Hollanda Gezi Rehberi

Hemen harekete geçin ve

Yeni Yazılarımdan Anında Haberdar Olmak İçin Üye Ol!

Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda deyince birçok kişinin aklına Amsterdam, o meşhur Red Light bölgesi, gece hayatı ve Coffee Shop’lar gelir. Böyle düşünmek ülkeye büyük haksızlık olur çünkü Hollanda gezilecek yerler konusunda bunlardan çok çok daha fazlasına sahip. Hollanda gezi rehberi ile bunların hepsini keşfedebileceksiniz.

Hollanda benim Avrupa’da en sevdiğim ve yılda 4-5 kez ziyaret ettiğim bir ülke. Çok kozmopolit ama bir o kadar da düzenli bir ülke Hollanda. Bu ülkede tüm insanlar çok mutlu ve birbirine aşırı saygılı, o mutluluk ve nezaket siz isteseniz de istemeseniz de ruhunuza işliyor ve siz de sürekli gülümsüyorsunuz. Size şehirde hizmet verenler kendini size hizmet ediyorum düşüncesinde görmüyorlar, mutlu oldukları için işlerini yapıyorlar. Sizi rahatsız etmeyen öz güvenlerine çok şaşırmanız olası. Marketten alışveriş yaparken temas kurduğunuz kasiyer kız size gülümseyerek hizmet verdiğinde, yolda yürürken hiç tanımadığınız bir Hollandalı size neşeli bir şekilde selam verdiğinde veya tramvayın içinde bilet aldığınız görevli size espriler yaparak şehri anlatmaya başladığında özgürlük ve gelişmişlik anlayışınızın bir anda ters yüz olması bu yüzden. Özgürlük anlayışı, yasaklı şeyleri yapabiliyor olmanızdan kaynaklı değil aslında burada, tamamen insana verilen kıymet ve değer ile ilgili. Kafanız karışıyor, anlayamıyorsunuz. O yüzden Amsterdam’a ilk gidişlerinizde bu kültür şokunu yaşamanız olası.

Ama Amsterdaming seviyesine gelip ülkeyi yılda birçok kez ziyaret eder olduğunuzda ise havaalanına ayak basar basmaz şehirden ayrılana dek kendinizi oralı hissediyor ve yüzünüzdeki anlamsız ama keyifli gülümsemeye engel olamıyorsunuz.

Hollanda deyince kafamın içinde sesinin yankılandığı şeyler var; insanların bisiklet pedal sesleri ve tramvay kornaları. Araba sesi mi o da ne. 🙂 Kanallar, yel değirmenleri, Arnavut kaldırımlı yollar, tarihi Hollanda binaları, etraftaki bisikletliler, tramvay kornaları ve Red Light kalabalığının rahatsız etmeyen uğultusu benim havamı bir anda değiştiriyor.

Hollanda bu arada gezdiğim Avrupa şehirleri arasında en sakin, güvenli, kendine has bir duruşu ve kimliği olan bir şehir. Bazı yasaklı maddelerin kullanımının serbest olmasına karşın huzur ve sükunun tavan yapmış olduğu ülke aynı zamanda. İşsizlik ve suç oranı çok düşük. Onca farklı milletten milyonlarca turist almasına karşın ülkenin nasıl bu kadar dingin kalabildiğini hala çözmüş değilim. Hollanda’nın en sevdiğim yanlarından biri de o çok gelişmiş şehirler arası tren ağı. Hollanda-Belçika, Hollanda-Almanya arası tren yolculuğuna bayılıyorum. 🙂 Her zaman söylerim bir kere ayak bastınız mı, vazgeçemeyeceğiniz bir havası var ülkenin.

Haydi gelin bu güzelliği beraber keşfedelim. Siz de

Neler Yaparım?

Çiğdem'in Favorileri

Amsterdaming

Amsterdaming. 😀 Benim havamı ve enerjimi hemen değiştiren bu şehri yılda 4-5 kez ziyaret ediyorum. Amsterdam sadece Red Light ve Coffeeshop’lardan ibaret bir şehir değil emin olun. Peki şehirde neler var bir yerel gibi anlat bize Çiğdem diyorsan üzerinde epey uğraştığım kapsamlı Amsterdam yazım için tıkla. 😀

Amsterdaming

Detaylı Bilgi

Rotterdam

Yüksek gökdelenleri ve Avrupa’nın en büyük limanlarından biri ile tam bir modern metropol. Küçük Arnavut kaldırımlı sokaklara ve asırlık kanal evlerine sahip diğer Hollanda şehirlerinin gölgesinde kalmış gibi görünmesine bakmayın. Şehrin modern mimarisini ve sanatı tüm iliklerinize kadar hissedeceksiniz. 😀

Rotterdam

Kanal Turu

Amsterdam’da olup olmamanız fark etmez, Hollanda’nın birçok şehrinde kanal turu yapabilirsiniz. Ülkeye ilk ayak bastığınızda yapacağınız aktivite bu olsun çünkü bizim gözümüze sadece estetikten ibaret gözüken bu kanalların tarihini ve ülke için önemini bu turlarda öğrenebiliyorsunuz. Bir de aşırı güzel fotoğraflar çıkıyor bu kanallarda. 😀 Kanal turu detaylı yazım için tıkla bakalım….

Kanal Turu

Detaylı Bilgi

Tarihi Hollanda Bölgeleri

Ben biraz da Hollanda tarihinde geçmişlere gitmek istiyorum diyorsananız, Volendam, Edam ve Marken'i mutlaka görün. Yel değirmenleri, Arnavut kaldırımlı daracık sokaklar, tarihi Hollanda binaları, kanallar ve eski çağ çiftlik evleri var bu kasabalarda. Aşırı lezzetli Hollanda peynirlerini tadın ve geleneksel tahta ayakkabıların yapımını izleyin. Sessiz, sakin, çook şirin olan bu kasabaları size uzuun uzun anlatmıştım. Tarihi Hollanda bölgeleri yazım için tıkla. 😀

Tarihi Hollanda Bölgeleri

Detaylı Bilgi

Red Light Bölgesi

Hollanda denince ilk akla gelen yer bana çok fazla sorduğunuz Red Light bölgesi şüphesiz. İşte bu yazımın konusu tam da merak ettiğiniz konu. Red Light’da acaba neler var? Gelin beraber bakalım. Detaylı Red Light yazım için tıklayın.

Red Light Bölgesi

Detaylı Bilgi

Yel Değirmenleri

Hollanda’nın en ikonik yapıları tabii ki yel değirmenleri. Kulağınızda yel değirmenlerinin ve rüzgarın sesi, burnunuzda ise tatlı bir çikolata kokusu. 🙂 Abartmıyorum. Böyle masalsı, büyüleyici birçok kasaba var Hollanda'da. Zaanse Schans kasabası da bunlardan biri 🙂 Zaandam yazım için hemen tıkla.

Yel Değirmenleri

Detaylı Bilgi

Yapılacaklar

Detayları görmek için başlıklara tıklayın.

Yüzlerce Van Gogh tablosunun arasında kaybolma hissi, hele ki sanata meraklıysanız müthiş bir his! Ayrıca diğer çağdaş ressamların da çalışmaları var bu müzede. Benim için kesinlikle şehrin en iyi müzelerinden biri! Amsterdam’a gidip de bu müzeyi görmeden dönmek, ne bilim ayıp ya. 🙂 Detaylı Van Gogh yazım ve bilet fiyatları için tıkla.

Hollanda’nın o masalsı sokaklarını, kalabalık caddelerini bisiklet ile turlamak, sonra bisikletinizi merkez istasyonun önündeki devasa bisiklet parkına bağlamak inanın çoook keyifli ve cool hissettiriyor size. Yani kendinizi bir süre sonra yerel gibi hissedeceksiniz, garanti ederim. 🙂 Bunu netleştirdikten sonra asıl konumuza gelelim. 🙂 Detaylı Amsterdam ve bisiklet yazım için tıkla.

Hollanda peynirleri, takunyaları, yel değirmenleri, kanalları derken tabii ki laleleri de görmeden Hollanda’dan dönmeyin. Benim gibi ocak ayındaki ulusal lale gününe rast gelirseniz şanslısınız. 🙂 Dam Meydanı’nda 200.000 adet laleden oluşan bir bahçe kuruluyor ve burada harika fotoğraflar çıkıyor. 🙂

Bahar geldiğinde de şehirde lale festivali başlıyor. Şehri süsleyen rengarenk laleler cidden çok ikonik bir görüntü. Ayrıca Mart- Mayıs ayları arasında Amsterdam’da iseniz 1,5 saatlik mesafedeki Keukenhof lale bahçesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Minyatür Amsterdam. 🙂 Tam bir Ortaçağ şehri. Bu şehrin meydanı yazın sokak sanatçıları ile dolu. Henüz çok da turistik olmayı becerememiş, becermesin de zaten. Haarlem’e gidip de şehre aşık olmadan dönen tanımadım daha. 🙂 Üstelik şehrin tamamını gezmek için sadece bir gün ayırmanız yeter. Nasıl mı? Gelin Haarlem’i beraber keşfedelim. 🙂

Tarihi 17. yüzyıla uzanan, binaları ve yel değirmenleri ile ünlü minik bir şehir. Amsterdam’a yakın şehirler turunuzda muhakkak burayı rotanıza alın. Hem çok sevimli hem de merkezden ulaşım sadece 10 dakika. Gelin Zaandam’ı beraber keşfedelim. 🙂

Kuzey Hollanda kanalı üzerine kurulu şirin bir şehir daha. 🙂 Minyatür Amsterdam diyebiliriz buraya da. Diğer gezdiğim şehirlerine oranla en az turistik bölge Alkmaar. Peynirleri ile ünlü. Amsterdam’da yaşayanlar genelde hafta sonu pazar alışverişi yapmak için Alkmaar’a gidiyorlar. Görülesi mi evet görülesi bir şehir.  🙂 O zaman buyrun detaylı Alkmaar rehberime.

Total futbol ideolojisinin ve tiki-taka adı verilen oyun anlayışının saha içindeki filozofu Johan Cruyff’un adının verildiği Ajax takımının stadını gezmek ve havasını solumak hem bir spor spikeri hem de bir futbol sever olarak inanılmaz bir deneyim oldu benim için. Hollanda futbolu ve Ajax takımı her ne kadar Ajax’ın Ajax olduğu o efsane günlerini özletse de Amsterdam’a yolunuz düşerse müzesi kupalar ile dolu bu efsanenin evini gezmenizi tavsiye ederim. Nasıl mı? Buyrun detaylı Amsterdam Arena yazıma. 🙂

Şehrin kalbi. Burada çalışan bir Hollandalı ile sohbet ederken bana “Bu istasyonu tam bir arı kovanına benzetiyorum” demişti. Hakikaten de öyle! Hergün 250.000’den fazla kişi bu istasyonu kullanıyor. Kozmopolit olmak nedir? İşte cevabını bu istasyonda tam olarak hissedebiliyorum. İster istemez yolunuz buraya düşecek ama siz şehri gezerken de içeri dalın ve trenlerin enerjisine kendinizi bırakarak peronlarda dolaşmayı deneyin. 🙂 Ben hala öyle yapıyorum. 🙂 Trenlere aşığım. 🙂 Amsterdam Centraal yazım için hemen tıkla.

Külahta patates kızartması! Patatesler aşırı lezzetli, ve tabi asıl olay sosları. 🙂 Amsterdam’a gidip patates kızartması yemeden dönerseniz ayıp etmiş olursunuz. 🙂 Garanti ediyorum, ağzınıza ilk attığınızda aklınızdaki cümle şu olacak “Ben hayatımda hiç patates kızartması yememişim be 🙂 Benin favori sosum white curry!!! 🙂 Patates kızartması yiyebileceğiniz birçok küçük dükkan var, fiyat ve lezzet olarak birbirlerine çok yakınlar. Detaylı yeme içme rehberim için hemen tıkla.

Tren tarifelerinde yazan isimler çok da önemli değil aslında. Nereye gittiğine bakmaksızın yaptığım tren yolculuklarını seviyorum, yaşattığı huzuru ve sakinlik hissi tarifsiz. Hele ki sevdiğiniz bir rota ise tadından yenmez. 🙂 Hollanda’yı her ziyaretimde Almanya ve Belçika’ya geçmek, ya da tam tersi rotayı çizmek bana büyük keyif veriyor. Neden ve nasıl mı?  Amsterdam’dan diğer ülkelere trenle seyahat rehberim için tıkla.

Neee Amsterdam ve kamp yapmak mı? Bu fikir biraz marjinal durabilir kafalarda. Ama hayır panik yok, sizi aydınlatma işi bende. 🙂 Ben Amsterdam’ı son ziyaretimde kamp yaptım, çok da güzel oldu. 🙂 Güvenli ve hijyenik bir ortamda hem çok ucuza konakladım hem de çok eğlendim. Nasıl mı? Detaylı Camping Zeeburg kamp rehberim için tıkla.

Genel Giderler

Konaklama

Hollanda’da hostel’de özel odada konaklamanın gecelik fiyatları 60 eur’dan başlar. 8-15 kişilik yatakhanelerde kalmak isteyenler gecelik ortalama 25-30 eur civarı para öder.  Hollanda’da otellerde konaklamanın fiyatları ortalama 90-100 eur’dan başlar ve 500 eur’a kadar gider. Bu fiyatların Amsterdam’a geldiğinizde 10-20 eur civarı artacağını unutmayın. Amsterdam’da konaklıyorsanız kamp yapmayı tercih edin. Kendinize ait çadır veya karavanda konaklayabileceğiniz gibi, dilerseniz 2-4 kişilik vagonlar veya 2-4 kişilik ahşap kabinlerde kalabilirsiniz. 2 kişi çadır ve konaklama ücreti gecelik 12 eur, vagon fiyatları ise 60 eur, ahşap kabinlerin fiyatı 70 eur’dur. Amsterdam’a gideceksen, detaylı Amsterdam konaklama rehberim için tıkla.

Yeme içme  

En ünlü Hollanda lezzetleri Poffertjes denilen krepler, Kibbeling yani çiğ veya kızarmış Ringa balığı, aynı zamanda benim favorim Strropwafels adı verilen tatlı Hollanda waffle’ı ve tabi ki Patatje Oorlong denilen leziz patates kızartmaları! Amsterdam’da birçok dünya mutfağı seçeneği var. Steakhouse ve Rib yiyebileceğiniz Arjantin restoranları, lezzetli İtalyan ve Uzakdoğu restoranlarında kişi başı ödeyeceğiniz ücret yaklaşık 50-60 eur iken, daha pratik öğünlere 3-5 eur arası ödeyerek tasarruf sağlayabilirsiniz. Amsterdam yeme içme rehberim için tıkla.

Ulaşım

Hollanda’nın çok gelişmiş bir raylı sistem ağı bulunuyor. Şehir içi hatlar genelde 5-12 eur arası değişirken, şehirlerarası rotalara tek yön 20-30 eur arası bir ücret ödeniyor. Ülke düz bir ülke, bu nedenle burada yaşayan insanların şehir içinde ilk tercihi bisiklet oluyor. Günlük 10 eur’a bisiklet kiralayarak şehri keşfedebilirsiniz. Özellikle Amsterdam’da şehir içinde çok sık sefer yapan birçok tramvay hattı var. Bileti alacağınız gün sayısına göre fiyatlar 4-15 eur arasında değişiyor. Amsterdam ulaşım rehberim için tıkla.

Önerilen Günlük Bütçe

1
Toplam
1
Konaklama
1
Yeme İçme
1
Ulaşım

Hostel’de konakladığınızı, önerdiğim yeme içme önerilerimi uygulayıp, toplu taşıma ve tramvay kartı kullandığınızı varsayarak önerdiğim günlük bütçe konaklama dahil 90-100 eur. Bütçe tavsiyelerime uyarak bu rakamı aşağı çekebileceğiniz gibi, daha konforlu konaklama ve restoranda yeme içme gibi seçeneklerde günlük bütçenizin siz fark etmeden tavan yapabileceğini unutmayın.

Bütçe İçin Faydalı İpuçları

1. Şehir merkezlerinde konaklamayın. Araştırmazsanız, paranızın karşılığını alamayacağınız otellere gecelik minimum yaklaşık 200 eur gibi çok yüksek fiyatlar ödemeniz olası. Şehir merkezinin dışındaki oteller genellikle turistik alanlarda bulunan otellerden daha yenilenmiş ve biraz daha büyük. Özellikle Amsterdam da konaklama epey pahalı olduğundan De Pijp, Plantagebuurt veya Jordaan gibi mahalleleri tercih edin. Yine bütçe dostu sınırsız bir tramvay bileti ile de ulaşım sorununu çözün. Amsterdam detaylı konaklama rehberim için tıkla.

2. Müzekart alın: Müze kartı alırsanız, Hollanda’da 400’den fazla müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Bu kart yetişkinler için 59,90 €, 18 yaşından küçükler için ise 32,45 Euro’dur. Bu kartı kapsadığı süre boyunca dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Hollanda’da birkaç şehir gezip, müze ziyareti yapma planınız var ise bütçeniz için faydalı bir kart bu.

3. Havalimanlarından taksiye binmeyin: Havalimanından şehir merkezine gidiş için boşuna taksiye onca para vermeyin. Havaalanından şehir merkezine taksi kullanırsanız yaklaşık 40-50 eur ödersiniz, oysa ki tren ile 5,20 eur’a merkezdesiniz. Bilet makinelerinden veya bilet ofisinden alabilirsiniz biletleri. Rotterdam The Hague Havaalanı-Rotterdam Centraal arasında ise metro E hattı çalışıyor. Kişi başı tek yön 4,8 eur. Amsterdam detaylı ulaşım rehberim için tıkla.

4. Bisiklet kiralayın: Hollanda deyince aklıma gelen ilk şey bisiklet. Çünkü şehirde arabadan fazla bisiklet kullanımı, dolayısı ile bisiklet yolları oldukça yaygın. Sadece gençler değil, çocuklu aileler, yaşlılar, işe gidenler, okula gidenler… Herkesin ilk tercihi arabadan ziyade bisiklet. Günlük bisiklet kiralama ücreti yaklaşık 10 eur, size şehri gezdirecek bir tur eşliğinde yapılan bisiklet turlarının fiyatları ise yaklaşık 30 eur. Amsterdam ve bisiklet yazım için tıkla. 

5. Parklarda piknik yapın: Hollanda’nın birçok şehri doğayla başbaşa kalabileceğiniz parklara sahip. Restoran’a tıkılmayın. Albert Heijn’den sandviçinizi kapın ve parklara gidip etrafın tadını çıkarın. Amsterdam’ın parkları yazım için tıkla.

6. Kanalları yürüyerek gezin: Hollanda deyince akla gelen ilk ikonik yapılar tabi ki kanallar ve köprüler. Çoğu şehirde de bu yapıları yakından görmeniz için düzenlenen turlar var. Bütçe ayıracak durumda değil iseniz, kanalları yürüyerek de gezebilirsiniz. Hollanda küçük bir ülke, şehirlerin ana merkezleri de yürüyerek gezilebiliyor. En az tekne turu kadar yürümekten de keyif alacağınıza eminim. Alın elinize bir Patatie Oorlong (Hollanda’nın ünlü patates kızartması) ve şehirlerin tadını çıkarın. Amsterdam yürüyerek kanal turu yazım için tıkla.

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Son vLoglar