Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Lizbon turu cigdem ceylan

Sıcak, eğlenceli, kalabalık, renkli, hareketli… Lizbon gezilecek yerler listesi ‘nde Lizbon’da en sevdiğim 5 yeri sıraladım.  İlk ayak bastığımda “Aaa Lizbon, sen çok da Avrupa kafasında değilsin sanki ama sana kanım çokk ısındı şimdiden!” dediğim Avrupa’lı bir şehir burası. 🙂 Lizbon turu yazımda Lizbon’da en sevdiğim aktivitleri sıraladım.  O klasik orta ve kuzey Avrupa’nın snob havası burada yok. Daha bizden sanki. Şehir aşırı kozmopolit, kalabalık ve bitmek bilmeyen hareketlilik var etrafta. Lizbon bu yönüyle bana İstanbul’u hatırlatmıştı ilk bakışta! Yerel halk çok samimi ve turiste alışkın. Caddeler ve özellikle tarihi bölgelerdeki sokaklar oldukça salaş. Şehirde fiyatlar makul. Fadosu, ikonik binaları, asansörleri, 28 numaralı meşhur ve sevimli sarı tramvayı, lezzetli yemekleri ile ünlü Lizbon.

1. Lizbon Ticaret Meydanı

Lizbon Ticaret Meydanı yani Praça do Comerci, Tagus nehri yakınlarında yer alan turistlerin toplandığı, bol bol fotoğraf çektiği tarihi bir meydan. 1755 yılındaki büyük depremde bu meydandaki Ribeira Kraliyet sarayı yok olmuş, bu yüzden bazı Portekiz’liler buraya hala Terreiro do Paço yani Saray Meydanı da diyorlar. Turistik bir cazibe merkezi olan Lizbon Ticaret Meydanı’nın üç tarafını da kaplayan tarihi ve renkli binaları çok hoş. Merkezde konumlanmış muhteşem Kral José heykeli de oldukça dikkat çekici.

Lizbon Ticaret Meydanı hakkında detaylı bilgi için tıkla!

2. Tramvay 28

Dapdar tarihi Lizbon sokakları, sevimli minik sapsarı bir tarihi tramvayın gıcırtıları ve kornası kalp ben diyorum. 🙂 Lizbon’a gitmeden önce Lizbon seyahat rehberlerinde ve Instagram’da tramvay 28 Lizbon ile ilgili o kadar çok fotoğraf görmüştüm ki, onu görmek için can atıyordum! Bu hat şehirde Graca, Alfama, Baixa ve Estrela gibi turistik bölgelerden geçiyor.

Tramvay 28 hakkında detaylı bilgi için tıkla!

3. Lizbon Katedrali

Se Cathedral yani Lizbon Katedrali, Lizbon’un en önemli ve en ikonik yapısı! Şehre varır varmaz otelime yerleştikten sonra şehir turuma bu katedralin önünden başlamıştım. Lizbon Katedrali ilk bakışta bir dini mabed görünümünden ziyade bana bir suru andırmıştı. Bunda katedralin dışından bakıldığında duvarlarının sade görünümü ve bu yapının yokuşlu Largo da Se caddesinin tepesinde konuşlanmasının etkisi vardı tabi. Ayrıca Lizbon Katedrali’nin dışındaki iki heybetli saat kulesi muhteşem! Lizbon Katedrali ile ilgili ilginç bir bilgi de paylaşayım sizlerle. Bu yapının olduğu yerde 11. yüzyılda bir cami yer alıyormuş. Cami, Hristiyanlar tarafından yıkılarak restore edilip bir kilise haline getirilmiş. Katedral’in arka tarafında yer alan manastır kazılarında cami kalıntılarını gözlemlemek mümkün.

Lizbon Katedrali hakkında detaylı bilgi için tıkla!

Lizbon turu Katedrali cigdem ceylan

4. Alfama Bölgesi

Lizbon’un en beğendiğim bölgesi tarihi Lizbon Alfama Bölgesi! Lizbon’a Porto’dan geçmiştim ve şehre dair hiçbir detayı atlamamak adına uçağımı da saat 06.00’ya almıştım. 🙂 Ne azim! Lizbon’a vardığımda daha sabahın en erken saatleriydi yani. Bavulumu otelime bırakır bırakmaz kendimi Alfama’da buldum. Şehirlerin en en eski tarihi bölgelerinde ve meydanlarında dolaşmayı çok severim. Alfama tam da böyle. Lizbon’un Sao Jorge Kalesi ve Tejo nehri arasındaki yamaçlara yayılmış en eski bölgelerden biri burası. Alfama’da birçok önemli tarihi mekanın yanı sıra çok sayıda Fado bar ve restoran da var.

Alfama Bölgesi hakkında detaylı bilgi için tıkla!

lizbon turu alfama bolgesi cigdem ceylan

5. LX Factory

Lizbon’da tarihi bölgelerin havasından biraz sıyrılmak, biraz daha hipster modunda takılmak isterseniz size tavsiye edeceğim ilk yer Lizbon LX Factory. Devasa bir endüstriyel alanın kalıntıları içinde, kütüphane, vintage mağazalar, galeriler, dövme stüdyoları ve entel kafelerin bulunduğu dev bir atölye burası. Turistler tarafından da aşırı keşfedilmemiş bir mekan aynı zamanda. Daha çok yerel halk takılıyor LX Factory’de.

LX Factory hakkında detaylı bilgi için tıkla!

Lizbon hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsan Lizbon Gezilecek Yerler rehberime tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen