Menü

Gent Korenmarkt

cigdem ceylan Gent Korenmarkt
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Gent’in tarihi merkezi! Leie nehri ve St. Nicholas Kilisesi arasında yer alan bu meydan şehrin en önemli ve ünlü turistik noktalarından biri. Gent’i gezmeye ilk başlayacağınız yer de bu meydan olacak muhtemelen. Yerliler buraya mimari bir mücevher diyor. Gent Korenmarkt, yıllar boyunca yenilenmiş olsa da, yüzlerce yıllık Gent tarihini hala çok iyi bir şekilde yansıtabiliyor. Yaklaşık 1000 yıl önce burası, Scheldt ve Leie nehirleri boyunca tahıl ticareti yapılan bir yermiş. Korenmarkt Orta Çağ boyunca bir ekonomik merkeze dönüşmüş. Şimdilerde ise etrafındaki restoran ve kafeler, alışveriş mağazaları ile turistlerin Gent’e geldiklerinde koşa koşa ilk geldikleri yer.

Korenmarkt herzaman çok hareketli. Ellerinde haritaları ile turistler, bisikletleri ile meydandan geçen yereller ile sokak sanatçıları. Meydanın etrafındaki restoranlarda dışarıda oturup içeceklerini yudumlayanlar, meydanın ortasında banklarda oturup kahkaha atanlar… Bu meydanda takılmaktan çok keyif almıştım ben. Ama bir konuda sizi uyarayım. Korenmarkt çevresindeki kafelerden birinde oturup bir şeyler içtim. Fiyatlar diğer bölgelere göre fazlaca pahalı, hizmet kalitesi ise düşüktü. Ben bir daha ne zaman geleceğim Gent’e derseniz ise değer bence. Bir sandalye kapın kendinize ve Korenmark’ın tadını çıkarın. 🙂

Gent Korenmarkt

Benim şehirde en çok keyif aldığım şey şehrin ortasından geçen Leie nehrinin kenarında oturup kahvemi yudumlamak ve tekne turu yapanları izlemek. 🙂 Şehrin ve nehrin manzarası özellikle akşam güneş batarken muhteşem görünüyor. Masalsı bir hale bürünüyor etraf. 🙂

Mutlu gezmeler. 🙂

Gent Korenmarkt

Yeni yazılarımdan anında haberdar olmak için üye ol!

Çiğdem Ceylan

Çiğdem Ceylan

Selam! Ben Çiğdem Ceylan. Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Bu sitede sizlerle hem seyahat deneyimlerimi paylaşıyorum hem de bana çok sık sorduğunuz “Nasıl bu kadar çok geziyorsun?” sorusunun cevaplarını veriyorum. Haydi ruhunuzu benimle yollara bırakın. :)

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

  • Son Yazılar
  • İlgini Çekebilir
  • Sayfamı Beğen
  • Keşfet

YOUTUBE KANALIMA ABONE OLDUN MU?