Lizbon Konaklama Yeme İçme Ulaşım

Lizbon tarihi Tramvay 28 cigdem ceylan lizbon gezi rehberi

Lizbon ‘da hostelde konakladığınızı, önerdiğim yeme içme önerilerini uygulayıp, toplu taşıma kullandığınızı varsayarsak önerdiğim günlük bütçe konaklama dahil 80 eur. 50 eur konaklama, 25 eur yeme içme ve 5 eur ulaşım. Bütçe tavsiyelerime uyarak bu rakamı aşağı çekebileceğiniz gibi, daha konforlu konaklama ve restoranda yeme içme gibi seçeneklerde günlük bütçenizin siz fark etmeden tavan yapabileceğini unutmayın.

Konaklama

Graça, Baixa, Belem, Bairro Alto ve Alfama Porto’nun merkezi bölgeleri. Otel fiyatları bu merkezi bölgelerde 60-120 eur arasında değişiyor. Lizbon şehir merkezinde 45-60 eur arasında değişen fiyatlara gecelik bir daire kiralayabilirsiniz. Lizbon şehir merkezinde 40-100 eur arasında bir fiyata hostelde gecelik özel bir oda kiralamak da ayrı bir seçenek. 8 kişilik bir yatakhane kişi başı 10-15 eur gibi bir ücrete kendinize bir yatak kiralayabilirsiniz. Şehir merkezinde 5 yıldızlı lüks bir otelde konaklamanın gecelik fiyatı ise 150-250 eur civarında. Detaylı Lizbon konaklama rehberim için tıklayın!

Yeme içme

Lizbon mutfağı tam benlik! 🙂 Çünkü bilenler bilir, deniz ürünlerine aşığım! Lizbon mutfağında da deniz ürünleri, krema ve birbirinden leziz soslarla pişirilmiş bolca lezzet var! Bacalhau! Portekizlilerin ana balık yemeklerinden biri. Fiyatlar 20-30 eur arasında değişiyor. Pastel de Nata Lizbon’un en ünlü hamur tatlısı! Tart gibi görünüyor ilk bakışta ama hamuru aşırı çıtır, ortasında da leziz bir muhallebi var. Fiyatı 1 eur! Bola de Berlim de farklı bir hamur tatlısı. Yine kremalı, kızartılmış ve üzeri şeker ile kaplanmış bir tatlı. Veeee Galao! Espresso ve köpüklü sütten yapılan Portekiz kahvesini denemeden dönmeyin! Kahve fiyatları Portekiz’de oldukça makul. Kahve çeşitleri 1-3 eur arasında değişiyor. Buyrun detaylı Lizbon yeme içme rehberime!

Ulaşım

Lizbon sadece tek günde gezebileceğiniz çok çok küçük bir şehir değil. Ama tramvay, metro veya otobüs hattı ile yürüyüş mesafelerinizi kısaltabilirsiniz. Havaalanından merkeze metro, otobüs veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Havaalanından merkeze veya şehir içinde tek kullanımlık bilet yerine Lizbon’da 1 yıl boyunca geçerli Viva Viagem seyahat kartını almanız gerekiyor önce. Bu kartın fiyatı 0,50 eur. Metro, tren veya otobüslerde geçerli. Sonrasında bu karta kontör yükler gibi para yüklüyorsunuz. Tek seferlik kişi başı yolculuk ücreti yaklaşık 1,45 eur. 24 saat geçerli sınırsız yolculuk için de 6,15 eur yüklemeniz gerekiyor karta. Lizbon’da en çok kullanılan iki tramvay hattı. 28 ve 15 numara. Lizbon’da otobüs kullanımı da oldukça yaygın. Detaylı Lizbon ulaşım rehberim için tıklayın.

Detaylı Lizbon Gezi Rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen