Riga Konaklama Yeme İçme Ulaşım

Riga ’da hostelde konakladığınızı, önerdiğim yeme içme önerilerini uygulayıp, toplu taşıma kullandığınızı varsayarsak önerdiğim günlük bütçe konaklama dahil 60 eur. 40 eur konaklama, 15 eur yeme içme ve 5 eur ulaşım. Bütçe tavsiyelerime uyarak bu rakamı aşağı çekebileceğiniz gibi, daha konforlu konaklama ve restoranda yeme içme gibi seçeneklerde günlük bütçenizin siz fark etmeden tavan yapabileceğini unutmayın.

Konaklama

Riga’da konaklayacaksanız size tavsiyem kesinlikle şehrin eski kent meydanı Old Town! Önerebileceğim çok sevimli ve hoş bir butik otel var bu bölgede. Riga’ya son gidişimde Grand Boutique Ekes Konvents Hotel’de konaklamıştım ve çok memnun kalmıştım. Taş bina aşırı tarihi ve olduğu gibi korunmuş. Bu otelde gecelik 60 eur’a konaklamıştım. Old Town’da otel fiyatları 60-100 eur arasında değişiyor. Merkeze yakın noktalarda kalmak ama konaklamaya daha az bütçe ayırmak istiyorsanız hostelleri tavsiye ederim. Kendinize ait özel bir odanızın olduğu hostellerde konaklamanın maliyeti gecelik 30-60 eur. Birçok kişi ile aynı odayı paylaşarak sadece bir yatak kiralamak isterseniz fiyatlar çok çok daha uygun. Sadece yaklaşık 15-25 eur bir ücrete konaklayabilirsiniz bu odalarda.

Yeme içme

Baltık lezzetlerine bayılırım. Letonya’da yerel çeşit bol, o yüzden muhakkak damak zevkinize göre bir lezzet bulabilirsiniz. Özellikle çorbalar çok lezzetli! Benim favorilerim, pancar kullanarak hazırladıkları nefis bir çorba olan Biesu Zupa ve soğuk pancar çorbası Auksta Zupa, köfteli bir çorba çeşidi Frikadelu Zupayaban, morina ve ringa balığı ve geyik etinden hazırlanan yemekleri, ekmeğin bizzat içinde servis edilen Gulaş ÇorbasıVincentsBibliotēka N°1 gibi restoranlarda bu lezzetleri kişi başı bir öğüne 70-80 eur ödeyerek tadabileceğiniz gibi daha ekonomik mekanlar da mevcut şehirde. Örneğin çok sevdiğim Lido! 🙂 Lido, Riga’nın yerel lezzetlerini tadabileceğiniz self servis ve ekonomik bir esnaf lokantası. Aşırı lezzetli aynı zamanda! Seçenek oldukça fazla. Tek bir çeşitten ziyade birçok lezzeti daha ucuza yiyebilirsiniz. Ben doldurduğum kocaman bir tabağa yaklaşık 10 eur ödemiştim! Folkklubs Ala Pagrabs da yine ucuz bir seçenek. Ana yemekler 7-10 eur, başlangıç lezzetleri ise 4-6 eur civarında. Tatlıların fiyatları 3-5 eur arasında değişiyor. Bu restoranda geleneksel Letonya köftesi sipariş edin! Köfteler çok farklı ve lezzetli, porsiyon büyük ve fiyatı sadece 7,8 eur.

riga gezi rehberi cigdem ceylan

Ulaşım

22 numaralı otobüs ile Riga Havaalanı’ndan Riga şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yolculuk 30 dakika sürüyor. Otobüsler her 10 ila 30 dakikada bir hareket ediyor. Riga’da şehir içi ulaşım çok kolay çünkü seçenek çok. Otobüs, tramvay ve troleybüslerle dilediğiniz durağa ulaşabiliyorsunuz. Toplu taşıma 05.00-24.00 arası hizmet veriyor şehirde. 24.00’den sonra da gece otobüsleri devreye giriyor. Tek kişilik tek yön bilet fiyatı 1,5 eur. Biletleri duraklardaki makinelerden almanızı tavsiye ederim. Araç içinden satın aldığınızda 0,5 eur daha fazla ödersiniz. Çoklu yolculuk seçenekleri de var. İki yolculuk bileti: 2,3 eur, 5 yolculuk bileti:  5,75 eur, 10 yolculuk bileti: 10,9 eur. Bir seyahat için bilet ayrıca bir biniş anlamına da geliyor. Aktarma için yeni bir bilet almanız gerekiyor. Grup biletleri de epey avantajlı. İki kişi için iki seyahat: 4,6 eur, Üç kişilik iki seyahat: 6,9 eur.

Detalı Riga Gezi Rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen