Yürüyerek Brüksel Turu

bruksel cigdem ceylan

“Brüksel’de de gezecek hiçbir yer yok yaaaa!” diyenlere sakın kulak asmayın. 🙂 Ben defalarca yürüyerek Brüksel turu yapmış biri olarak bizzat söylüyorum, gezilecek görülecek çok şey var şehirde. Bu sayfada Brüksel’e gittiğinizde muhakkak gitmeniz gereken lokasyonları nokta nokta anlattım. Diyelim ki şehirde üç günden fazla vaktiniz var veya size önerdiğim diğer turistik lokasyonlar ilginizi çekmiyor. O zaman başka bir önerim var size. 🙂 Ruhunuzu Brüksel sokaklarına bırakın ve kaybolun 🙂 İnanın çok keyifli olacak.

bruksel cigdem ceylan

Brüksel’i yürüyerek gezecekseniz ana başlangıç noktanız eski şehrin merkezi olan Grand Place veya Rue du Marché Aux Herbes caddesi olsun. Önce meydanları bir dolaşın. Rastgele sokaklarına girip çıkın. Bu kalabalık ve şirin sokaklarda birçok hediyelik eşya dükkanı sizi bekliyor olacak. Hem de Türkiye’ye eli boş dönmemiş olursunuz. 🙂 Üzerinde Brüksel yazılı ne ararsanız var bu dükkanlarda kısaca. 🙂 Fiyatlar da makul, bir bakının derim. Bir çok waffle ve çikolata dükkanı da yolunuzun üzerinde. Sadece kokuları takip edin. 🙂 Patates kızartması yemeyi de ihmal etmeyin.

bruksel cigdem ceylan

Rue De Marche Aux Herbes üzerinden, Rue De La Montagne caddesine doğru devam edin. St Michael and St Gudula Katedrali’ne doğru ilerlediğinizde yokuş yukarı çıkacaksınız ve etrafınızdaki kalabalık da bir anda azalıyor olacak. Çünkü şehrin eski merkezinden uzaklaşmaya başladınız.

bruksel cigdem ceylan

Buradan Brüksel Park’ına kadar olan kısımda yine oteller ve evler göreceksiniz yol üzerinde. Daha çok yerellerin ikamet ettiği bölgelere doğru ilerliyor olacaksınız yani. Rue Belliard caddesi ana caddelerden biri. Hakikaten bu lokasyonlardaki binalar çok güzel. Mimariye yürürken hayran kalacaksınız.

bruksel cigdem ceylan

Le Berlaymont, yani Avrupa Birliği binasının olduğu lokasyonun havası ise bambaşka. Rue De La Loi caddesi ve çevresinde genelde iş merkezleri ve bankalar var. Buralardaki atmosfer ve insan profili şehrin eski merkezinden oldukça farklı. Bir kere turist sayısı oldukça az Grand Place’e göre. Genelde ana cadde ve geniş oto yolların etrafında kaldırımdan devam ediyor olacaksınız yürüyüşünüze. Place Poeleart bölgesindeki Adliye Sarayı’na doğru yaklaştıkça yine kendinizi eski şehrin merkezine doğru ilerlerken bulacaksınız. Şehri kuş bakışı gören tepeden asansör ile aşağı inin.

bruksel cigdem ceylan

Rue Haute caddesi üzerinden Manneken Pis’e doğru yollanın. Geçtiğiniz sokakların da bohemleştiğini göreceksiniz bu bölgede. Birçok sanat galerisi ve vintage mağaza var burada. Hatta ben şirin bir sokakta ilerlerken bir resim galerisi açılışına denk gelmiştim. 🙂 Brüksel’i yürüyerek keşfetmek harika! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen