Lizbon LX Factory

lx factory cigdem ceylan lizbon gezi rehberi

Lizbon’da tarihi bölgelerin havasından biraz sıyrılmak, biraz daha hipster modunda takılmak isterseniz size tavsiye edeceğim ilk yer Lizbon LX Factory. Devasa bir endüstriyel alanın kalıntıları içinde, kütüphane, vintage mağazalar, galeriler, dövme stüdyoları ve entel kafelerin bulunduğu dev bir atölye burası. Turistler tarafından da aşırı keşfedilmemiş bir mekan aynı zamanda. Daha çok yerel halk takılıyor LX Factory’de.

Bölgede ilk dikkatinizi çekecek yer bence Ler Devagar olacak! Burası bir kütüphane. Portekiz’in de en büyük ve en havalı kütüphanelerinden biri aynı zamanda. Çünkü o klasik ve alışkın olduğumuz kütüphane görüntüsü yok burada. Tavanlara kadar kitaplarla dolu duvarlar, ön kapıya doğru hareket eden ama havada asılı duran bir bisiklet ve geçmişte kullanılan gazete baskı makineleri… Tüm bu detaylar bence Ler Devagar’ın o cool, rahat ve modern ortamına hakikaten çok yakışmış. 🙂

LX Factory’de alışveriş yapabileceğiniz birçok vintage ve retro mağaza var. İkinci el butikler, hediyelik dükkanlara da meraklıysanız birçok yerel ürüne sahip olabilirsiniz. LX Factory’nin resmi internet sitesinden favori kategorinize göre mekanları araştırabilirsiniz. Harita üzerinde çok detaylı şekilde anlatılmış. Buyrun bu da linki.

“Peki ben çok acıktım, LX Factory’de ne yiyeceğim?” derseniz de cevabı bende. 🙂  Salaş bir dekorda lezzetli Portekiz tatları için Cantina’yı, harika bir cheesecake ve lezzetli bir kahve için de LxeeseCake’i tavsiye ederim. Zevkinize göre Burger Factory veya Sushi Factory restoranlarından birini de tercih edebilirsiniz. Seçenek oldukça bol, fiyatlar uygun. Hizmet kalitesi orta ama yemekler leziz. 🙂 Afiyet olsun. Ler Devagar’ı gezip bolca fotoğrafladıktan sonra karnınızı doyurdunuz. Şimdi LX Factory’nin sokaklarında kaybolmaya başlayın. Bu arada dükkan ve mekanlar kadar bu koca atölyenin duvarlarındaki sokak sanatçılarının eserlerini de es geçmeyin. Cool ve renkli görüntüler eşliğinde salaş ve farklı kafadaki LX factory’yi turlamak benim için çok keyifliydi.

lx factory cigdem ceylan lizbon gezi rehberi

Lizbon LX Factory’e nasıl giderim?

Lizbon’un merkezinden 7-8 dakika uzaklıktaki Cais do Sodré durağından Linha de Cascais tren hattına bineceksiniz. 2 durak sonra Alcantara Mar durağında ineceksiniz. Tren yolculuğu çok kısa sürüyor. Sadece 5 dakika! Ama Alcantara’dan da bir 10 dakika yürümeniz gerekecek Lizbon LX Factory’ye. Durak ile aralarında 750 metrelik bir mesafe var. Bilginize. 🙂

Bu arada Alcantara durağında ve istasyondan çıktıktan sonra tedirgin olmayın. Homeless mahallesi tadında tekin olmayan bir yer izlenimi veriyor güzergah size. Pes etmeyin. Google Maps’inizi açıp yürüyün. Tehlike yok. 🙂 Kısa süre sonra LX Factory’desiniz. Bu arada tren bileti tek yön kişi başı 1,30 eur. Mutlu gezmeler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen