Madrid Ulaşım Rehberi

madrid ulasim rehberi cigdem ceylan
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Madrid’de havalalanından şehir merkezine ve şehir içinde ulaşım altertifleri çok çeşitli ve çok basit. Madrid ulaşım rehberi ile sizlere en ucuz ve en kısa ulaşım alternatiflerini anlatacağım. 🙂

Havaalanından şehir merkezine ulaşım

Taksi

Taksi, şehir merkezine seyahat etmenin rahat ve kolay yolu ama benim tercih etmediğim bir yol. Çok kolaycılığa kaçmak gibi geliyor bana. 🙂 Elbette kısıtlı zamanınız var ise mantıklı ama ben tren veya metro ile yolculuğa bayılıyorum. Şehrin havasını uçaktan iner inmez soluyabileceğiniz yerler tren ve metrolar kesinlikle. Ama yine de siz bilirsiniz. Ben bilgileri vereyim. 🙂 Yolculuk yaklaşık 20 – 25 dakika sürüyor. Taksi ücreti yaklaşık 25-30 eur.

Otobüs

EMT otobüs hatları da pratik ve ucuz bir seçenek. 200 numaralı otobüs T1, T2 ve T3 terminallerinden; 204 numaralı otobüs ise 204 terminalinden geçer. Tek yön bilet kişi başı 1,5 eur. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Metro

T2’nin ilk katından 8 numaralı metro hattından metroya binmelisiniz. Mar De Cristal istasyonunda inecek ve 4 numaralı hatta geçiş yapacaksınız. Veya 8 numaralı hat ile Nuevos Ministerios durağına kadar  gelip, bu istasyondan 10 numaralı hatta aktarma yapmalısınız. Karışık gibi göründüğüne bakmayın. Çok kolay aslında. 🙂 Her iki hat da sizi merkezdeki Alonso istasyonuna götürüyor. Tek yön bilet kişi başı 1,5 eur. Yolculuk yaklaşık 22-25 dakika sürüyor.

Şehir içi ulaşım

Metro: Madrid metro hatları açısından oldukça gelişmiş bir şehir. Tek yön kişi başı 1,5 eur’a satın aldığınız bilet EMT otobüslerinde de geçerli. Biletleri bilet ofisinden veya otomatik bilet makinesinden kart veya nakit para ile satın alabiliyorsunuz. Madrid metrosu, A, B1, B2 ve B3 bölgelerine ayrılmış durumda. Tabela ve yönlendirmeleri takip ederseniz zorlanmazsınız. Madrid metro güzergah ve saatler için tıklayın.

madrid ulasim rehberi cigdem ceylan

Otobüs: Birçok hat üzerinde sefer yapan EMT otobüsleri de şehir içindeki diğer ulaşım seçenekler. Metro ve EMT otobüslerinde kullanabileceğiniz, 10 kez yolculuğa imkan tanıyan Metrobús biletinin fiyatı 12,5 eur. Bu biletin son kullanma tarihi yok ve seyahat arkadaşlarınız tarafından da kullanılabilir. Bu arada Metrobús biletinin sadece A bölgesi içindeki yolculukları kapsıyor. Diğer bölgelere seyahat etmek için ilave bilet almalısınız. Madrid EMT otobüs güzergah ve saatler için tıklayın.

madrid ulasim rehberi cigdem ceylan

Tren: Madrid’in dışını ve köyleri ziyaret edecekseniz RENFE adı verilen tren ulaşımını kullanmalısınız. Madrid tren güzergah ve saatler için tıklayın.

madrid ulasim rehberi cigdem ceylan

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Bu sitede sizlerle hem seyahat deneyimlerimi paylaşıyorum hem de bana çok sık sorduğunuz “Nasıl bu kadar çok geziyorsun?” sorusunun cevaplarını veriyorum. Haydi ruhunuzu benimle yollara bırakın. :)

Facebook ile yorum yap

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu benimle yollara bırakın. :)

  • Sayfamı Beğen

Yeni yazılarımdan anında haberdar olmak için üye ol!

  • Keşfet

4 Gün 4 Stat Turu Yazımı Okumak İçin Hemen Tıkla