Paris Gezilecek Yerler Listesi

paris gezilecek yerler cigdem ceylan

Sanat, kültür ve medeniyetin başkentlerinden Paris’te siz o meşhur “Paris Sendromu’nu”  yaşar mısınız bilemiyorum ama ben yaşamadım. 🙂 Paris’i sadece sokakları parfüm kokan masalsı bir aşk şehri olarak hayal etmediğimden ya da şehri gezmeden önce anlatılanlara pek kulak asmadığımdan belki de. 🙂 Benim gözümden Paris bundan çok daha fazlası! Sofistike, asil, görkemli, ahenkli ve tabi entelektüel…  Paris gezilecek yerler listesi ‘nde favori yerleri sıraladım. 🙂

1. Eyfel Kulesi

Paris’in hatta Fransa’nın simgesi! 🙂 Bir turist olarak koşa koşa gidip fotoğraflayacağınız ilk yer. Uzaktan da yakından da harika fotoğraflanıyor. Tabi önü ve içi her daim kalabalık! Kulenin halka açık katlarından Paris manzarası müthiş! İçerideki şık restoranlarda Fransız lezzetleri eşliğinde Paris manzarasının tadını çıkarın.

2. Louvre Müzesi

Dünyanın en en büyük sanat müzesi! İçeride binlerce sayıda modern ve klasik sanat eseri var. Girişte uzun kuyruklara denk gelmemek için sabahın erken saatlerinde gelin ve müzenin tamamını gezmek istiyorsanız gününüzün büyük kısmını buraya ayırın. Zira içerisi neredeyse 9-10 futbol sahası büyüklüğünde! 🙂

View this post on Instagram

Günaydın😇 #paris

A post shared by Çiğdem Ceylan (@ceylancigdem) on

3. Notre Dame Kilisesi

Büyük bir yangın geçirse de Paris’in en çok fotoğraflanan ve merak edilen yapılarından biri kesinlikle Notre Dame Kilisesi! Sen nehri üzerindeki küçük adada bulunan ve Napolyon’un taç giyme merasimine de tanıklık etmiş bu kilisenin gotik mimarisi muhteşem! Tarihi çok çok eski. Taaa 1300’lere dayanıyor. Dış cephedeki Chiméres veya Gargoyle olarak da bilinen yaratık heykelleri çok ilginç. Bu korkunç görünümlü heykellerin bu kiliseyi kötü ruhlardan koruduğuna inanılırmış. Müthiş Paris manzarasını görmek isterseniz kilisenin içindeki 422 basamağı tırmanmanız gerekiyor! 🙂 Giriş 10 eur.

4. Champs Elysees Caddesi

Bir ucunda Concorde Meydanı, diğer ucunda ise Arc De Triomphe… Şanzelize caddesi dünyanın en ünlü ve güzel caddelerinden biri. Kalabalık ve ışıltılı ambiyansı, ünlü restoranları ve kafeleriyle inanılmaz güzelsin Champs Elysees! 🙂

5. Paris metrolarında kaybol

Fransız caddeleri kadar o caddelerin altı da sanat kokuyor! Paris metrolarını köhne bulabilirsiniz ama asla sıradan bulamazsınız! Louvre Rivoli, Concorde, Luxembourg ve Pont Neuf Lo Monnaie istasyonlarını mutlaka görün.

View this post on Instagram

İyi geceler🌚🌚🚆

A post shared by Çiğdem Ceylan (@ceylancigdem) on

6. Paris’te Makaron ve Sıcak Çikolata

Paris’teyseniz diyeti bir kenara bırakın. 🙂 Hamur işleri, makaron ve sıcak çikolataların eşsiz lezzetine kendinizi kaptırın. Pierre Heré, Paul, Le Moulin de la Vierge, L’heure Gourmande, Le Moulin de la Vierge, Le Loir dans la Théière favori kafelerim! Magnifique!

7. Paris kahvelerini keşfet

Paris’in tatlıları kadar kahveleri de meşhur. Favorim Café Noir yani espresso! “To go” sipariş edecekseniz baristaya “À Emporter” demeniz gerekiyor. 🙂 Şık Paris sokaklarını sabahın en erken saatlerinde sıcacık bir kahve eşliğinde dolaşmaya bayılıyorum. Café Craft, Paul, O Coffeeshop favorilerim!

Detaylı Paris Gezi Rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen