Edam Gezilecek Yerler

edam

Edam her şeyi ile çok güzel bir kasaba! Kanalları, binaları, köprüleri ve evleri klasik bir tabir olacak ama bir masalın içindesiniz izlenimi veriyor.

Edam’a nasıl giderim?

Amsterdam merkez istasyonundan 314 veya 316 numaralı otobüse binerek yaklaşık 30 dakikada Edam’a ulaşabilirsiniz. Biletinizi Amsterdam merkez istasyonu içinde EBS ofisinden alıyorsunuz. EBS ofisinden biletinizi aldıktan sonra merdivenlerden yukarı çıkarsanız otobüsler buradan kalkıyor.

Edam’da neler yaparım?

Ben Hollanda’nın şirin kasabaları turumu (Volendam-Edam-Marken) kasım ayında yapmıştım. Çok soğuk olmamakla birlikte, Edam’a ayak basar basmaz gök gürültülü bir sağanak yağışa maruz kalmıştım. 🙂 Hazırlıklı da olmadığımdan sırılsıklam bir vaziyette gezdim bu şirin kasabayı. Yaklaşık 10 dakika sonra da sanki hiç yağmur yağmamış gibi güneş açmıştı. Hollanda’nın hava durumunun bir özelliği de çok fazla stabil olmaması zaten. 🙂 Her an hava koşulu değişebiliyor, hazırlıklı olun ani yağmurlara.

Edam’da rastgele yürüyerek sokakların tadını çıkarın bence. Ben öyle yapmıştım çünkü. 🙂 Edam’ın her sokağı ayrı bir fotoğraf karesi. Yok Çiğdem sen illa bize rota çiz dediğinizi duyar gibiyim, peki o zaman. 🙂

edam

Tramburg köprüsü: Edam Otobüs durağından indikten sonra dümdüz ilerleyin, Trambrug köprüsü sizi karşılayacak. Bu tatlı köprüde hemen bir fotoğraf çekin. 🙂

Edam Peynir Pazarı: Ben hem lezzetli, hem de uygun fiyatlı peynirler almak istiyorum diyorsanız, Tramburg köprüsünden geçtikten sonra Graafwillemstraat üzerinden dümdüz ilerlediğinizde karşınıza çıkacak. İyi alışverişler. 🙂

Grotekerk: Peynir pazarından yaklaşık 2 dakikalık mesafede olan 15. yüzyıldan kalma bu tarihi kiliseyi görmeden buradan ayrılmayın.

Edam Müzesi: Grotekerk’den sadece 2-3 dakika uzaklıkta. Gittiğiniz yerlerin tarihine meraklıysanız ve tarihi taaa 1540 yıllarına dayanan muhteşem bir evde, 17. yüzyıl Hollanda altın çağına dair bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu müzeyi mutlaka gezin.

Kwakelbrug: Müzeyi de gezdikten sonra Lingerjizde caddesi üzerinden yapacağınız 2 dakikalık bir yolculuk ile Kwakelburg köprüsünden otobüs durağına geri dönün. Elle kullanılan bu asma köprü aynı zamanda değerli bir ulusal anıt. Bu ikonik noktada da fotoğraf fırsatını kaçırmayın. 🙂

edam

Edam’da neler yer içerim?

De Beurs Eten & Drinken: Küçük ve lezzetli bir restoran. Hem de çok fazla yerel lezzet seçeneği var. Ben eski edam peyniri ve sıcak kahverengi ekmek yemiştim. 🙂 Yan masada siparişi verilen nachoslar da harika kokuyordu. Fiyatlar da makul.

Adres: Keizersgracht 6

Mastenbroek: Kan şekerim düştü, yok mu bir tatlıcı buralarda diyenlere gelsin. 🙂 Burası küçük, yerel bir pastacı. Tarihi kiliselerin arasında fındıklı ve kara dutlu bezeler, ahududulu pasta yemek ve mis gibi bir kahve veya sıcak çikolata içmek isterseniz çökün bu mekana.

Adres: Voorhaven 174-176

Volendam-Edam-Marken turu yazımda ulaşım, gezilecek yerler ve yeme içme alternatifleri ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Volendam-Edam-Marken turu yazım için tıklayın.

edam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen