Dam Meydanı

dam meydani

Amsterdam’a ilk kez geldiğinizde göreceğiniz ilk yer muhtemelen Dam Meydanı olacaktır. Çünkü şehrin turistik kalp atış merkezi tam da bu nokta. Merkez tren istasyonundan çıkıp Damrak caddesi üzerinden yaklaşık 10 dakika yürürseniz şıp bu noktadasınız. Yok ben yürüyemem derseniz, merkez tren istasyonun önündeki platformlardan hemen hemen tüm tramvaylar Dam meydanından geçer. Sormanız yeterli.

Kraliyet sarayı, Madame Tussauds Müzesi, Ulusal Amsterdam anıtı ve yeni kilise meydanda görülmeye değer yerler. Amsterdam’a ilk kez gittiğimde bu meydanda daha fazla vakit geçiriyordum sonraki gelişlerimde ise bana fazla kalabalık ve turistik gelmeye başlamış ve benim için sadece bir geçiş noktası olmuştu burası. Şu aralar ise bu meydanda yapmaktan çok hoşlandığım bir şey var. 🙂 Elime kahvemi alıp De Bijenkorf binasına paralel alçak merdivenlere serilip etrafı seyretmek. 🙂 Aşırı seviyorum bunu. 🙂 Her medeniyetten, ırktan, dinden ve dilden insanlar burada. Deneyin.

dam meydani

Dam meydanında bir turist olarak yerine getirmeniz gereken görevlerden bahsedelim biraz da. 🙂 Meydanda muhakkak her saat turistler ile fotoğraf çektiren bir zebani göreceksiniz! Zebani ile fotoğraf çektirin ve çektirdiğiniz fotoğrafı #ruhumyollarda hashtagi ile paylaşın. 🙂 Sokak animatörlerinin meydanda sergilediği şovları izleyip fotoğraflayın. Hiçbir işiniz yok ise meydanda yere çöküp oturun etrafı izleyin. 🙂 Amsterdam’a her gün farklı milletten çok fazla insan giriş yapıyor ve çoğu da bu merkezi bölgede takılıyor. Eminim ilginizi çekecek sahnelere rast geleceksiniz bu meydanda. Bu arada şu notu da ekleyeyim, Dam Meydanın çevresinde Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi kafe veya restoran yok. Bu meydana çıkan yollarda ise bunlardan bolca var. Bilginize 🙂

amsterdam dam meydani

Yok ben alışveriş merkezi görmeden duramam derseniz, size bölgede alın iki alternatif. 🙂 Bijenkorf and Magna Plaza. Bence Amsterdam’da yapılacak o kadar güzel şey varken tıkılmayın oralara. Ama inkar edemem bu binalar dışarıdan hakikaten sanki bir müzeyi andırıyor, tam fotoğraflık! Dam Meydanı, meşhur Red Light bölgesine, alışveriş sokağı Kalverstraat’a da çok yakın. Mis gibi kahve kokan dükkanlardan bir yerel kahve veya kocaman bir patates külahı alın ve meydanın tadını çıkarın.

İpucu: Magnet veya benzeri hediyelik eşyalarınızı Dam Meydanı ve civarındaki dükkanlardan almayın, fazla turistik ve pahalı.

 

One Response

  1. Apple mağazası da tarihi bir yapı içerisinde. O da çok hoşuma gitmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen