Amsterdam Arena

amsterdam gezilecek yerler amsterdam arena

Total futbol ideolojisinin ve tiki-taka adı verilen oyun anlayışının saha içindeki filozofu Cruyff’un adının verildiği Ajax takımının stadı olan Amsterdam Arena’yı gezmek ve havasını solumak hem bir spor spikeri hem de bir futbol sever olarak inanılmaz bir deneyim oldu benim için. Hollanda futbolu ve Ajax takımı her ne kadar Ajax’ın Ajax olduğu o efsane günlerini özletse de Amsterdam’a yolunuz düşerse müzesi kupalar ile dolu bu efsanenin evini gezmenizi tavsiye ederim. Nasıl mı? Buyrun detaylı yazıma. 🙂

“Futbol basit bir oyundur. Zor olan onu basit oynamak.” Johan Cruyff

Gittiğim her şehirde, hele ki o şehir kendi ile bütünleşmiş futbol takımlarına sahipse, muhakkak ziyaret ederim. Stat turlarım ile ilgili Instagram hikayeleri paylaştığımda en fazla, stadyumlara ve özellikle futbolcuların soyunma odalarına özel izin ile girip girmediğim sorulmuştu. O zaman bu konuya açıklık getirerek başlayalım. 🙂

amsterdam arena

Avrupa’da birçok kulübün stadını ücret ve rehber karşılığında ziyaret etmeniz mümkün. Stadyum turu adı verilen bu ziyaretlerde kulübün tarihi, şampiyonluklarını, tüm branşlardaki başarılarını, kulübün efsane teknik adamları ve futbolcuları gibi konularda bilgi sahibi oluyorsunuz. Kulübün müzesini gezebiliyor, efsane kupaların ihtişamını görüp fotoğraf çekebiliyor, kulüp tarihini arşivlerden inceleyebiliyorsunuz. Tarih boyunca efsane futbolcuların giydikleri formaları, kramponları ve efsane maçlarda oynadıkları topları yakından görebiliyorsunuz. Aslında biz futbol severler için daha heyecanlandırıcı kısmı şurası; hayranı olduğumuz dünyaca ünlü oyuncuların takım soyunma odasına girebiliyor, seyirci ve basın tribünleri ile, mix zone, yedek kulübesi, basın toplantı odası, başkanlık locası gibi alanları ziyaret edebiliyorsunuz.

Bana göre en keyifli kısım ise o efsane takımın çimlerine ayak basmak. 🙂 Bu arada bunları yaparken bol bol fotoğraf ve video çekmek de serbest. 🙂 Tabi her stadyumun turu bu söylediğim olanakların hepsini kapsamıyor. Ama genel olarak size sunulan hizmet bunlar. Şimdi gelelim Amsterdam Arena ’ya nasıl gidilir ve orada neler var sorularının cevaplarına.

Johan Cruyff Arena ’ya nasıl gidilir?

Amsterdam’a ikinci gidişimde Johan Cruyff Arena turuna katılmıştım. Yaklaşık yarım gününüze mal olacağını baştan söyleyeyim. Planınızı ona göre ayarlayın.
Amsterdam Merkez İstasyonundan 4053 Rotterdam Centraal, sprinter treni veya 54 numaralı metro ile yaklaşık 18-20 dakikada Amsterdam Bijlmer Arena istasyonuna varıyorsunuz. İndiğinizde kalabalığı takip edin, trenden sizinle muhakkak stadyuma doğru ilerleyen bir grup daha inecektir. 4 dakikalık bir yürüyüşten sonra stada varıyorsunuz.

Amsterdam Arena Stadyumu tur bileti fiyatları

Stadyuma vardığınızda Tour&Museum yazılı ofisten biletinizi satın alabilirsiniz.
Yetişkin: 15 eur.
Çocuk: 10 eur.
Bence Johan Cruyff Arena’nın resmi internet sitesinden online olarak satın alın biletinizi. Sıra beklememe ihtimaline karşın garanti olur. Fiyatlar bilet ofis fiyatlarından 1-1,5 eur daha ucuz olabiliyor burada. Belirli bir tarih ve saat için rezervasyon yapabiliyorsunuz.

Turlar saat 12.00-16.30 arasında her yarım saatte bir tur düzenleniyor. Aynı gün içerisinde aldığınız bilet ile istediğiniz saat dilimindeki tura katılabiliyorsunuz.

Amsterdam Arena’da nereler göreceğim?

Tur bir rehber eşliğinde yapılıyor ve 75 dakika sürüyor. Rehber İngilizce ve Flemenkçe konuşuyor. Turun saati gelir gelmez rehber grubunuza eşlik ederek sizi stadyumda gezdirmeye başlıyor. Stadyumun içinde gezerken rehberiniz size stadın tarihini, teknik özelliklerini anlatıp, Ajax takımının tarihi başarıları ve şampiyonlukları ile bilgiler veriyor. Ajax takımının tarihi kupalarını yakından görüp dilediğiniz kadar fotoğraf çekebiliyorsunuz. Turun en güzel kısmı da, teknik ekip ve futbolcuların ulaşım sağladığı her alanı görme şansınızın olması. 🙂 Futbolcuların soyunma odasında bulunmak beni çok heyecanlandırmıştı çünkü o odada efsane oyuncuların isimlerinin yazılı olduğu kişisel bölmelerde oturup fotoğraf çekebiliyorsunuz. En önemlisi, kendinizi önemli bir maç gününde soyunma odasında son hazırlıklarını yapan bir futbolcu gibi hissediyorsunuz! Muhteşem bir his! Tabi rehberin de anlattıklarının bu hissiyata etkisi büyük. 🙂

Ajax futbolcularının odasını ziyaret ettikten sonra rakip takım soyunma odasına doğru ilerliyorsunuz. O da ne, az evvelki ihtişamdan eser yok. 🙂 Ajax’ın odası ne kadar modern ve ışıl ışıl ise,  doğaldır ki deplasmana gelmiş takıma ayırdıkları alan bir o kadar sade. 🙂

amsterdam arena

Soyunma odalarından ayrılıp, stada çıkmak üzere ilerliyorsunuz. Ajax’ın efsane futbolcularının yer aldığı tünelden geçerek stadyumun çimlerine varıyorsunuz. Normalde bu çok özel çimlerin çok küçük bir alanını tur katılımcılarına ayırmışlar. Öyle stadın tamamına ayak basamıyoruz yani. Ama benim stadı gezdiğim tarihlerde statta bir konser hazırlığı vardı, stat zeminine platform kuruyorlardı dolayısı ile çimleri görememiştim. 🙁 Rehber ilginç bir bilgi vermişti bize bu arada; birkaç yıl önce stadın bu doğal çim sahası ile ilgili bazı problemler varmış ve bu zeminin yılda dört kez değiştirilmesi gerekiyormuş, çünkü bu stat çok fazla doğal rüzgar alan bir bölgede kurulu değil imiş. Bu sorunu aşmak için stada büyük vantilatörler kurup suni rüzgar yaratmışlar ve daha hızlı büyüyen ve dayanıklı çim tohumları geliştirmişler. Rehber ile gezmenin keyifli yanı da bu, çünkü stat ve kulüp ile ilgili kimselerin çok fazla bilmediği spesifik detayları öğrenebiliyorsunuz. Yukarıya doğru tırmanarak tribünlere çıkıyorsunuz. Aşağıdan ayrı, yukarıdan ayrı bir havası var stadın. Ve tabi fotoğraf çekmek serbest. 🙂

amsterdam arena

Şimdi de basın odasına ilerliyorsunuz. Burası maç sonlarında teknik direktörlerin basın toplantısı yapıp maç ile ilgili soru aldıkları oda. Teknik direktörlerin kimi zaman basın mensuplarının baskısı karşısında terledikleri bu makamda oturup fotoğraf çektirmek serbest. Sırada Mix Zone var. Maç sonlarında muhabirlerin futbolcular ile sohbet ettikleri, röportaj yaptıkları alan burası.

Futbol severler bilir, taraftarlık ve futbol sevgisi söz ile anlatılamaz. İçte oluşan bir hissiyat, bir parıltıdır. Taraftarı olayım ya da olmayayım gittiğim tüm statlar beni çok heyecanlandırdı. Kalbim pır pır etti hepsinde. Hatta Barcelona’nın stadını ve müzesini gezerken gözyaşlarımı tutamadım. 🙂 Yani çok özel duygular bunlar. O nedenle çok detaya girmeden, sadece içeride sizi neler beklediğini anlatmak istedim. Anlattıklarımın herkeste yaratacağı duygu elbet bambaşka olacaktır. Ajax takımı, son yıllarında Lig başarılarından çok da öteye gidemese de, uzak tarihteki o eski günlerine yerinde şahit olmayı çok isterdim.

Stadında efsane Johan Cruyff’un futbol ile ilgili bize ne anlatmak istediğini ve felsefesini çok daha net anladım gezerken. Başarılı olsun ya da olmasın, ben artık bir Ajax taraftarıyım. 🙂

Mutlu gezmeler. 🙂

Camp Nou-Santiago Bernabeu-Stadio do Dragao-Signal Iduna Park Stat turu yazım için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen