Vilnius Konaklama Yeme İçme Ulaşım

Vilnius‘da hostelde konakladığınızı, önerdiğim yeme içme önerilerini uygulayıp, toplu taşıma kullandığınızı varsayarsak önerdiğim günlük bütçe konaklama dahil 55 eur. 30 eur konaklama, 20 eur yeme içme ve 5 eur ulaşım. Bütçe tavsiyelerime uyarak bu rakamı aşağı çekebileceğiniz gibi, daha konforlu konaklama ve restoranda yeme içme gibi seçeneklerde günlük bütçenizin siz fark etmeden tavan yapabileceğini unutmayın.

Konaklama

Hostelde konaklamak otel maliyetinin bazen çok altında olabiliyor. Vilnius’da old town şehir merkezinde gecelik yaklaşık 20-40 eur arasında, kendinize ait veya ortak bir banyonuzun olduğu hostel odalarında konaklayabilirsiniz ki bu fiyatlar Avrupa standartlarına ve size özel bir odaya göre gayet uygun. Merkezi bölgede otel fiyatları da aslında çok yüksek değil. Bütçenize göre gecelik 50-100 eur arasında odalar bulabilirsiniz. Ben tam şehrin eski tarihi meydanında Senatoriari isimli 3 yıldızlı ve sevimli bir otelde konaklamıştım. Kocaman bir yatak odası, kendime ait özel bir banyo ve ekstra bir dinlenme odasının bulunduğu bir konaklamaya gecelik 68 eur ödemiştim. Gayet uygun!

Yeme içme

Vilnius’de yeme içme fiyatları çok yüksek değil. Ben gittiğim şehirlerde her zaman yerel restoran ve yerel lezzetleri tercih ederim. Bu şehirde en sevdiklerim borş çorbaları, Dumplings adını verdikleri ve mantıya çok benzeyen bir hamur yemeği, ekşi krema ile hazırlanmış Ringa balığı oldmuştu! Gerçekten bu lezzetler efsane. Būsı Trečıas, Laımos Smuklė, Marcelıukės Klėtıs, Senojı Trobelė ve Stıklıų Aludė size önerebileceğim yerel restoranlar. Öğünlerinizi şehirde kurulan açık hava pazarlarında da yiyebilirsiniz. Hem ucuz hem çok farklı yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz buralarda. Vilnius’de Aukštaičių üzerindeki açık gıda pazarı Open Kitchen Market ve Pylimo’da kurulan Halle gıda pazarı iyi alternatifler. Peki yeme içmeye günlük ne kadar ayırmalısınız? Önerdiğim seçenekleri tercih ederseniz yaklaşık 15-20 eur.

Ulaşım

Vilnius şehir içi ulaşım açısından oldukça ucuz bir şehir. Şehirde troleybüs ve otobüsler 05.00-24.00 arası sefer yaparlar. Otobüs tarifeleri için internet sitesini ziyaret edin derim. İhtiyacınıza göre de bilet seçeneği epey çok. Fiyatlar da süreye göre değişiyor. 30 dakika geçerli bilet: 0,65 eur, 60 dakika geçerli bilet: 0,9 eur, 24 saat geçerli bilet: 5 eur, 72 saat geçerli bilet: 8 eur, 10 gün geçerli bilet: 15 eur. Bu süreler içinde biletlerinizi sınırsız olarak toplu taşımalarda kullanabiliyorsunuz. Biletlerinizi otobüs sürücülerinden alırsanız biraz daha pahalıya geliyor. Durak yakınlarındaki büfelerden satın alın. Şehirde birden fazla gün geçirecek ve tam bir turist gibi takılacaksanız Vilnius Pass kart alın. Bu kart ile şehir içinde toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilirsiniz. Kartın fiyat ve kullanım detayları için aşağıda faydalı ipuçları bölümündeki maddeyi detaylı okuyun bence. 🙂

Detaylı Vilnius Gezi Rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen