Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

bruksel turu cigdem ceylan

Brüksel’i tek seven insan benim diye düşünüyorum bazen. 🙂 Çünkü etrafımda “Brüksel’de yapılacak çok da bir şey yok yaaaa!” yorumlarını o kadar çok duyuyorum ki. Brüksel gezilecek yerler listesi yazımda, şehrin tüm atmosferini ve yapılacaklar listesini aktardım sizlere. Benim favorimi sorarsanız şimdiden söyleyeyim; gece karanlık çöktü mü Grand Place Meydanında yere çöküp etrafımdaki muhteşem tarihi binaları ve meydanın kalabalığını seyretmek. 🙂 Bir şehir düşünün ki; Ortaçağ’ın puslu havasını size fazlaca hissettiriyor ve yine o dönemden kalan birçok mimari eseri olduğu gibi korumuş! Her tarihi bina ise bak bak doyamayacağınız cinsten. Brüksel, Avrupa Birliği’nin merkezi olduğu için de aslında epey modern. Bu arada şehrin her yanı da waffle ve patates kızartması kokuyor! Tüm bunların hepsini bir arada sunan bir şehir Brüksel!

1. Grand Place

Brüksel’in merkezi meydanı. Baştan söyleyeyim bu meydan Avrupa’nın ve dünyanın en güzel meydanlarından biri. Öyle ki Brüksel Grand Place 1998 yılında Unesco Dünya Miras listesine girmiş. Bu bilgiyi ilk öğrenişim sürpriz olmamıştı çünkü Brüksel’e ilk gidişimde Grand Place’i gördüğümde benimde ilk söylediğim şuydu; “Wooww, gördüğüm Old Town’lar arasında en iyilerinden birindeyim!” Hakikaten şuan ilk 5’im içerisinde Grand Place en üst sıralarda. 🙂 Çok görkemli, epeyce büyük bir meydan burası.

Detaylı Grand Place yazım için tıkla!

bruksel turu Grand Place cigdem ceylan

2. Manneken-Pis

Brüksel şehrinin en ikonik ve sembolik yapısı Manneken Pis diyebiliriz! Bronz bir işeyen çocuk heykeli. Şehrin hem mizah anlayışını hem de bağımsızlığını temsil ediyor bu heykel. Rue de Chene ve Rue de Etuve sokaklarının tam da kesiştiği noktada. Grand Place’e sadece üç dakika uzaklıkta.

Detaylı Manneken-Pis yazım için tıkla!

manneken pis bruksel cigdem ceylan

3. Galeries Royales Saint-Hubert

Galeries Royales Saint-Hubert Avrupa’nın en can alıcı pasajlarından biri. Milan’daki Galleria Vittorio Emanuele veya St Petersburg’daki The Passage’ı görmüş olanlar ne demek istediğimi daha kolay anlayacaktır. Bu pasaj her biri yüz metreden daha uzun olan iki ana bölümden oluşuyor. Galerie du Roi yani Kral Galerisi ve Galerie de la Reine yani Kraliçe Galerisi ve daha küçük bir yan galeri Galerie des Princes yani Prensler Galerisi bu pasajı oluşturan bölümler. Mimar Jean-Pierre Cluysenaer tarafından başlatılan bu muhteşem Galeries Royales projesi 1830’larda şekillenerek 1847’de tamamlanmış.

Galeries Royales Saint-Hubert hakkında daha detaylı bilgi için tıkla!

bruksel turu Galeries Royales Saint Hubert cigdem ceylan

4. Atomium

Atomium’u Brüksel’liler şöyle tanıtır; gerisini siz hesap edin. 🙂 “Brüksel’in en ikonik simgesi, uluslararası turizmin önemli noktası, mimarlık tarihinin benzersiz yaratılışı, Brüksel’deki Dünya Fuarı’nın sembolik amblemi, Brüksel’in popüler ve en turistik yeri…” Atomium 165 milyar kez büyütülmüş bir demir kristalini temsil ediyor.

Detaylı Atomium yazım için tıkla!

bruksel turu atomium

5. Brüksel Parkları

Brüksel Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden bir tanesi. Şehirde onlarca park ve bahçe var. Brüksel parkları her biri birbirinden farklı ve kendine özgü tarihlere, heykellere, mimari yapılara ve ağaçlara sahipler. Brüksel’i son ziyaretimde elimden geldiğinde fazla park gezmeye çalıştım. Çünkü biliyorsunuz parklara ve yeşile bayılıyorum. Şehrin en ünlü parklarını gezdim ve beğendiğimi söyleyebilirim.

Detaylı Brüksel parkları yazım için tıkla!

6. Çikolata ve Waffle

Yani çikolata ve kakao tadının dibine vuruyorsunuz yerken. Bu yüzden Belçika’ya gittiğinizde mutlaka çikolataların tadına bakın. Brüksel de bu olayın cenneti zaten. Sayısız çikolatacı var şehirde.

Detaylı çikolata ve waffle rehberim için tıkla!

Brüksel şehrini daha detaylı keşfetmek, ulaşım ve konaklama ile ilgili bilgi almak istiyorsan Brüksel Gezilecek Yerler rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen