Tallinn Gezilecek Yerler Listesi

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

Tallinn, şehir duvarları, geçitleri, kiliseleri, kuleleri, surları, tarihi renkli ahşap evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile aşırı ama aşırı masalsı! Tallinn Old Town, dünyada en iyi korunmuş Hansa kent merkezlerinden biri. Old Town listemde ilk 5’de! O derece yani! 🙂 Rastgele girdiğim sokaklarda tarihin içinde bolca kayboldum, hayal kurdum, ruhumu dinlendirdim. Bu yüzden beni aşırı mutlu hissettiren bir şehir oldu Tallinn… Tallinn gezilecek yerler listesini sizin için derledim. İlgilenenler için gece hayatı da oldukça hareketli ve ucuz. Yeme içme alternatifi de oldukça bol. Yerel lezzetler ise efsane. Özellikle esmer ekmek üzerinde balıklı yumurta sosu ile servis edilen balık yemeği olan Kiluvõileib harika bir şey! 🙂 Ortaçağ atmosferini yansıttıkları karanlık ve mum ışığında ahşap masalarda yerel kıyafetli garsonların hizmet ettiği restoranlar inanılmaz keyifli. Özellikle Olde Hansa! Kelimelere sığmaz… Şöyle söyleyeyim, Olde Hansa’da kendimi Gandalf’ı beklemek üzere geldiğim Bree’de hayal ettim yemek boyunca! 🙂 Sadece bu restoran için bile gidilir Tallinn’e. Seni şimdiden özledim Tallinn! 🙂

1. Town Hall Meydanı

Tallinn’in tarihi merkezi burası! Tallinn’i aralık ayının başında ziyaret ettiğim için şanslıydım çünkü meydanda kocaman ve şirin bir Noel Pazarı kurulmuştu o tarihlerde! Özellikle hava karardığında ışıl ışıl renklerle bezenen ve kahkahaların havada uçuştuğu bu meydan aşırı sevimli! 🙂 Meydandaki tarihi eczaneyi gezmeyi unutmayın!

2. St. Catherine Geçidi

St. Catherine geçidi beni aşırı derecede ortaçağda hissettirdi. Pasajın en ilginç özelliği tarih boyunca ve hala sanatçıların atölyelerine ev sahipliği yapması. Ortaçağ döneminde bile sanatçıya verilen önemi anlamak için harika bir yer!

3. Viru Kapısı

14. yüzyılda inşa edilse de köşe kuleleri hala ayakta kalmış Viru geçidi, Tallinn duvarlarını koruyan bir geçitmiş bir zamanlar. Geçitten geçtiğinizde ilerleyeceğiniz Viru Caddesi şehrin en işlek ve turistik caddelerinden biri. Konaklamak için de aşırı ideal! 🙂

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

4. Master’s Courtyard

Town Hall meydanına 2 dakikalık mesafede olan bu avlu o kadar sevimli, kendi halinde ve sesiz sakin ki! 🙂 Sanatçıların sokağı olarak da bilinen bu avlunun ortaçağ döneminden günümüze kalan mimarisi hala çarpıcı. Farklı sanat ve el sanatları atölyeleri, konaklamak için sevimli misafir odaları ve tatlı bir kafe olan Chocolaterie var bu bahçede.

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

5. Olde Hansa

Ortaçağ’dan fırlamış gotik bir restoranda, sadece mum ışığında, tahta masalarda ve taburelerde yerel kıyafetler giymiş garsonların size “My Lady” hitabı ile servis yaptığı 🙂 , yerel sanatçıların yaptığı müzikler eşliğinde çanak çömlekten yiyip içmek isterseniz adresiniz Olde Hansa!

6. Kalamaja Bölgesi

Ortaçağ şehirlerinin bana sürpriz yapmasını severim. 🙂 Kendimi şehir merkezinde Game of Thrones’un içinde hissederken yürüdükçe karşıma bir anda tamamen farklı bir dünyası olan hipster bölgesi Kalamaja çıktı! 🙂 Peetri Pizza’dan lezzetli bir dilim pizza alıp Kalamaja Kalmistupark’da gezin. 🙂

7. Kohtu Tepesi

Şehir merkezinden yaklaşık 10 dakika mesafedeki Toompea tepesinin kuzeyindeki bu tepe bir harika! Özellikle kışın çıkın bu tepeye. Kar manzaraları müthiş. Tallinn’in eski kent bölgesinin kırmızı çatıları ve tarihi kuleleri ile şehrin daha çok yerleşim bölgeleri olan yeni semtin ışıldayan renkli ve yüksek binaları muhteşem!

8. Patkuli Tepesi

Tallinn hem yakından hem de tepeden çok güzel! Şehirleri tepeden izlemeyi sevenler Patkuli’ye gelsin lütfen. 🙂 Tallinn’in büyüleyici kent duvarları ve kuleleri, St. Olav Kilisesi ve Liman bölgesinin manzaraları Patkuli’den müthiş. En tepeye çıktığınızda sağınızda kuleler ve surları, solunuzda ise Kalamaja ve Pelgulinn bölgeleri kalacak! Bol fotoğraflar! 🙂

9. Şehir Duvarları ve Hellemann Kulesi

“Tallinn’in eski kent bölgesini gezmek için 1 gün yeter.” diyenlerden değilim ben. Normali o, ama ben geçmiş yüzyılların havasını bana aşırı derecede yaşatan bu şehri sindire sindire gezenlerdendim. 🙂 Town Hall meydanını gezdikten sonra rastgele o dar Tallinn sokaklarına dalın. Renkli ahşap evler, şehrin eski duvarları, kulelerine hayran kalarak gezin. Bir ara karşınıza Nazgûl‘ler de çıkacak! 🙂 Turunuzu şöyle tamamlayın; Voorimehe caddesini takip ederek Nunne yönünde ilerleyin. Tarihi Patkuli basamaklarını çıkın ve Patkuli tepesinden o kıpkırmızı ve turuncu Tallinn çatılarını izleyin! Sonra geri dönün ve bu noktaya tam zıt Muurivahe caddesindeki üç katlı Hellemann kulesine tırmanın, şehir duvarlarının üzerinde yürüyün.

10. Aziz Mary (Dome) Kilisesi

Toompea tepesindeki St. Mary’s Cathedral, yani Aziz Mary Kilisesi Tallinn’de gezdiğim en etkileyici mimariye sahip kiliselerden biri. 69 metrelik Barok çan kulesine tırmanabilirseniz çok çok güzel olur çünkü bu tepeden şehir manzarası muhteşem! 🙂 Kilise 13. yüzyılda kurulmuş, o dönem Estonya’daki seçkin Alman asillerinin kilisesiymiş. Bu tarz bilgileri öğrenmeye bayılıyorum! 🙂 Kiliseyi ziyaret ücretsiz. Tallinn kart ile kuleye ücretsiz çıkabiliyorsunuz.

tallinn gezi rehberi cigdem ceylan

Detaylı Tallinn Gezi Rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen