Madrid Kraliyet Sarayı

cigdem ceylan royal plaza madrid

Royal Palace of Madrid, yani Madrid Kraliyet Sarayı Madrid’in en önemli turistik mekanlarından biri! Burası Kraliyet ailesi için resmi konut sayılsa da günümüzde sadece devlet törenleri için kullanıyor. Kalan sürede ise saray halka açık. Sarayın içi kadar dışında vakit geçirmek de çok keyifli. Zarif demir parmaklıkların ardındaki geniş saray avlusunu muhakkak gezin! Kendinizi 18. yüzyıl tarihinde kaybedeceksiniz çünkü. Ayrıca bu avlunun kenarından uzaklara bakarsanız beklenmedik ve çarpıcı bir Madrid kırsal manzarası göreceksiniz. Hakikaten ilginç. 🙂 Sanki Madrid şehri bitiyor da tarlalar ve ağaçlar başlıyormuş gibi! Açık bir günde bu panoramik manzara nefes kesici oluyor benden söylemesi. 🙂

cigdem ceylan royal plaza madridKraliyet Sarayı’nın içini isterseniz rehberli veya kendi başınıza da gezebilirsiniz. Ben rehberli turlardan hoşlanmıyorum. Çünkü okuyarak bilgi edinmek ve kendi hızımda gezmek daha çok hoşuma gidiyor. 🙂 Peki bu şatafatlı sarayda neler var? İhtişamlı konuk salonları, ziyafet salonları ve taht odası! Ayrıca Royal Armory ve Royal Pharmacy’i de görme şansınız var. 🙂 Royal Armory yani Madrid Kraliyet Silahlı Kuvvetleri; kralların kişisel silahları, zırhlar ve birçok diplomatik eseri içinde barındıran çok özel bir koleksiyon. Royal Pharmacy ise Kraliyet Eczanesi. Bu koleksiyonda da eski tarihlerde ilaç yapımında kullanılan çömlek kavanozlar falan sergileniyor.

Royal Palace of Madrid merkeze oldukça yakın. Plaza Mayor’dan yaklaşık 5 dakika yürüyüş mesafesinde. Mutlu gezmeler. 🙂

Madrid’in bir diğer popüler meydanı Plaza Mayor yazım için tıklayın.

cigdem ceylan royal plaza madrid

One Response

  1. çiğdem abla bukadar gezmek için zamanı nereden buluyorsun. harika bilgiler var 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen