Eğer ulaşım ağlarını çok fazla kullanma niyetindeyseniz T-10 pass, teker teker alacağınız biletlerden çok daha uygun fiyata gelecek size. Son kullanma tarihi de yok bu biletin, fiyatı ise 10,30 eur.

Barcelona Card, şehrin birçok noktasında size indirim sağlayacağı gibi, tüm toplu taşımaları da ücretsiz sınırsızca kullanabiliyorsunuz. Ayrıca birçok müzeye ücretsiz girebilirsiniz bu kart ile. Barselona Card’ı şehre iner inmez havalaalanında Terminal 1 ve 2’den, şehrin merkezi noktaları La Rambla ve Plaça Catalunya’dan temin edebilirsiniz.

  • Gaudi Bundle, yani 1 günlük Barselona Card: 29,5 eur
  • 3 günlük Barcelona Card: 45 eur
  • 4 günlük Barcelona Card: 55 eur
  • 5 günlük Barcelona Card: 60 eur

Biletinizi Barselona Card internet sitesinden de satın alabilirsiniz.

Şehirde toplu taşımalarda birkaç günlük bilet seçenekleri de mevcut;

  • T-Dia: 1 günlük sınırsız bilet alıp aynı gün içinde sınırsızca toplu taşıma kullanmak istiyorum derseniz de 7,60 eur ödemelisiniz. Biletin ömrü ilk kullandığınız anda başlar.
  • 2 günlük bilet: 14 eur
  • 3 günlük bilet: 20 eur
  • 4 günlük bilet: 25 eur
  • 5 günlük bilet: 31 eur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen