Marken Gezilecek Yerler

Marken, Hollanda’nın kara ile bağlantısı olmayan minik sevimli bir ada kasabası iken bir yol ile ana karaya bağlanarak bugünkü yarımada halini almış. Marken gezi rehberi ile gelin keşfedelim. 🙂

Marken’e nasıl giderim?

Amsterdam Merkez İstasyonundan 315 numaralı  Marken Monnickendam otobüsüne binerek yaklaşık 45 dakikada Marken’e ulaşabilirsiniz. Biletinizi Amsterdam merkez istasyonu içinde EBS ofisinden alıyorsunuz. EBS ofisinden biletinizi aldıktan sonra merdivenlerden yukarı çıkarsanız otobüsler buradan kalkıyor. Volendam’dan da Marken’e, Marken Express tekneleri veya otobüs ile ulaşılabiliyor. Marken Express tekneleri ile ulaşım tek yön için 8 eur. Gidiş dönüş ise 11,5 eur. Bisikletiniz için de 1,5 eur ödemeniz gerekiyor. Tekneler her yarım saatte bir kalkıyor. Bindikten 30 dakika sonra Marken’desiniz. Şimdi burada sizin istekleriniz devreye giriyor. Ben Kuzey Denizi üzerinde tatlı bir tekne yolculuğu yaparak ve fotoğraf çekerek Marken’e varmak istiyorum derseniz otobüs değil, tekne tercih edin. Güzel de olur.

Ben Volendam-Edam-Marken turu yapmıştım. Amsterdam’dan bu tur için aldığım bilet Volendam’dan kalkan Marken Express teknelerinde geçerli değil, unutmayın. Ben ekstra para ödemek istemediğimden Marken’e gitmek için otobüs tercih etmiştim. Siz de aynı şeyi yapacaksanız not alın, Volendam’dan 316 numaralı otobüse binip Broek In Waterland durağında inin, oradan da 315 numaralı otobüse binin, yaklaşık 15-20 dakikada Marken’desiniz. 🙂 Rota aslında çok kolay, kafam karıştı demeyin. 🙂

marken amsterdam

Marken’de neler yaparım?

Yine yürüyerek keşfettiğim bir kasaba daha. 🙂

Beatrix Köprüsü: Marken otobüs durağına 2 dakikalık bir mesafede. 🙂 Bol bol fotoğraf çekin.

Tahta ayakkabı fabrikası: Beatrix köprüsünden geçince, Het Rietland caddesi üzerinden dümdüz ilerleyin, zaten karşınıza çıkacak, geleneksel Hollanda tahta ayakkabılarının yapımını izleyebilir ve hatta satın da alabilirsiniz. Hollanda’nın en önemli sembollerinden biri clogs ismini verdikleri tahta ayakkabılardır. Bence görmeden ayrılmayın.

Peynir dükkanı: Tahta ayakkabı fabrikasından çıkıp düz ilerlediğinizde karşınıza çıkacak ilk dükkan. Adı direk The Cheese Shop. Buradan çok uygun fiyata çeşit çeşit Hollanda peyniri satın almıştım. Şiddetle tavsiye edilir.

Grote Kerk: Yürümeye devam ediyorsunuz. Tabi yürürken yollarda karşınıza yine sevimli Hollanda evleri, bolca hediyelik eşya dükkanı, bolca huzur ve sükunet çıkacak. 🙂 Kerkbuurt üzerindeki bu kiliseyi meraklıları mutlaka görsün.

Paard van Marken: Marken otobüs durağından indikten sonra Oosterpad caddesi üzerinden kanal boyunca 25 dakika yürüyerek Marken kasabasının deniz fenerine ulaşıyorsunuz. Atı andıran farklı bir fener bu, görünce şaşıracaksınız. Aynı zamanda oldukça da fotojenik. 🙂 Bol fotoğraflar. 🙂

amsterdam marken

Merken’de neler yer içerim?

De Visscher: Deniz mahsulleri yiyebileceğiniz sevimli bir restoran. Manzara da güzel. Leziz deniz ürünlerini tadarken, Volendam’a gidip gelen Marken Express teknelerini buradan izlemek çok keyifli gelmişti bana. Yemeklerin fiyatları kişi başı 8-15 eur arasında değişiyor.

Adres: Havenbuurt, 22

Volendam-Edam-Marken turu yazımda ulaşım, gezilecek yerler ve yeme içme alternatifleri ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Volendam-Edam-Marken turu yazım için tıklayın.

amsterdam marken

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen