Brüksel Adliye Sarayı

Brüksel Adliye Sarayı şehrin en önemli yapılarından biri. Dünyadaki en en büyük adliye saraylarından da biri ayrıca. 19. yüzyılda inşa edilen en büyük binaymış burası! Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası’ndan bile daha büyükmüş. Bina tam 160m x 160m boyutunda! 1866-1883 yılları arasında ünlü mimar Joseph Poelaert tarafından eklektik tarzda inşa edilmiş. Brüksel’e gittiğinizde muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında geliyor yani mimarisiyle. Ben bu binayı ilk görüşümde hayranlıktan ağzım açık kalmıştı, çünkü dışarıdan bakıldığında Palais de Justice, sütunları ve büyük bir altın kubbesi olan muazzam gri bir yapı!

Bir Brüksel’li ile konuştuğumda bu binanın tarihine dair ilginç bir detay anlatmıştı bana. Palais de Justice’in inşa edilirken Marolles Sablon bölgesindeki 3.000 evi yıkmak zorunda kalmışlar. Bu bölgede yaşayan yüzlerce işçi sınıfı sakini, Uccle’daki Tillens-Roosendael’e taşınmaya zorlanmış ve bu insanlar çok öfkelenerek binanın yapımı boyunca yıllarca çeşitli protestolarda bulunmuş. Yapımı sancılı bir süreç olmuş yani bu adliye sarayının!

Palais de Justice ayrıca şehrin Gallows Tepesi olarak bilinen bir alanda, Avenue Louise yolunda yer alıyor. Adliye Sarayı’nı ziyaret etme fikri size cazip gelmiyorsa, sırf o noktanın panoramik manzarası için buraya gelin. Çünkü tepeden aşağıda kalan şehrin harika panoramik manzarasını izlemek enfes!

bruksel adliye sarayi cigdem ceylan

bruksel adliye sarayi cigdem ceylan

Peki Palais de Justice’e nasıl geleceksiniz? Bu bina Grand Place’e yürüyerek yaklaşık 20 dk uzaklıkta. Marolles bölgesinden keyifli bir yürüyüş yapabilir ya da şehir merkezinden Place Louise’e giden bir tramvaya binebilirsiniz. 92 no’lu tramvay oldukça kullanışlı bence çünkü şehrin ana noktaları Royal Palais ve Brüksel Park güzergahından geliyor. Bu arada bina halka açık tabi içeride görülen hassas bir dava olmadıkça. 🙂  Devasa kubbenin altındaki ana lobi alanında serbestçe dolaşabilirsiniz.

bruksel adliye sarayi cigdem ceylan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen