Manneken Pis

manneken pis bruksel cigdem ceylan

Brüksel şehrinin en ikonik ve sembolik yapısı Manneken Pis diyebiliriz! Bronz bir işeyen çocuk heykeli. Şehrin hem mizah anlayışını hem de bağımsızlığını temsil ediyor bu heykel. Rue de Chene ve Rue de Etuve sokaklarının tam da kesiştiği noktada. Grand Place’e sadece üç dakika uzaklıkta.

Brüksel şehrine gitmeden önce hangi kaynağı araştırırsanız araştırın size ilk görmeniz gereken yer olarak bu noktayı gösterir. Bu sebeple de Brüksel’e giden çoğu turistin bu heykel için beklentisi çok yüksek olur. En azından benim öyleydi. 🙂 Oysa bu heykel sadece 61 cm uzunlukta ve parmaklıklar ile çevrelenmiş bir çeşmenin tepesinde duruyor. Öyle pek yakınına varamıyorsunuz yani. 🙂 Japon ve Kore’li turistlerden fırsat kalırsa önünde uzaktan da olsa bir fotoğraf çekme şansınız var. Zira ben gittiğimde heykelin önünde bir Japon kafilesi vardı ki evlere şenlik. 🙂 Her birinin fotoğraf çekimini beklemiştim. Huuhh! Ne bekleyişti ama. 🙂

Bu heykele dair bana çekici gelen kısım hakkında anlatılan hikayeler olmuştu. Şehrin dilinde bu işeyen çocukla ilgili birçok efsane dolaşıyor. Üşenmedim hepsini meraktan araştırdım. 🙂 Buyrun yüzyıllar boyu yerliler tarafından bu çocuk için anlatılan hikayelere;

manneken pis bruksel cigdem ceylan

1. 14. yüzyılda Brüksel yabancı güçler tarafından kuşatılmış. Düşmanlar şehrin duvarlarına patlayıcı dinamitler yerleştirmiş. Julianske adında küçük bir çocuk bu dinamitlerin üzerine işeyerek onları söndürmüş ve şehri havaya uçmaktan kurtarmış. Bu hikaye belki de efsaneler arasında en çok anlatılanı!

2. Turistlere sık sık anlatılan bir başka hikaye de şu. 🙂 Zengin bir tüccar yüzyıllar önce ailesi ile beraber Brüksel’e gelmiş. Küçük oğlunu kalabalık esnasında bir anda gözden kaybetmiş. Şehrin her köşesinde bir arama ekibi kurmuş. Sonunda çocuğu bir evin bahçesine işerken bulmuşlar. Tüccar da arama sırasında yardım eden yerlilere şükran hediyesi olarak, heykelin sergilendiği çeşmeyi yaptırmış.

manneken pis bruksel cigdem ceylan

3. Başka bir efsane de küçük bir çocuğun annesinden şehrin merkezinde alışveriş yaparken kaybolduğunu anlatır. Çocuğunun kaybettiği paniğe kapılmış kadın, şehrin Belediye Başkanı da dahil olmak üzere karşılaştığı herkesi meydana çağırmış. Şehir çapında bir arama başlamış ve en sonunda çocuk bulunduğunda, küçük bir sokağın köşesinde işiyormuş.

4. Başka bir efsane de bir yangında yangın daha büyümeden onu idrarıyla söndüren genç çocuğu anlatır. Çocuğun bu hareketinin Grande Place’deki Kralın evinin yanmasına engel olduğu anlatılır. Öyle ya da böyle işeyen çocuk Brüksel şehri için çok önemli bir simge! Turistler için ise tam bir cazibe merkezi. 🙂

manneken pis bruksel cigdem ceylan

Manneken-Pis’in efsane hikayelerinden yeterince heyecan duymadınız mı? O zaman size ilginç birkaç bilgi daha vereyim. 🙂 Bu bronz işeyen çocuk heykelinin gardrobunda tam 1000’den fazla kostüm var. Yanlış duymadınız 1000’den fazla! 🙂 Kent Müzesi’nde sergilenen en eski kostüm, on yedinci yüzyıl kökenli imiş! Muhakkak bu kent müzesini gezin, içerisi çok enteresan. Bu heykel anlayacağınız üzere haftada birkaç kez kostüm değiştiriyor. Kostüm değişimi bando müziği eşliğinde renkli bir törenle yapılıyor. 🙂 Birçok kostüm çeşitli ulusların ulusal kıyafetini temsil ediyor; geri kalanlar da çeşitli ticaret, meslek, dernek ve sivil ve askeri hizmetlerin üniformalarından oluşuyor.

Birçok kişi bu heykeli gördükten sonra burası için turist tuzağı, turist kazığı gibi yorumlar yapıyor. Ben ise bu görüşlere hiç katılmıyorum. Tamam anlatılanlardan dolayı beklentimiz yükseliyor ve gördüğümüz küçücük bronz heykelcik karşısında hayal kırıklığı yaşayabiliyoruz ama gördüğüm ve öğrendiğim her şeyden keyif almaya çalışırım ben. Kesinlikle şehrin bu ikonik yapısını görmeden dönmeyin. Tarihi ve efsaneleri beni çok çok doyurdu işeyen çocuk heykelinin. Gözümü kapadım ve anlatılan efsaneleri kafamda resmettim. İnanılmaz! Bu arada şehirde festival dönemlerinde bu heykelden su yerine Belçika birası akıtılıyormuş. Alın size ilginç bir bilgi daha. 🙂 Bu arada heykelin hemen yanındaki Le Funambule isimli waffle’cıya da uğramadan dönmeyin. Zaten aşırı tatlı kokan waffle kokusu sizi sizden alacak, net. 🙂 Mutlu gezmeler. Yeri gelmişken Brüksel çikolata ve waffle rehberim için tıklayın!

manneken pis bruksel cigdem ceylan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen