Volendam Gezilecek Yerler

volendam

Volendam büyüleyici bir balıkçı kasabası.

volendam

Volendam’a nasıl giderim?

Amsterdam Merkez’den 316 numara ile yaklaşık 30 dakikada Volendam Centrum durağına varıyorsunuz. Hemen karşınıza bir Turist Info çıkacak. Oradan kasabanın haritasını ücretsiz edinebilirsiniz.

Volendam’da neler yaparım?

Haven caddesi: Volendam’ın ana liman şeridi. Görmeniz ve fotoğraflamanız gereken ilk yer. 🙂 Sıra sıra balıkçı teknelerinin dizildiği, sevimli, hareketli ve taptaze deniz ürünlerinin pişirilip satıldığı ve aynı zamanda da bir çok hediyelik eşya dükkanının ve kafelerin bulunduğu ana caddelerden biri burası.

İpucu 1: Hediyelik eşya fiyatları Amsterdam’a göre çok daha ucuz. Niyetiniz var ise, yok ben buradan taşıyamam, Türkiye’ye dönerken Amsterdam’dan alırım demeyin, Volendam’da o işi halledin. Bariz bir fiyat farklılığı mevcut çünkü.

Haven caddesi aynı zamanda upuzun bir liman şeridi. Ben önce sağa doğru ilerlemiştim. İlerlediğinizde karşınıza tarihi Hollanda binaları ve yine renkli kafelerin olduğu bir cadde çıkıyor. Bol Bol fotoğraf çekin. 🙂 Bu arada sokak o kadar huzurlu ve sakin ki, insan burada yaşasa herhalde yaşlanmaz dedirtiyor. 🙂 Ben gezerken yanımdan koşuya çıkmış ya da bisikletli ve bana gülümseyen yerli insanlar geçiyordu. Herkes çok kibar. İster istemez burada gezerken sizin de yüzünüzde etraftaki huzurdan anlamsız bir gülümseme oluşuyor. 🙂 Bazen beni Instagram hikayelerimden takip edenler nedir bu pozitifliğin ve enerjinin sırrı diye soruyor, cevabın bir kısmı bulunduğum yerin pozitifliği. 🙂

volendam

Fotoğraflarımı çekip, geri döndüm ve bu sefer izlediğim istikametin tam tersi yani Haven Caddesinin soluna doğru yürümeye başladım. Burası daha sıcak ve canlı. Etrafta yine rengarenk Hollanda evleri, kafeler, meşhur peynir müzesi, geleneksel Hollanda kıyafetleri ve eşyaları satan dükkanlar var.

İpucu 2: Hollanda peyniri alma niyetinde iseniz, Volendam Amsterdam’a göre fiyat olarak çok daha uygun. Ben klasik Gouda ve Delft adı verilen mavi küflü peynire bayılıyorum. Acı sevenler deneyebilir.

volendam

Haven’da dolaşmaya devam ediyoruz. Ben hediyelerimi Többen Gifts & Souvenirs’den almıştım. Fiyat olarak çok uygun. Geleneksel Hollanda ayakkabıları, kıyafetler, magnetler ve daha sayısız çeşit hediyelik var burada. Bu rengarenk ve şirin objelerin hepsini alasınız geliyor. İyi alışverişler. 🙂

İpucu 3: Biz pazarlıkta iyiyizdir 🙂 Volendam’da hediyelik eşya dükkanlarında pazarlık yaparsanız 1-2 eur indirim kapmanız da mümkün. 🙂

volendam

Volendam’ın asıl olayı bu kıyı şeridi. Gezilecek yerleri madde madde anlatmıyorum farkındaysanız çünkü rastgele Volendam‘ın sokaklarına dalmanızı istiyorum. 🙂 Yorulduğunuz zaman bir kafeye oturup bir şeyler için ve yine sokaklara dalın. Hollanda mimarisine hayranlık duyacaksınız. Size yüzde yüz huzur garantisi veriyorum. 🙂

volendam

Volendam’da neler yer içerim?

Volendam bir balıkçı kasabası ve dolayısıyla bu upuzun kıyı şeridinde taptaze deniz ürünlerini pişirip satan balıkçılar var. Karnını pratik bir şekilde doyurmak isteyenler için birebir. Ben bayılmıştım. 🙂 Özellikle Kibbeling yemenizi tavsiye ediyorum. Kibbeling, kızartılmış balık parçaları. Aşırı lezzetli. Önerebileceğim birkaç yer var; İkisi de Haven caddesi üzerinde karşınıza çıkacak.

volendam

  • Fish and Chips,
  • Palingrokerij J. B. Plat

Yok ben illa dört başı mamur bir şeyler yer içerim derseniz de, öğle ve akşam yemeği için önereceğim restaurant, De Dijk. Liman manzarasını ve limandan bisikleti ile gelen geçeni izlemek çok keyifli. 🙂

Adres: Haven 108, Fiyatlar uygun.

Yemeğimi yedim, peki ya tatlı nerede? diye soranlara harika bir waffle’cı önerisi gelsin; Woltje’s Backerij.

Adres: Haven 98, fiyatlar uygun.

Volendam-Edam-Marken turu yazımda ulaşım, gezilecek yerler ve yeme içme alternatifleri ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Volendam-Edam-Marken turu yazım için tıklayın.

volendam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen