Tallinn Ulaşım Konaklama Yeme İçme

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

Tallinn ‘de hostelde konakladığınızı, önerdiğim yeme içme önerilerini uygulayıp, toplu taşıma kullandığınızı varsayarsak önerdiğim günlük bütçe konaklama dahil 65 eur. 40 eur konaklama, 20 eur yeme içme ve 5 eur ulaşım. Bütçe tavsiyelerime uyarak bu rakamı aşağı çekebileceğiniz gibi, daha konforlu konaklama ve restoranda yeme içme gibi seçeneklerde günlük bütçenizin siz fark etmeden tavan yapabileceğini unutmayın.

Ulaşım

Tallinn havaalanı şehir merkezine sadece 3,5 km uzaklıkta yani birçok Avrupa ülkesine göre epey yakın. 90 K otobüs hattı ile 2 eur’a şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tallinn oldukça kompakt ve yürüyerek dolaşması kolay bir şehir. Ayrıca şehir içinde de tramvaylar, otobüsler ve elektrik hattı ile çalışan otobüsler ile ulaşım çok kolay. Toplu taşımalar şehir içinde 06.00-23.00 arası hizmet veriyor. Kontrol olmuyor sanıp bilet almamazlık etmeyin çünkü biletsiz yakalanmanın cezası 40 eur. Tallinn Kart satın aldıysanız kartın geçerliliği boyunca şehir içinde toplu taşımayı ücretsiz kullanabilirsiniz. Tek seferlik bilet alacaksanız kişi başı tek yön otobüs, trolleybüs ve tramvay bilet fiyatları 2 eur. Toplu taşımayı sık kullanacaklar veya Tallinn’de uzun süreli konaklayacaklar için önerim Smart Kart. Kartın ücreti 2 eur. Dolum fiyatları ise şöyle; 1 saatlik dolum: 1,10 eur, 1 günlük dolum: 3 eur, 3 günlük dolum: 5 eur, 5 günlük dolum: 6 eur, 30 günlük dolum: 23 eur. Tallinn taksi kullanımının çok da gerekli olmadığı bir şehir bence. Ama illa kullanmak istiyorsanız bilginiz olsun taksimetreler yaklaşık 6 eur civarından açılıyor. Firmalar ve dolayısı ile uyguladıkları ücret tarifeleri farklı.

Konaklama

Özellikle şehir merkezinde ve Viru geçidi civarında konaklamak istiyorsanız otel odalarına gecelik 60-100 eur arasında yüksek bütçe ayırmak yerine hostelde kalın. Kendinize ait bir odanızın olduğu ortak banyolu hostel odalarının fiyatları gecelik 30-40 eur arasında değişiyor. Tallinn’i ziyaret etmenin en ideal zamanı çok soğuk olsa da bence aralık, ocak, şubat ayları. Hem bu aylarda kış Tallinn’e aşırı yakışıyor, hem de hostel fiyatları daha da aşağı düşebiliyor. Size tavsiye edebileceğim sevimli bir hostel var. Tallinn’e son gidişimde Viru Backpacker’da kalmıştım. Kendime ait özel bir odayı 40 eur’a tutmuştum. Çok enteresan ve sıcak bir ortam vardı. Kocaman tek katlı ve bol odalı bir ev düşünün. Herkes ayakkabılarını kapı girişindeki antrede çıkarıyor. Ortada bir mutfak, yemek masası ve koltukların bulunduğu bir hol, 3 tane de banyo var. Herkes kendi yemeğini ocakta pişiriyor veya dışarıdan hazır alıp mikrodalga fırında ısıtıp masada yiyor. Çok farklı ülkelerden arkadaşlar edindim ben Viru Backpacker’da! 🙂 Ayrılacağım günün sabahında ise bir sürpriz ile uyanmıştım, hostel çalışanı bir kızın hazırladığı lezzetleri vanilyalı kreplerin kokusu odama dolmuştu. Hemen kalkıp sevimli minik kreplerden birkaç tane alıp, yine aynı kızın masaya dizdiği lezzetli organik marmelatlar eşliğinde afiyetle yemiştim! Viru Backpacker çok güzeldin be! 🙂

Yeme içme

Tallinn bütçesi yüksek olanı da düşük olanı da asla aç bırakmayacak bir şehir! 🙂 Şehirde harika 1. sınıf restoranlar var ve oldukça pahalı ama tabi buralar oldukça lezzetli. Bu restoranlarda ortalama kişi başı 60-100 eur hesap ödemeniz olası. “Peki yok mu bu işin ucuz olanı?” derseniz elbette var! 🙂 Karnınız çok acıktı ama yeme içmeye yüksek bütçe ayırmak istemiyorsanız size tavsiyem tatlı ve tuzlu müthiş krepler yapan Kompressor’a uğramanız. Krep fiyatları 5 eur civarında ve oldukça doyurucu! Kolmas Draakon da şehrin merkezinde sevimli ve epey ucuz bir ortaçağ restoranı. Menüdeki aşırı lezzetli ama ucuz yerel lezzetlerin fiyatı 3-5 eur civarında! Geyik çorbasını denemeden dönmeyin. Fiyatı sadece 2 eur! 🙂 St Patrick’de de 10 eur altında bir bütçeye güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Reval Café ve Sõõrikukohvik’de de Estonya hamur işlerinin keyfine varabilirsiniz. Hem de 10 eur’un altında bir fiyata. “Ben paraya kıyacağım ve ortaçağdan fırlamış gotik bir restoran arıyorum!” derseniz de tavsiyem kesinlikle ama kesinlikle Olde Hansa! Olde Hansa’da sadece et ve balık ana yemeklerinin fiyatları 20-50 eur arasında değişiyor. Tatlılar ise 5-7 eur civarında.

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

Detaylı Tallinn Gezi Rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen