Brüksel Parlamento Binası

bruksel parlamento binasi cigdem ceylan

İşte Avrupa Birliğinin Genel Merkezi! Brüksel Parlamento Binası. Avrupa Birliğinin kuruluşunu, yapısını ve işleyişini öğrenmek istiyorsanız Parlimentarium Müzesini ücretsiz şekilde ziyaret edebilirsiniz. Bu bina 1967 yılında inşa edilmiş. Eğer Avrupa Birliği ile çok da ilgim yok diyorsanız müzeyi gezmek yerine bu mimari harikası binayı dışından seyredin ve bol bol fotoğraflayın. Çünkü detaylı incelediğinizde bir çok ayrıntı gözünüze çarpacak. Bu binada göze çarpan ilk şey dört asimetrik ana kanat ve ustaca bir destek sayesinde altından geçen muazzam kamusal alanlar! Tam bir mimari şölen yani! Bu binaya biraz daha detaylı bakın, inanılmaz bir ayrıntı daha gözünüze çarpacak. 🙂 Binanın yalnızca ortası zemine temas ediyor, bu da kanatların dördünün de zeminin üzerinde yüzdüğü izlenimini vermişti bana. İnanılmaz! Muhakkak Parlamento binasını görün derim. Ayrıca Berlaymont mimarisinin eşsiz şekli, Avrupa Komisyonu’nun resmi ambleminde de kullanılıyor.

Yürüyerek merkezden 30 dakikada ulaşabileceğiniz Parlamento binasına metro ile de kolayca varabilirsiniz. Grand Place’e 6 dakika uzaklıktaki De Brouckere durağından 5 numaralı metro ile 5 durak giderek Schuman durağında ineceksiniz. Sadece birkaç dakika sonra o müthiş Parlamento binası karşınızda olacak. 🙂

One Response

  1. sitenizi yeni keşfettim ve çok beğendim. içerik dopdolu, aynı zamanda çok kaliteli. bu şekilde yayın hayatınıza devam etmenizi dilerim. iyi gezmeler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen