Gent Gravensteen Kalesi

Gent Gravensteen kalesi cigdem ceylan

Gent Gravensteen kalesi yani Gent’in ortaçağ’dan kalma kontlar kalesi dışarıdan aşırı görkemli duruyor. Kale bugünkü halini 1800’lerde almış, ama geçmişi çok daha eski! Burası 1353’e kadar Flanders Kont’larının evi olarak kullanılıyormuş! Daha sonra mahkeme, hapishane, hatta bir pamuk fabrikası olarak kullanılmış. 1893-1903 yıllarında restore edilmiş ve günümüzdeki halini almış. Şehrin en önemli müzesi burası aynı zamanda. Savaşlarda kullanılan aletler ve silahlar sergileniyor bu müzede. O dönem kullanılan mızraklar, yaylar epey ilginç. İşkence aletlerini de inceleyebiliyorsunuz. Özellikle giyotin demiri ve yeraltı zindanlarının hikayesini okuduğumda çok etkilenmiştim.

Gent Gravensteen kalesi cigdem ceylan

Nasıl gidilir?

Gravensteen kalesi, şehrin ana merkezi Korenmarkt’a yürüyerek sadece 5 dakika uzaklıkta. 3, 17 ve 18 numaralı otobüsler ile de Korenmarkt durağına gelerek kaleye yürüyebilirsiniz. Direk kalenin önünde inmek isterseniz ise tramvay tercih etmelisiniz. 1 ve 4 numaralı tramvaya binerek Gravensteen durağında ineceksiniz.

Gent Gravensteen kalesi cigdem ceylan

Giriş ücreti ne kadar?

Yaz döneminde 09.00-18.00, kışın ise 10.00-17.00 arasında kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Satın aldığınız biletler kalenin ziyaret saati sona ermeden 45 dakika öncesine kadar geçerli bu arada.

Yetişkin: 10 eur

15 kişilik ve daha kalabalık bir grup halinde gittiyseniz veya 65 yaşın üzerinde iseniz: 7,5 eur

19-25 yaş arası: 6 eur

Çocuklar ve gençler: Ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen