Brugge Markt Meydanı

brugge markt meydani

Brugge Markt Meydanı şehrin tam kalbi! Turistlerin gezmeye başladığı ana nokta işte tam da burası. Benim için Brugge Markt Meydanı bundan daha fazlası. Bu meydana geldiğinizde etrafınızın her biri farklı dönemlerden kalma rengarenk ve şirin tarihi binalar ile çevrili olduğunu göreceksiniz. Ortada ise geleneksel kostümler giymiş şoförlerin kullandığı şehir turu yapabileceğinizi faytonlar var. Meydanda tabi en ilgi çekici yapı epey yüksek bir kule olan Belfry! Brugge’a ilk gidişimde bu kulenin ennn tepesine tırmanmak gibi bir gaflette bulunmuş ve seyahatimin geri kalanında bacak felci ile dolaşmıştım. 🙂  Pişman mıyım? Hayır. 🙂 Detaylı Belfry yazım için hemen tıklayın.

brugge markt meydanı

Mark meydanının tadını çıkarmanın en güzel yolu etraftaki birçok kafeden birine oturup bu tarihi manzaranın ve tatlı kalabalığın tadını çıkarmak. Yaz günü, hele ki rüzgar da bir yandan tatlı tatlı esiyorsa inanılmaz keyif alıyorsunuz. 🙂 Ben bu arada kış ayını da çok severim. Kış aylarında da Markt meydanında Christmas Market adı verdikleri bir Noel pazarı kuruluyor.

brugge markt meydanı

Aralık ayının ilk haftasından Noel’e kadar açık oluyor bu pazar. Burada şehrin yerel lezzet ve içeceklerini tadabiliyor, birçok hediyelik eşyayı uygun fiyata alabiliyorsunuz. Noel pazarları hava karardıktan sonra ışıl ışıl ve daha da hareketli oluyor. Bir yandan cıvıl cıvıl kahkaha sesleri, diğer yandan çalan yerel müzikler, havada ise mis gibi waffle ve çikolata kokusu… Çok keyifli. Bazı şehirlerdeki pazarlar daha da hareketli oluyor. İşte Brugge’da bunlardan biri. Dediğim tarihlere denk gelirseniz muhakkak burada takılın. 🙂

İpucu: Markt meydanı çevresinde konuşlanmış kafelerin manzarası meydanın ihtişamını seyretmek için mükemmel ama yeme içmenin maliyeti bu kafelerde diğer bölgelere göre biraz yüksek. Çünkü Markt meydanı şehrin ana meydanı yani en turistik bölge. Birkaç eur fazla ücret ödemek bence bu meydanı favori içeceğinizi yudumlayarak izlemek için değer. 🙂 Karar sizin.

Markt meydanının tam ortasında Jan Breydel ve Pieter de Coninck’in heykeli yer alıyor. Bu isimler kim derseniz, Brugge’nin iki popüler kahramanı! Fransız baskısına direnerek 1302’de Altın Dövüşler Savaşı sırasında çok önemli rol oynamışlar. Arkanızda bu iki ikonik heykel ve renkli Brugge binaları inanılmaz bir görüntü veriyor. Hele ki ışık tersinizde değilse. 🙂 Burası size bir masal şehri havasına sokuyor kesinlikle!

brugge markt meydani

Yeni bir şehre gittiğimde öncelikle oranın tarihi Old Town bölgesini keşfetmek isterim. Markt meydanı benim Belçika favori Old Town listemde Brüksel Grand Place’den sonra 2. sırada! 🙂 Brugge’a defalarca gitsem de, hala yapmayı en sevdiğim şey, Markt meydanının ortasında yerde oturarak gelen geçen turistleri, meydanda performans sergileyen veya sihirbazlık yapan animatörleri seyretmek. Belfry’dan gelen tarihi Ortaçağ çan melodilerine kulak vermek. Fayton sesinin taş yollarda çıkardığı enfes ses ise hep kulaklarımda. Şehrin tadını böylece iliklerime kadar hissedebiliyorum. 🙂

brugge markt meydanı

Geldik meydanını bu kadar çok sevmemin nedenlerinden bir diğerine. Meydanda mis gibi çıtır çıtır patates kokularının geldiği yöne kafanızı çevirin. Minicik bir minibüs göreceksiniz. Adı Frituur Shana! Fiyatlar gayet makul. Küçük bir patates külahı yaklaşık 3 eur. Hayatımda yediğim ennn enn enn lezzetli patatesler ve hamburgerleri burada yedim. 🙂 Bu sevimli minibüsün önünde sıra yok ise şanslısınız. Hemen kendinize bir külah patates kapın ve harika soslardan üzerine dökün. 🙂 Meydanda boş bir alana çökün ve etrafın tadını çıkarın. Ve bu basit ama keyif dozu yüksek tavsiyemi uygularken de beni anın. 🙂 Fiyatlar ve detaylı Brugge yeme içme rehberim için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen