Brugge Ulaşım Rehberi

brugge ulasim rehberi

Türkiye’den Brugge’a direkt uçuş yok. Brugge şehrine ulaşmanın en kolay yolu, İstanbul’dan Brüksel International havaalanına uçmak ve tren istasyonundan yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk ile Brugge merkeze ulaşmak.  Bu arada Brüksel’de iki havaalanı var. Biri ana havaalanı olan Brüksel International, diğeri ise Brüksel’e 50 dakika uzaklıktaki Charleroi.

Brüksel International

Şehir merkezine yakın olan havaalanı. Genelde düşük bütçeli havayolları buraya uçmuyor. Eğer bu havaalanını tercih ederseniz tren ile Brugge şehrine yukarıda da yazdığım gibi 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Kişi başı tek yön bilet fiyatı yaklaşık 20 eur. Belçika’nın resmi tren işletmesi olan SCNB web sitesinden biletinizi önceden satın alabilirsiniz. Fiyat ve sefer tarifelerini inceleyin.

Charleroi Havaalanı

Buraya biraz daha düşük bütçeli havayolları uçuyor. Belki size fiyat açısından buraya uçmak cazip gelebilir ama Charleroi’den Brugge şehrine gitmek biraz daha zahmetli bunu unutmayın! Havaalanından çıkınca hemen karşınıza Flibco otobüs durakları çıkıyor. Brugge şehrine tek yön kişi başı yaklaşık 17,5 eur. Sefer tarifelerini  ve fiyatları Flibco web sitesinden inceleyin. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor. Süreyi özellikle veriyorum çünkü seyahatlerde bu ulaşım süreleri çok önemli. Neden seyahatinizden 2 saati boşu boşuna çalasınız ki? Unutmayın, zamanı verimli kullanmak önemli. Bu arada seyahatlerimi nasıl planladığımı anlattığım yazım için tıklayın.

Otobüslerin seyrek kalktığı günler de oluyor. Bir iki kere bu havaalanını kullandım. Brüksel merkeze gitmek için bile otobüs durağında epey beklediğimi hatırlıyorum. Çok kuyruk oluyor. Artık asla tercih etmiyorum. Tabi uçak bileti fiyatı çok cazip değil ise! 🙂 Karar sizin.

brugge ulasim rehberi

Brugge şehir içi ulaşım

Brugge yürüyerek gezebileceğiniz küçük ve sevimli bir şehir. Yürümek veya bisiklet kullanmak istemiyorsanız şehir içi otobüsleri kullanabilirsiniz. Brugge’da şehir içi ulaşımı sağlayan  De Lijn web sitesinden sefer tarifelerini ve fiyatları inceleyin, çok detaylı bilgiler içeriyor. Şehir içi tek yön otobüs biletinin fiyatı 3 eur civarında ve ilk kullandığınız andan itibaren 1 saat içinde sınırsız kullanabilirsiniz. Biletlerinizi otobüse bindiğinizde görevliden, bilet ofislerinden veya bilet makinelerinden kredi kartı ile satın alabilirsiniz.

Ben şehir içinde her yere otobüsle giderim derseniz 24 saatlik bilet veya Brugge şehrinde birkaç gün konaklayacağım diyorsanız 3 veya 5 günlük bilet almanızı tavsiye ederim. Günlük bilet 6 eur, 3 günlük bilet 12 eur, 5 günlük bilet ise 17 eur. Tabi süreleri boyunca sınırsız kullanma hakkına sahipsiniz. Bence epey avantajlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen