Amsterdam Centraal

amsterdam central station

Dam Meydanından yaklaşık bir kilometre uzaklıkta olan Amsterdam Centraal – Merkez İstasyon – gerçekten de şehrin kalbi denilecek bir noktada. Her gün farklı farklı milliyetlerden 250.000 kişi bu istasyon üzerinden yolculuk ediyor. Siz isteseniz de istemeseniz de Amsterdam’a gelecekseniz ve trenle yolculuk ediyorsanız son durağınız bu istasyon olacak. Havaalanı, şehirler arası ve ülkeler arası birçok yere ulaşım buradan sağlanıyor çünkü. Tramvay ve otobüs hatlarının son durakları da bu istasyon aynı zamanda. Amsterdam’ın kuzey bölgesine de yolcu ve arabalı feribotlar bu istasyondan kalkıyor. Bu istasyon inanılmaz hareketli, öyle ki ilk gittiğinizde afallamanız, nereden bilet alacağım ve trenin kalkacağı platformu nasıl bulacağım diye endişe etmeniz olası. 🙂 Ama merak etmeyin her şey o kadar düzenli ve yönlendirmeler o kadar net ki, çok zorlanmayacaksınız. Zaten size yardımcı olmak için buradayım ben. 🙂

amsterdam centraal

Biletinizi İstasyona girişte sol tarafa doğru ilerlediğinizde göreceğiniz bilet ofislerinden alabilirsiniz. Uzun kuyruklar olabiliyor, o yüzden beklediğiniz kuyruk şehirler arası bilet ofisi mi yoksa uluslararası bilet ofisine mi ait ona dikkat edin ki boşuna sıra beklemiş olmayın. Yolculuğunuzu gidiş geliş şeklinde yapacaksanız, aynı anda gidiş dönüş bileti almanız ücret anlamında daha mantıklı. Fiyatlar gideceğiniz mesafeye göre değişiyor. Örneğin Haarlem ve Zaandam gibi nispeten yakın şehirlere iki kişi gidiş dönüş yaklaşık 10 eur gibi bir ücret ödüyorsunuz. Uluslararası biletler tabi daha pahalı oluyor. Uluslararası seyahat edecekseniz biletinizi online almanızı tavsiye ederim. Amsterdam’dan diğer ülkelere seyahat rehberim için tıkla….

amsterdam central station

Platforma ulaşmakta geciktiniz ve tren kalktı, haydaaa ne olacak şimdi? 😳 Şaka şaka korkmayın, çünkü bir sonraki trene de binebilirsiniz, çünkü aldığınız bilet açık bilet. 🙂 Hemen en yakınınızdaki monitöre göz atın ve oradan gideceğiniz durağı arayın. Evet biraz karışık gelebilir çünkü trenler tek hat üzerinde gidip gelmiyor, çok farklı rotalar var. Amsterdam’dan başka şehre yolculuk yapıyorsunuz ama Belçika’dan gelip Amsterdam’a uğrayan bir trene biniyor  olabilirsiniz. Sakince monitöre bakın. Yok ben anlamadım ne olacak yaa mı dediniz, hoop bilet ofisine geri dönün bilgi alın, veya etrafta gördüğünüz Info ofislerindeki görevlilere ekşiyin. Merak etmeyin. Kimse sizi geri çevirmeyecek, bana güvenin. 🙂 Amsterdam’da Merkez istasyonun birkaç noktasında trenler ve rotalar ile ilgili bilgi alabileceğiniz INFO ofisleri mevcut. Çekinmeden sorabilirsiniz her şeyi.

İstasyonun mimarisi de çok güzel. Kocaman ve güzel bir bina. 1800’lerde Rönesans tarzında inşa edilmiş. Ben bazen Amsterdam’da birkaç gün konaklayacaksam, trene binmeyecek bile olsam en yakın mesafeye bilet alıp, etrafı ve o arı kovanı kalabalıklığını gözlemliyorum içeride. 🙂 O hareketlilik çok hoşuma gidiyor, odaklanma yeteneğim sanki daha da gelişiyor. Amsterdam Centraal, gördüğüm bazı ülkelerin havaalanlarından bile daha aktif ve hareketli. Gar içinde irili ufaklı dükkanlar, market, eczane, ve fast food restoranları mevcut. Bitişiğinde bir pasaj ve pasajın içerisinde de birçok mağaza ve kanal manzaralı bir restoran var. Dışarıdan da bu istasyon binası çok görkemli bence. Trenler, tramvaylar, otobüsler, metrolar, feribotlar, taksiler, su taksileri , tur tekneleri… Yani vızır vızır işleyen Amsterdam ulaşımının tam da kilit noktası burası.

amsterdam central station

NS International, Hollanda’nın Şehirler arası ve uluslararası hızlı tren bağlantıları sağlayan demiryolu işletmecisidir. Bu siteden biletinizi satın alabilirsiniz. Ben şehirler arası ve uluslararası biletlerimi genelde bu resmi siteden satın alıyorum. Günler veya aylar öncesinden satın aldığımda daha da ucuz oluyor fiyatlar. Bir karıştırın derim bu siteyi İngilizce seçeneği de mevcut.

amsterdam central station

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen