Hamburg Gezilecek Yerler Listesi

Hamburg enteresan bir şehir. Çok çok farklı bir havası var. Şehre ilk girişte alışageldiğim old town havasından ziyade hareketli bir metropolle karşılaşınca şaşırmıştım. Hem modern hem tarihi bir şehir burası. Hamburg gezilecek yerler listesin ‘nde sizlere Hamburg’un gezilecek 5 mekanını sıraladım. Hamburg’u kasım ayında ziyaret etmeme rağmen hava epey soğuktu, aşırı donmama rağmen kışın en çok yakıştığı şehirlerden biri bence. 🙂 Hamburg’u diğer Alman şehirleri ile kıyasladığımda kesinlikle doğayla daha iç içe olduğunu söyleyebilirim. Hamburg’un en sevdiğim yanı tam bir liman şehri olması! Yani dört bir yanı su… Orta Avrupa’nın en büyük nehirlerinden Elbe muhteşem! Alster gölüne de bayıldım çünkü gölün çevresinde yapılabilecek o kadar çok şey var ki. Hamburg limanı da gördüğüm en güzel limanlardan biri! Şehirde ayrıca tarihi sokaklar ve yapılar, kırmızı tuğladan yapılmış binalar, depolar, tarihi kanallar çok çok güzel… Cremon, Deichstrasse, Peterstrasse, Bäckerbreitergang, Reimerstwiete Hamburg’un en güzel eski sokakları!

1. Hamburg Limanı

Hamburg limanını gördüğümde neden buranın dünyaya açılan kapı tabirini aldığını net anladım. Yılda o kadar fazla gemi bu limana uğruyor ki… Limandaki Landungsbrücken yani yüzen iskele tam 700 metre uzunluğunda. Sıradan bir iskele asla değil! Balık restoranları, hediyelik eşya dükkanları, üzerinde vızır vızır işleyen yaya trafiği ile bir iskelede yürüdüğünüzü unutuyor olacaksınız. Hamburg limanına bayıldımmmm! 🙂

2. Eski Elbe Tüneli

24 metre yerin altından bir kıyıdan karşı kıyıya geçmeye ne dersiniz? Tarihi Elbe tüneli 1900’lü yılların başından beri hem insanları hem de araçları Elbe nehrinin güneyine yani Steinwerder’e taşıyor. Tünelden karşı kıyıya geçmek inanılmaz bir deneyim. 🙂

hamburg turu elbe tuneli cigdem ceylan

3. Hamburg Belediye Binası

Belediye Binası, Hamburg’un en fotojenik binalarından biri. Toplam 20 heykelle kuşatılmış dış cephe muhteşem. 1886’da inşa edilen binada tam 647 oda var. Ana kapının üzerinde Latince yazan “Atalarının elde ettiği özgürlüğü torunlar layık biçimde korumalıdır” sözü çok etkileyici!

4. Nikolaifleet

Hamburg kanalları çok güzel! Şehrin en eski kanalı Nikolaifleet ise çok çok güzel! 🙂 Lezzetli bir kahve eşliğinde kanal kıyısındaki tarihi renkli ev manzaralarının tadını çıkarın. Deichstrasse caddesi üzerindeki kafeler çok keyifli!

5. Planten Un Blomen

Bu botanik bahçe muhteşem! İçerideki tropikal bitki galerisi ve Avrupa’nın en büyük Japon bahçesi görülmeye değer. Renkler ve bitkilerin etrafa yayılan kokuları müthiş. Özellikle bahar ve yaz döneminde Planten un Blomen cıvıl cıvıl!

hamburg turu Planten Un Blomen cigdem ceylan

6. Hamburg kahvelerini keşfet

Hamburg tam bir kahve şehri! Şehirde ilk kahve dükkanı 1677’de açılmış ve 19. yüzyılın sonunda Hamburg dünyanın en büyük kahve pazarı haline gelmiş. Elbgold Coffee Lab favorim!

hamburg turu cigdem ceylan-kahve

Detaylı Hamburg Gezilecek Yerler rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen