Gent Ulaşım Rehberi

gent ulasim rehberi

Gent şehrinde ulaşım çok kolay. Gent ulaşım rehberi ile hem havaalanından Gent’e ulaşmayı, hem de şehir içinde hangi ulaşım yöntemlerini kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Havaalanından şehir merkezine ulaşım:

Gent’e direkt uçuş yok Türkiye’den. Şehre en yakın havaalanı ise Brüksel’deki Brüksel International Havaalanı. Havaalanından IC hızlı tren ile yaklaşık 1 saatte Gent’e ulaşabilirsiniz. Eğer direk Gent’e gitmeyecekseniz, önce Brüksel’de konaklayıp Gent’e geçecekseniz, Brüksel merkez tren istasyonundan 40 dakikada Gent’e varabilirsiniz. Fiyat ise tek kişi tek yön 16 eur.

Brüksel’e 42 km uzaklıktaki Charleroi Havaalanına indiyseniz havaalanının çıkışındaki Flibco otobüs duraklarını göreceksiniz. Biletinizi online ya da havaalanının içindeki bilet ofisinden alın. Ben genelde online tercih ediyorum çünkü çok sıra olabiliyor. Charleroi ucuz havayolları şirketlerinin indiği bir havaalanı çünkü. Bu yüzden de epey tercih ediliyor. Kalabalık olabiliyor etraf. Çünkü Brüksel, Gent ve Brugge şehirlerine gitmek için en hızlı alternatif bu Flibco otobüsleri. Yolculuk 1 saat 20 dakika sürüyor. Fiyat ise tek kişi tek yön 15,20 eur. Flibco internet sitesinden bilet fiyatlarını inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

gent ulasim rehberi cigdem ceylan

Şehir içi ulaşım:

Gent, tek günde gezilebilecek küçük ve sevimli bir şehir. Ben yürümeyi tercih ettim Gent’i keşfederken ama şehirde otobüs ve tramvay ile de seyahat etmek mümkün ve kolay. 1, 2 veya 4 numaralı tramvaylar sizi Gent’in bir ucundan diğerine götürür ve şehir merkezinden geçer. Otobüslerde de geçerli olan biletleri bilet ofislerinden, tramvay ya da otobüslerin içinden ya da istasyonlardaki bilet makinelerinden satın alabilirsiniz. Tek yön bilet yaklaşık 3 eur. Ve biletler ilk kullanımınızdan itibaren 60 dakika geçerli. Bu süre içinde sınırsızca kullanabilirsiniz bileti. 1,3,5 gün geçerli biletler de mevcut. Daha hesaplı olur tercih ederseniz. Örneğin;

24 saatlik bilet: 6 eur

3 günlük bilet: 12 eur

5 günlük bilet: 17 eur

Peki ben ne mi yaptım? Tabi ki her zaman olduğu gibi şehrin tamamını yine yürüyerek gezdim. 🙂 Yeni bir şehri keşfetmeye başladığımda enerjim daha da artıyor, yorulmak nedir bilmiyorum. Şehri gezmeyi tamamladığımda ise yüzümde mutlu gülümsemesi kalıyor. 🙂

Şehirdeki tramvay ve otobüs hatlarını incelemek için resmi sitesine  bir göz atın derim.

CityCard Gent de ayrı bir seçenek. Bu kart ile şehrin birçok müze ve önemli yapılarını ücretsiz gezebilir ve toplu taşımayı tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz.

48 saatlik Citycard: 30 eur

72 saatlik Citycard: 35 eur

gent ulasim rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen