Gent Gezilecek Yerler Listesi

gent turu cigdem ceylan

Brugge ve Brüksel’in gölgesinde kalmış ama en az onlar kadar ve gördüğüm birçok turistik Avrupa şehrinden daha güzel bir şehir Gent! Gent gezilecek yerler listesi ‘nde Gent’in gezilecek 5 yerini sıraladım. Hakkının yendiğini düşünsem de, çok çok popüler olmaması da bir yandan beni sevindiriyor. 🙂 Çünkü ben daha yerel, daha dingin daha sakin Avrupa şehirlerini daha çok seviyorum. Gent’de mimarisi ve tarihi ile, ve gözlemlediğim kadarıyla insanlarına oldukça kaliteli bir hayat yaşatıyor olması ile favorim. Özellikle şehrin Old Town Bölgesi Ortaçağ’dan günümüze çok çok güzel korunduğunu söyleyebilirim. Gent’in ortasından geçen Leie nehri ise şehre ayrı bir hava katıyor.

1. Korenmarkt

Gent’in tarihi merkezi! Leie nehri ve St. Nicholas Kilisesi arasında yer alan bu meydan şehrin en önemli ve ünlü turistik noktalarından biri. Gent’i gezmeye ilk başlayacağınız yer de bu meydan olacak muhtemelen. Yerliler buraya mimari bir mücevher diyor. Gent Korenmarkt, yıllar boyunca yenilenmiş olsa da, yüzlerce yıllık Gent tarihini hala çok iyi bir şekilde yansıtabiliyor. Yaklaşık 1000 yıl önce burası, Scheldt ve Leie nehirleri boyunca tahıl ticareti yapılan bir yermiş.

Korenmarkt hakkında daha detaylı bilgi için tıkla!

View this post on Instagram

🌞🌞🌞❤️ #gent #smile #picoftheday

A post shared by Çiğdem Ceylan (@ceylancigdem) on

2. Gent Çan Kulesi

Het Belfort van Gent yani Gent Çan Kulesi, şehrin en önemli ikonik yapılarından biri. Gent’i tarif ederken hep 3 kuleli şehir tabirini duyarız. 🙂 İşte Gent Çan kulesi de bu kulelerin ikincisi ve şehrin sembolü. 95 metre olan bu kule Belçika’nın da en uzun çan kulesiymiş. Dikkatimi en çok ikinci kattaki bakır ejderha çekti bu kulede benim. Şehrin simgesi koruyucu göz diyorlarmış yerliler buraya. Bu bilgiyi duyunca tabi hemen aklıma Lord Of The Rings geldi.  Eye of Sauron! 🙂

Gent Çan Kulesi için daha detalı bilgiler için tıkla!

gent turu can kulesi cigdem ceylan

3. Gravensteen Kalesi

Gent Gravensteen kalesi yani Gent’in ortaçağ’dan kalma kontlar kalesi dışarıdan aşırı görkemli duruyor. Kale bugünkü halini 1800’lerde almış, ama geçmişi çok daha eski! Burası 1353’e kadar Flanders Kont’larının evi olarak kullanılıyormuş! Daha sonra mahkeme, hapishane, hatta bir pamuk fabrikası olarak kullanılmış. 1893-1903 yıllarında restore edilmiş ve günümüzdeki halini almış.

Gravensteen Kalesi hakkında daha detaylı bilgi için tıkla!

gent turu Gravensteen Kalesi cigdem ceylan

4. Werregarenstraat Graffiti Sokağı

Sokak sanatı hayranıysanız Gent Werregarenstraat graffiti sokağı tam sizlik! Onderstraat ve Hoogpoort caddeleri arasında kalan dar bir sokak burası. Sokağın tüm duvarları renkli renkli ve ilginç graffitiler ile kaplı. Werregarenstraatje, genç sokak sanatçıları için tam bir tuval haline gelmiş.

Werregarenstraat Graffiti Sokağı hakkında daha detaylı bilgi için tıkla!

5. St. Bavo Katedrali ve St. Nicholas Kilisesi

St. Bavo Katedrali şehrin üç kulesinden ilki. Gotik ve Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri. Muhteşem! St. Nicholas Kilisesi üç kulenin sonuncusu. İhtişamli bir gotik mimariye sahip.

gent turu St Bavo Katedrali

Detaylı Gent Gezilecek Yerler rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen