Volendam Edam Marken Turu

marken volendam edam tour

Amsterdam’a gitmişken bir gününüzü mutlaka Amsterdam’a çok yakın olan liman kasabalarına verin ve Volendam Edam Marken Turu yapın. Eğer rotanızı doğru organize ederseniz,  bir günde birkaç masalsı kasaba birden gezebilirsiniz. Ben de zaten sizin bunu yapmanıza yardım etmek için buradayım. 🙂

Zaten adamlar sizin izleyebileceğiniz rotaları yukarıdaki tek haritada toparlamışlar. Çok sevimli bir harita bence. 🙂 İzleyebileceğiniz 4 ayrı rotaya isim de takmışlar ve turuncu, kırmızı, mavi ve beyaz ile ayrı ayrı renklendirmişler. Her rota hattının üzerinde ve kasaba isimlerinin altında numaralar var. Rota hattı üzerindeki numaralar, o hattan geçen otobüs numaraları, kasaba adlarının altındaki numaralar ise, o kasabaya ulaşmak için kullanacağınız otobüslerin numaralarını ifade ediyor.

Haritadan da göreceğiniz gibi, mavi ve turuncu hattın bazı noktaları paralel gidiyor. Yani bazı kasabalar bu rotalarda ortak. (Broek in Waterland, Monnickendam ve Marken) Anlatttıklarımdan kafanız karışmasın çünkü bu haritayı okumak aslında çok basit.  Sadece biraz incelemeniz yeterli. 🙂

Günlük sınırsız otobüs bilet fiyatı 14 eur. Amsterdam Merkez İstasyonu içinde EBS ofisinden biletinizi alıyorsunuz. EBS ofisinden biletinizi aldıktan sonra merdivenlerden yukarı çıkarsanız otobüsler buradan kalkıyor.

Bilet tüm gün sınırsız geçerli, zaman kısıtlamanız yok ise bir kasabada istediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz. Kasabalar arası ulaşımı sağlamak için otobüsleri sınırsız kullanabilirsiniz. Zaten tüm gün bu haritadaki noktalar üzerinde otobüsler ring yapıp duruyor. Bir kasabayı gezip otobüs durağına gittiğinizde kısa sürede istediğiniz otobüs gelecektir. Aynı gün içinde birden fazla rota tamamlamanız mümkün çünkü her iki kasabanın arası genelde 10-20 dakika civarı.

Gelin şimdi buram buram Hollanda kokan bu rotalara bakalım, okurken bir yandan da gözünüz haritada olsun. 🙂

Rota 1 – Turuncu Rota: Wonderful Waterland

Haritada turuncu ile boyanan bu güzergahta ziyaret edeceğiniz kasabalar şöyle:

Broek in Waterland – Monnickendam – Marken

İpucu 1: Amsterdam’a mesafe olarak en yakın noktaları geziyorsunuz. Vaktim kısıtlı, yarım günde gezebileceğim bir rota öner diyenler, bu turu yapabilir.

Bu rotayı nasıl yaparım?

Amsterdam merkez istasyonun üst katındaki otobüs duraklarından 312-314-315-316 numaralı otobüse biniyorsunuz ve ilk durağınız Broek in Waterland. Oradan 315 numaralı otobüs ile Monnickendam’a geçiyorsunuz ve sonra yine 315 numaralı otobüs ile Marken’e varıyorsunuz. Amsterdam’a geri dönüşte de aynı otobüs güzergahlarını izliyorsunuz.

Rota 2 – Kırmızı Rota: Heading to the Heartland

Haritada kırmızı ile boyanan bu güzergahta ziyaret edeceğiniz kasabalar şöyle:

Purmerend – Middenbeemster – Graft De Rijp

Bu rotayı nasıl yaparım?

Amsterdam merkez istasyonun üst katındaki otobüs duraklarından 301 ve 306 numaralı otobüse biniyorsunuz ve ilk durağınız Purmerend. Oradan 306 numaralı otobüs ile Middenbeemster’a geçiyorsunuz ve sonra yine 301 numaralı otobüs ile Graft De Rijp’e varıyorsunuz. Amsterdam’a geri dönüşte de aynı otobüs güzergahlarını izliyorsunuz.

Rota 3 – Mavi Rota: The Harbors of History

Haritada mavi ile boyanan güzergahta ziyaret edeceğiniz kasabalar şöyle:

Broek in Waterland – Edam – Volendam – Marken

Bu rotayı nasıl yaparım?

Amsterdam Merkez istasyonun üst katındaki otobüs duraklarından 312-314-315-316 numaralı otobüse biniyorsunuz ve ilk durağınız Broek in Waterland. Oradan 110-312-314-316 numaralı otobüs ile Edam’a, yine 316 numaları otobüs ile Volendam’a geçip, Volendam’dan Marken Express ile deniz üzerinden tekne ile Marken’e gelip, son olarak 315 numaları otobüs ile Amsterdam’a geri dönüyorsunuz.

Marken Express deniz yolu ile  kişi başı tek yön fiyat: 8 eur, gidiş dönüş 14 eur.

Rota 4 – Beyaz Rota: Alternatif Rota

“Ben bu şirin kasabaların hepsini gezdim gördüm aştım artık, yok mu başka rota?” diye soruyorsanız, var. 🙂 Haritada alternatif olarak bir de beyaz bir rota var. Numaraları takip ederek bu rota üzerinde de yolculuk yapabilirsiniz. En uzak mesafeleri Amsterdam’dan yaklaşık 35-40 dakika.

İpucu 2: Bu haritayı muhakkak edinin çünkü size anlattığım bu rotalara sadık kalmak zorunda değilsiniz. Kendi rotanızı kendiniz çizebilirsiniz. Dilediğiniz bir kasabadan, sadece harita üzerindeki numaraları takip edip, başka bir kasabaya gidebilirsiniz. Bir örnek ile anlatayım. 🙂

Amsterdam merkezden 316 numaralı otobüs ile direk Edam’a gidebilir, Edam’dan 301 numaralı otobüse binip direk Graft De Rijp’e gidebilirsiniz. Yazdığım numaraları haritadan takip edin, ne anlatmaya çalıştığım somutlaşacak. 🙂 Kendi rotanı kendin oluşturmak da keyifli olur bence.

Peki artık gelelim benim gezdiğim rotaya. Ben Mavi hat yani Rota 3’ü (The Harbors of History) gezmiştim. Şimdi bakalım mavi rotada neler görmüşüm? 🙂

Broek In Waterland

Broek In Waterland’e nasıl giderim?

Amsterdam Merkez istasyonun üst katındaki otobüs duraklarından 312-314-315-316 numaralı otobüse biniyorsunuz ve yaklaşık 15 dakika sonra ilk durağınız Broek in Waterland.

Hiç abartmıyorum otobüs durağından iner inmez zamanda kayboldum gibi hissettim. Broek in Waterland rotanın içinde gördüğüm en sessiz sakin kasaba. Pek sevimli, pek tatlı. Etrafta yeşilliklerde otlayan hayvanlar, renkli renkli piramit çiftlik evler var. Ayaklarında sarı çizmeler ile pek çok Hollandalı sevimli çiftçi ile karşılaşmanız olası.

Kasabadan ziyade bana köy izlenimi verdi. Sokaklar o kadar ıssız ki, ıssız derken bir huzur ıssızlığından bahsediyorum. 🙂 Çıt çıkmıyor etrafta. Sadece kuş sesleri var. Belki de ben kasım ayında buraya gittiğim içindir ama otobüs durağından kasabanın ana meydanına gidene kadar yanımdan sadece birkaç bisikletli Hollandalı çiftçi geçti. 🙂

Broek In Waterland’de neler yaparım?

Kerk Broek in Waterland: Otobüs durağında indikten sonra Havendar caddesinden dümdüz yürüyün, 5 dakika sonra karşınıza bu tek başına kalmış izlenimini veren tarihi mistik, namı diğer Reform Kilisesi  çıkacak. 🙂 Muhakkak görün.

Açıkçası etrafta size net olarak şuraya gidin diyebileceğim bir nokta yok. Size bir rota vermeyeceğim, çünkü Broek ın Waterland’ın sokaklarında kaybolmanızı ve kendiniz ile biraz başbaşa kalmanızı istiyorum. 🙂  Kiliseyi gördükten sonra Leetinde caddesinden yukarı yürümeye devam edin. Minik şirin sanki gülümseyen Hollanda evlerinin arasından süzülün. 🙂 Daha ne diyeyim. 🙂 Bol fotoğraflar…

Broek In Waterland’de neler yer içerim?

De Witte Swaen: Kendinizi sokaklarda kaybettiniz ve sıcak bir çikolataya veya tatlıya ihtiyacınız var. Size muhteşem bir kafe öneriyorum. Dorpstraat üzerindeki bu kafeye isterseniz otobüsten inince, dilerseniz kasabadan ayrılmadan hemen önce uğrayın. Çünkü durağa çok yakın. Servis çok hızlı ve fiyatlar da çok makul.

Ben Peche Melba denilen bir tatlı yemiştim burada. Fiyatı 4,75 eur. Taptaze organik şeftalinin üzerine vanilyalı dondurma ve kremşanti eklenerek hazırlanan bir tatlı. 🙂 Evet o zamanlarda KETO diyetinde değildim. 🙂 Öğle yemeği olarak da birçok seçenek mevcut. Kesin gidin!

Adres: Dorpsstraat,11

Eetcafe De Drie Noten: Yine otobüs durağına çok yakın bir restoran. Menüsü çok geniş değil ama çok niş lezzetler var menüde. Ben ballı keçi peyniri denemiştim. Fiyatı 7 eur. Menüde, erik turşulu ördek eti 9 eur, tereyağlı salyangoz 9 eur, limon otu soslu ızgara levrek 19,5 eur gibi seçenekler görmüştüm. Deneyin. 🙂

Adres: Paralleweg,3

Edam

Edam’a nasıl giderim?

Broek in Waterland’den 110-312-314 veya 316 numaralı otobüs ile 10 dakikada Edam’a direk varabilirsiniz.

edam

 

Edam’da neler yaparım?

Edam’ın herşeyi çok güzel. Kanalları, binaları, köprüleri ve evleri  bir masalın içindesiniz izlenimi veriyor. Ben Hollanda’nın şirin kasabaları turumu Kasım ayında yapmıştım. Çok soğuk olmamakla birlikte, Edam’a ayak basar basmaz gök gürültülü bir sağanak yağışa maruz kalmıştım. 🙂 Hazırlıklı da olmadığımdan sırılsıklam bir vaziyette gezdim bu şirin kasabayı. Yaklaşık 10 dakika sonra da sanki hiç yağmur yağmamış gibi güneş açmıştı. Hollanda’nın hava durumunun bir özelliği de çok fazla stabil olmaması zaten. 🙂 Her an yağmur yağacakmış gibi yanınızda bir şemsiye mutlaka bulundurun.

Edam’da rastgele yürüyerek sokakların tadını çıkarın bence. Ben öyle yapmıştım çünkü. 🙂 Edam’ın her sokağı ayrı bir fotoğraf karesi. “Yok Çiğdem sen illa bize bir rota çiz.” dediğinizi duyar gibiyim, peki o zaman. 🙂

Tramburg köprüsü: Edam otobüs durağından indikten sonra dümdüz ilerleyin, Trambrug köprüsü sizi karşılayacak. Bu tatlı köprüde hemen bir fotoğraf çekin. 🙂

Edam Peynir Pazarı: “Ben hem lezzetli hem de uygun fiyatlı peynirler almak istiyorum.” diyorsanız, Tramburg köprüsünden geçtikten sonra Graafwillemstraat üzerinden dümdüz ilerlediğinizde karşınıza çıkacak. İyi alışverişler. 🙂

Grotekerk: Peynir pazarından yaklaşık 2 dakikalık mesafede olan 15. Yüzyıldan kalma bu tarihi kiliseyi görmeden buradan ayrılmayın.

Edam Müzesi: Grotekerk’den sadece 2-3 dakika uzaklıkta. Gittiğiniz yerlerin tarihine meraklıysanız ve tarihi taaa 1540 yıllarına dayanan muhteşem bir evde 17. yüzyıl Hollanda altın çağına dair bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu müzeyi gezin.

Kwakelbrug: Müzeyi de gezdikten sonra Lingerjizde caddesi üzerinden yapacağınız 2 dakikalık bir yolculuk ile Kwakelburg köprüsünden otobüs durağına geri dönün. Elle kullanılan bu asma köprü aynı zamanda değerli bir ulusal anıt. Bu ikonik noktada da fotoğraf fırsatını kaçırmayın. 🙂

Edam’da neler yer içerim?

De Beurs Eten & Drinken: Küçük ve lezzetli bir restoran. Hem de çok fazla yerel lezzet seçeneği var. Ben eski edam peyniri ve sıcak kahverengi ekmek yemiştim. 🙂 Yan masada siparişi verilen nachoslar da harika kokuyordu. Fiyatlar da makul.

Adres: Keizersgracht 6

Mastenbroek: Kan şekerim düştü, yok mu bir tatlıcı buralarda diyenlere gelsin. 🙂 Burası küçük, yerel bir pastacı. Tarihi kiliselerin arasında fındıklı ve kara dutlu bezeler, ahududulu pasta yemek ve mis gibi bir kahve veya sıcak çikolata içmek isterseniz çökün bu mekana.

Adres: Voorhaven 174-176

Volendam

Volendam büyüleyici bir balıkçı kasabası.

volendam

Volendam’a nasıl giderim?

Amsterdam Merkez’den 316 numara ile yaklaşık 30 dakikada Volendam Centrum durağına varıyorsunuz. Hemen karşınıza bir turist info çıkacak. Oradan kasabanın haritasını ücretsiz edinebilirsiniz.

volendam

Volendam’da neler yaparım?

Haven caddesi: Volendam’ın ana liman şeridi. Görmeniz ve fotoğraflamanız gereken ilk yer. 🙂 Sıra sıra balıkçı teknelerinin dizildiği, sevimli, hareketli ve taptaze deniz ürünlerinin pişirilip satıldığı ve aynı zamanda da bir çok hediyelik eşya dükkanının ve kafelerin bulunduğu ana caddelerden biri burası.

İpucu 1: Hediyelik eşya fiyatları Amsterdam’a göre çok daha ucuz. Niyetiniz var ise, yok ben buradan taşıyamam, Türkiye’ye dönerken Amsterdam’dan alırım demeyin, Volendam’da o işi halledin. Bariz bir fiyat farklılığı mevcut çünkü.

Haven caddesi aynı zamanda upuzun bir liman şeridi. Ben önce sağa doğru ilerlemiştim. İlerlediğinizde karşınıza tarihi Hollanda binaları ve yine renkli kafelerin olduğu bir cadde çıkıyor. Bol Bol fotoğraf çekin. 🙂 Bu arada sokak o kadar huzurlu ve sakin ki, insan burada yaşasa herhalde yaşlanmaz dedirtiyor. 🙂 Ben gezerken yanımdan koşuya çıkmış ya da bisikletli ve bana gülümseyen yerli insanlar geçiyordu. Herkes çok kibar. İster istemez burada gezerken sizin de yüzünüzde etraftaki huzurdan anlamsız bir gülümseme oluşuyor. 🙂 Bazen beni Instagram hikayelerimden takip edenler nedir bu pozitifliğin ve enerjinin sırrı diye soruyor, cevabın bir kısmı bulunduğum yerin pozitifliği. 🙂

Fotoğraflarımı çekip, geri döndüm ve bu sefer izlediğim istikametin tam tersi yani Haven Caddesinin soluna doğru yürümeye başladım. Burası daha sıcak ve canlı. Etrafta yine rengarenk Hollanda evleri, kafeler, meşhur peynir müzesi, geleneksel Hollanda kıyafetleri ve eşyaları satan dükkanlar var.

İpucu 2: Hollanda peyniri alma niyetinde iseniz, Volendam Amsterdam’a göre fiyat olarak çok daha uygun. Ben klasik Gouda ve Delft adı verilen mavi küflü peynire bayılıyorum. Acı sevenler deneyebilir.

volendam

Haven’da dolaşmaya devam ediyoruz. Ben hediyelerimi Többen Gifts & Souvenirs’den almıştım. Fiyat olarak çok uygun. Geleneksel Hollanda ayakkabıları, kıyafetler, magnetler ve daha sayısız çeşit hediyelik var burada. Bu rengarenk ve şirin objelerin hepsini alasınız geliyor. İyi alışverişler. 🙂

İpucu 3: Biz pazarlıkta iyiyizdir 🙂 Volendam’da hediyelik eşya dükkanlarında pazarlık yaparsanız 1-2 eur indirim kapmanız da mümkün. 🙂

volendam

Volendam’ın asıl olayı bu kıyı şeridi. Gezilecek yerleri madde madde anlatmıyorum farkındaysanız çünkü rastgele Volendam‘ın sokaklarına dalmanızı istiyorum. 🙂 Yorulduğunuz zaman bir kafeye oturup bir şeyler için ve yine sokaklara dalın. Hollanda mimarisine hayranlık duyacaksınız. Size yüzde yüz huzur garantisi veriyorum. 🙂

volendam

Volendam’da neler yer içerim?

Volendam bir balıkçı kasabası ve dolayısıyla bu upuzun kıyı şeridinde taptaze deniz ürünlerini pişirip satan balıkçılar var. Karnını pratik bir şekilde doyurmak isteyenler için birebir. Ben bayılmıştım. 🙂 Özellikle Kibbeling yemenizi tavsiye ediyorum. Kibbeling, kızartılmış balık parçaları. Aşırı lezzetli. Önerebileceğim birkaç yer var; İkisi de Haven caddesi üzerinde karşınıza çıkacak.

volendam

 • Fish and Chips,
 • Palingrokerij J. B. Plat

Yok ben illa dört başı mamur bir şeyler yer içerim derseniz de, öğle ve akşam yemeği için önereceğim restaurant, De Dijk. Liman manzarasını ve limandan bisikleti ile gelen geçeni izlemek çok keyifli. 🙂

Adres: Haven 108, Fiyatlar uygun.

Yemeğimi yedim, peki ya tatlı nerede? diye soranlara harika bir waffle’cı önerisi gelsin; Woltje’s Backerij.

Adres: Haven 98, fiyatlar uygun.

Marken

Volendam’dan sonra rotam Marken oldu. Önceleri Hollanda’nın kara ile bağlantısı olmayan minik sevimli bir ada kasabası iken bir yol ile anakaraya bağlanarak bugünkü yarımada halini almış.

Marken’e nasıl giderim?

Volendam’dan Marken Express tekneleri veya otobüs ile ulaşabilirsiniz.

Marken Express tekneleri ile ilgili en önemli not şu, elinizdeki otobüs bileti bu teknede geçmiyor. Tek yön için 8 eur ödüyorsunuz. Gidiş dönüş ise 11,5 eur. Bisikletiniz için de 1,5 eur ödemeniz gerekiyor. Tekneler her yarım saatte bir kalkıyor. Bindikten 30 dakika sonra Marken’desiniz. Şimdi burada sizin istekleriniz devreye giriyor. Ben Kuzey Denizi üzerinde tatlı bir tekne yolculuğu yaparak ve fotoğraf çekerek Marken’e varmak istiyorum derseniz buyrun binin. Güzel de olur.

Ben ekstra para ödemek istemediğimden otobüs tercih etmiştim. Siz de aynı şeyi düşünüyorsanız not alın, Volendam’dan 316 numaralı otobüse binip Broek In Waterland’e geri dönün, oradan da 315 numaralı otobüs ile yaklaşık 15-20 dakikada Marken’desiniz. J Çok kolay yaa rota, çok kafam karıştı demeyin. 🙂
marken amsterdam

Marken’de neler yaparım?

Yine yürüyerek keşfettiğim bir kasaba daha. 🙂

Beatrix Köprüsü: Marken otobüs durağına 2 dakikalık bir mesafede. 🙂 Bol bol fotoğraf çekin.

Tahta ayakkabı fabrikası: Beatrix köprüsünden geçince, Het Rietland caddesi üzerinden dümdüz ilerleyin, zaten karşınıza çıkacak, geleneksel Hollanda tahta ayakkabılarının yapımını izleyebilir ve hatta satın da alabilirsiniz. Hollanda’nın en önemli sembollerinden biri clogs ismini verdikleri tahta ayakkabılardır. Bence görmeden ayrılmayın.

Peynir dükkanı: Tahta ayakkabı fabrikasından çıkıp düz ilerlediğinizde karşınıza çıkacak ilk dükkan. Adı direk The Cheese Shop. Buradan çok uygun fiyata çeşit çeşit Hollanda peyniri satın almıştım. Şiddetle tavsiye edilir.

Grote Kerk: Yürümeye devam ediyorsunuz. Tabi yürürken yollarda karşınıza yine sevimli Hollanda evleri, bolca hediyelik eşya dükkanı, bolca huzur ve sükunet çıkacak. 🙂 Kerkbuurt üzerindeki bu kiliseyi meraklıları mutlaka görsün.

Paard van Marken: Marken otobüs durağından indikten sonra Oosterpad caddesi üzerinden kanal boyunca 25 dakika yürüyerek Marken kasabasının deniz fenerine ulaşıyorsunuz. Atı andıran farklı bir fener bu, görünce şaşıracaksınız. Aynı zamanda oldukça da fotojenik. 🙂 Bol fotoğraflar. 🙂

amsterdam marken

Merken’de neler yer içerim?

De Visscher: Deniz mahsulleri yiyebileceğiniz sevimli bir restoran. Manzara da güzel. Leziz deniz ürünlerini tadarken, Volendam’a gidip gelen Marken Express teknelerini buradan izlemek çok keyifli gelmişti bana. Yemeklerin fiyatları kişi başı 8-15 eur arasında değişiyor.

Adres: Havenbuurt, 22

amsterdam marken

 

2 Yorum

 1. Merhaba Çiğdem Hanım,
  Çok seyahat ediyoruz bu nedenle pek çok gezi web sitesini inceliyoruz
  Sizin blog okuduklarım arasında açık ara en iyisi yönlendirmeleriniz,yorumlarınız ve ipuçlarınız süperrrr teşekkür ederiz
  Çok gezin bize yardımcı olun :)))

  Sevgiler,
  Aylin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen