Red Light Bölgesi

Amsterdam denince ilk akla gelen yer Red Light bölgesi şüphesiz . 🙂

“Çiğdem Amsterdam’da Red Light diye bir yer varmış, nasıl bir yer orası? Bazı şeyler serbestmiş orada! Ya başıma bir şey gelirse?”

Sorusunu o kadar çok duydum ki. 🙂 İşte bu yazımın konusu tam da merak ettiğiniz konu. Red Light’da acaba neler var? 🙂 Gelin beraber bakalım. 🙂

redlight amsterdam

Red Light Bölgesi, Amsterdam’ın De Vallen bölgesinde. Merkez istasyondan Damstraat üzerinden 12-13 dakikada bu bölgeye yürüyerek ulaşabilirsiniz. Dilerseniz merkez istasyondan 4-9-16 veya 24 numaralı tramvaya binip Dam durağında inerek yaklaşık 3 dakika içerisinde şıp diye bu bölgeye varabilirsiniz.

Hava karardıktan sonra giderseniz, bölgenin kıpkırmızı ışıklar altında olduğunu göreceksiniz. Red Light bölgesinin en merkezi noktaları, kanal boyunca karşılıklı uzanan ve meşhur Bulldog Company’nin bulunduğu Ouzejids Voorgburgval caddeleri ile Ouzedijds Achterburgval caddeleridir. Bu caddelerden her gün binlerce insan geçiyor. Caddeler boyunca da, dünya üzerindeki benzerlerinin aynısı yüzlerce restoran, kafe, bar ve içlerinde de karnını doyuran veya bir şeyler içen, sohbet eden insanlar göreceksiniz. Alışkın olduğunuz bir manzaradan farklı değil yani. Önce şunu netleştirelim, Red Light, sanıldığı gibi gizli, esrarengiz veya izbe bir yer değil. Aksine şehrin tam merkez ve ennn kalabalık noktalarından birisi burası! Sıradan bir yerde takılıyormuş hissiyatından başka hiçbir şey hissettirmiyor ön yargılı gitmezseniz. Bu arada yasaklı maddeler evet serbest burada ama bunlar sağlığa oldukça zararlıdır, bunu unutmayın sakın!

Red Light bölgesinde ana caddelerin aralarında birçok minik ve sevimli sokak var. Genelde o meşhur Red Light kabinleri ya bu dar sokaklarda ya da ana caddeler boyunca birbirinin yanında sıralanıyor. Tabi her birinin tepesinde de kırmızı bir ışık. Bölgede 300’den fazla kabin olduğunu düşünürsek hava karardığında bölgenin rengini tahmin edin. Kıpkırmızı! Gelen her turist mutlaka bu bölgeye uğradığı için etraf çok kalabalık ve bölgede her yaştan insan var. Ellerinde bebek arabaları ile gezen çiftler bile görmeniz büyük olasılık . 🙂

redlight

İlk kez bu bölgeye ayak bastığınızda bu kurgudan biraz kafanız karışabilir veya rahatsız olabilirsiniz. Gayet doğal. Ama ne demiştik Amsterdam yazımızın başında, herkes birbiri için görünmez. Herkes kendi aleminde. Bu sebeple ben bu bölgede gezerken tedirgin olmuyorum. Taşkınlık yapmadığınız sürece kimse size karışmayacaktır. Geçip gidebilirsiniz.

redlight

Gelelim yine de size Red Light bölgesi için yapmam gereken uyarılara;

  • Sokakların fotoğrafını çekebilirsiniz ama kabinlerin asla çekemezsiniz! Bunu yapmayı denerseniz ciddi şekilde uyarılırsınız!
  • Bölge kamera ile 24 saat izleniyor ve polisler en ücradaki ara sokaklara dahi hakim. Ben bölgede hırsızlık olayına hiç şahit olmadım ancak özellikle kalabalık zamanlarda cep hırsızlığına dikkat edin.
  • Taşkınlık çıkarmayın veya taşkınlık yapan biri ile karşılaşırsanız -muhattap olmadan- uzaklaşın.
  • Yanınıza yanaşıp illegal bir şey satmak isteyenlerden uzak durun.
  • Sokakta alkol içmek yasak.
  • Komik gelecek ama bölgede veya yakın diğer bölgelerde yaşayan aileler ve çocuklar olduğunu unutmayın, bu sebeple bağırmayın veya rahatsız edici tavırlarda bulunmayın.

Bölge hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum diyenlere de bir önerim var. 🙂 Dilerseniz bölgeyi yürüyerek tur eşliğinde gezmek için Red Light turu biletinizi bu siteden satın alabilirsiniz.

redlight amsterdam

Red Light ana merkezinin ortasından geçen kanala ayaklarımı uzatarak tavuk kanadı yemek ve kırmızı ışıkların kanala yansımasını seyretmek ruhumu dinlendiriyor . 🙂 Bu noktada size bir restoran önerim olacak. Ouzejids Voorgburgval caddesi üzerinde ilerlediğinizde kiliseyi geçince hemen solda minicik ama aşırı lezzetli bir kanatçı var. Adı Favorite Chicken & Ribs. Hayatımda yediğim en lezzetli tavuk kanadını yapıyorlar!! Çeşit çeşit burgerler, wrapler, patates kızartması ve kaburga da satılıyor. Pakistan’lı bir amca işletiyor burayı ve hizmet kalitesi çok iyi. Gecenin geç saatlerinde bile açık ve fiyatlar çok uygun. Porsiyonlar ise çok doyurucu. Denemeden dönmeyin! O kadar övdüm bak. 🙂 Yiyeceğinizi alın ve restoranın önündeki kanalın dibine çökün, manzaranın tadını çıkarın. Zaman zaman kazlar ve ördekler yemeğinize ortak olmak için dibinize kadar gelecek. Onları da beslemeyi unutmayın. 🙂

redlight

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen