Lizbon Ticaret Meydanı

Lizbon Ticaret Meydani Praca do Comercio cigdem ceylan lizbon gezi rehberi

Lizbon Ticaret Meydanı yani Praça do Comerci, Tagus nehri yakınlarında yer alan turistlerin toplandığı, bol bol fotoğraf çektiği tarihi bir meydan. 1755 yılındaki büyük depremde bu meydandaki Ribeira Kraliyet sarayı yok olmuş, bu yüzden bazı Portekiz’liler buraya hala Terreiro do Paço yani Saray Meydanı da diyorlar.

Lizbon Ticaret Meydani Praca do Comercio cigdem ceylan lizbon gezi rehberi

Turistik bir cazibe merkezi olan Lizbon Ticaret Meydanı’nın üç tarafını da kaplayan tarihi ve renkli binaları çok hoş. Merkezde konumlanmış muhteşem Kral José heykeli de oldukça dikkat çekici. Augusta caddesinin girişini gösteren etkileyici Arco da Rua Augusta yani zafer takı meydandaki en güzel yapılardan biri aynı zamanda. Takın altında durup üzerinde heykel ve figürleri muhakkak inceleyin. Her biri Portekiz’in 1700-1800 tarihlerinde yaşanan ayrı bir olayı temsil ediyor. Lizbon Ticaret Meydanı’nın güney tarafında, nehrin kenarına inen bir dizi mermer merdiven olan Cais das Colunas var. Bu merdivenler de deniz seferinden dönen Kraliyet Hanedan üyelerinin Lizbon’a ihtişamlı bir giriş yapabilmesi için kurulmuş.

Lizbon Ticaret Meydani Praca do Comercio cigdem ceylan lizbon gezi rehberi

Bu meydanı şehri keşfetmek için başlangıç ​​noktanız yapın derim. Fotoğraf çekmek istiyorsanız ışığı yakalamak adına erken saatlerde gelin çünkü meydan çok turistikve kalabalık olduğu için kadrajınıza giren kollar, kafalar sizi rahatsız edebilir. 🙂 Çekiklerden fırsat bulduğunuz anda yapıştırın fotoğrafı. 🙂 Çekiks kalp ben bu arada. Hahahah. 🙂 Unutmadan, ticaret meydanında özellikle Machado de Castro’nun Kral José heykelini inceleyin. Ayakları üzerinde duran heybetli at Gentil, kraliyet iktidarını temsil ediyor ve Lusitano at cinsinin asaletini yansıtıyormuş! Mutlu gezmeler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen