Casa Batllo ve Casa Mila

Casa Batllo ve Casa Mila cigdem ceylan

Casa Batllo

Casa Battlo, Antoni Gaudi’nin baş yapıtlarından biri! Gaudi eserlerine hiç ama hiç doyamadığımdan dolayı şehirde nerede onun dokunuşu var hepsini keşfe çıktığımda, Park Güell ve Sagrada Familia’dan sonra ilk durağım Casa Batllo olmuştu. 🙂 Bu ev 1904’te Gaudi tarafından varlıklı bir bürokrat aile için yeniden tasarlanmış. Ev dediysem gözünüzün önüne öyle sıradan bir bina gelmesin lütfen, teessüf ederim. 🙂 Gaudi’den bahsediyorum. Ona ait hiçbir şey sıradan olamaz! Özellikle zemin kat beni benden aldı! Sıra dışı oyma figürler, düzensiz oval pencereler ve o düz zemin üzerinde dalgalı etki yaratan işçilik falan efsane. Cephenin çoğu kırık seramik karolardan yapılmış renkli bir mozaik ile dekore edilmiş. Dışarıdan Casa Batllo’nun cephesi kafatasları ve kemiklerden yapılmış gibi görünüyor bu arada! Kafatasları gibi görünen yer aslında balkonlar, kemikler ise sütunlar!

Casa Batllo ve Casa Mila cigdem ceylan

Ön cephenin en üst kısmındaki çatı ise ejderha mı, dinazor mu desem, bunlardan birinin sırtına benzetilmiş! Mozaik bacalar nasıl bir kafadan çıktı hakikaten tahmin etmeye çalışmak bile çılgınlık! Gaudi, Casa Batllo’yu tasarlarken deniz yaşamında bulunan renkler ve şekillerden ilham almış! Dikkat edin, binanın cephesi için seçilen renkler doğal mercanda bulunan renkler. Özetle, yine sizi günümüz dünyasından çook uzaklara, fantastik diyarlara götürecek bir bina Casa Batllo! Muhakkak görün.

Casa Batllo ve Casa Mila cigdem ceylan

Adres: Passeig de Gràcia 43; Plaça Catalunya meydanına yürüyerek 10 dakika, yok ben yürümem derseniz de Plaça Catalunya durağından L3 metro hattı ile 1 durak sonra Passeig de Gràcia durağında inin direk Casa Battlo’dasınız. 🙂

Casa Batllo ve Casa Mila cigdem ceylan

Casa Mila

Casa Mila, La Pedrera olarak da bilinen bu bina, 1900’lerin başlarında Gaudi tarafından tasarlanmış. Gaudi’nin ünlü eserlerinden biri olmakla beraber buranın en önemli özelliği modern mimarinin en önemli örneklerinden biri oluşu. Peki nedir bu Casa Mila? Barselona’nın Eixample semtinde Passeig de Gràcia caddesinde bulunuyor bu bina. 1906 – 1910 yılları arasında Antoni Gaudí tarafından tasarlanmış, yerliler buraya La Pedrera yani taş ocağı lakabını takmışlar.

Casa Batllo ve Casa Mila cigdem ceylan

Casa Battlo gibi yine bir zengin aile için inşa edilmiş. 🙂 Bu vereceğim bilgiyi ne yaparsınız size ne verir bilemiyorum ama yine de paylaşacağım. 🙂 Hahahah. Casa Mila, Amerika’daki sömürgelerde deli gibi para kazandıktan sonra memleketine geri dönüp yerleşen zenginlerden olan José Guardiola’nın dulu Roser Segimon ile evlenen Pere Milà için inşa edilmiş. Yine okyanusun dibini ilham almış canım Gaudi. 🙂 Binanın ön cephesinde dalgalı deniz ve deniz yosunları duygusu yaratmaya çalışmış! Bacalar ise enteresan, heykel mi baca mı nedir o detaylar uzun uzun bakakalıyorsunuz tepenize. 🙂

Casa Batllo ve Casa Mila cigdem ceylan

Adres: Provença 261-265; Plaça Catalunya meydanından yürüyerek 17-18 dakika. İsterseniz Plaça de Catalunya metro durağından L3 metro hattına binin. 3 durak sonra Diagonal durağında inin. 3 dakika yürüyün ve karşınızda Casa Mila! Daha ne yapayım ben sizin için? 🙂 Mutlu gezmeler.

Gaudi’nin diğer eserleri La Sagrada Familia ve Park Güell yazılarım için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen