Lizbon Katedrali

Lizbon Katedrali cigdem ceylan lizbon gezi rehberi

Se Cathedral yani Lizbon Katedrali, Lizbon’un en önemli ve en ikonik yapısı! Şehre varır varmaz otelime yerleştikten sonra şehir turuma bu katedralin önünden başlamıştım. Lizbon Katedrali ilk bakışta bir dini mabed görünümünden ziyade bana bir suru andırmıştı. Bunda katedralin dışından bakıldığında duvarlarının sade görünümü ve bu yapının yokuşlu Largo da Se caddesinin tepesinde konuşlanmasının etkisi vardı tabi. Ayrıca Lizbon Katedrali’nin dışındaki iki heybetli saat kulesi muhteşem! Lizbon Katedrali ile ilgili ilginç bir bilgi de paylaşayım sizlerle. Bu yapının olduğu yerde 11. yüzyılda bir cami yer alıyormuş. Cami, Hristiyanlar tarafından yıkılarak restore edilip bir kilise haline getirilmiş. Katedral’in arka tarafında yer alan manastır kazılarında cami kalıntılarını gözlemlemek mümkün.

Lizbon Katedrali cigdem ceylan lizbon gezi rehberi

Katedral’in içi ise hakikaten çok görkemli. Duvarları süsleyen dini motifler, kutsal heykeller ve dekoratif ayrıntılar… Katedralin dini bölümleri, her gün saat 07.00’den akşam 19: 00’a kadar, açık. Ana katedrale giriş ücreti yok bu arada, ancak  uygun giyinmeyi unutmayın. İçeride arka bölümde kullanılmayan manastırlar her gün 10:00 ile 17:00 arasında açık ve 2,50 € / 1,00 € (yetişkin / çocuk) giriş ücreti var. Lizbon Katedrali oldukça merkezi bir yerde, Baixa‘dan Alfama‘ya giden ana yol üzerinde. Metro ile ulaşacaksanız en yakın metro istasyonu Rossio, unutmayın. Bence yürüyerek ve şehri keşfederek buraya ulaşmanız en keyiflisi. Yok ben illa toplu taşıma kullanacağım diyorsanız da Lizbon’un o sapsarı, o meşhur, o tatlı mı tatlı tramvayı, tramvay 28 Lizbon Katedrali’nin önünden geçiyor! 🙂

Biraz tarihi bilgiler de vereyim size. 🙂 1755 Lizbon depremi şehrin tarihinde büyük bir önem taşıyor. Öyle ki, 1 Kasım 1755’de şehir 9 büyüklüğündeki bir depremle sarsılmış! Lizbon’da çok çok çok ciddi tahribata yol açmış bu afet! Sadece bununla kalsa iyi, ilerleyen günlerde tsunami ve yangınlar da şehri vurmuş. Dünya tarihinde gerçekleşen en ölümcül depremlerden biri olarak da tarihe geçmiş aynı zamanda. 100.000 kişi hayatını kaybetmiş, şehirdeki yapıların neredeyse tamamı yıkılmış. 13. yüzyılda inşa edilen Lizbon Katedrali de bu felaketten nasibini almış tabi. Şehirde bu ve sonraki tarihlerde meydana gelen depremlerden ötürü katedral birçok kez restore edilmiş. Bu sebeple yapıda Barok, Gotik, Neo-klasik başta olmak üzere farklı birçok mimari tarzı bir arada görmeniz mümkün.

28 numaralı Tramvay ve Lizbon Alfama Bölgesi yazılarım için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen