Brugge Kiliseleri ve Manastırları

brugge kilise manastir

Brugge şehri yüzyıllar boyunca kiliselerin, manastırların ve şapellerin yani dini yaşamın aktif merkezi olmuş. Şehrin olağanüstü dini mirası var. Fakat bu miras, sadece şehrin dini geçmişinden kaynaklanmıyormuş. Bir yerel ile konuştuğumda bana “Eğer bu dini yapıların taş cepheleri konuşabilseydi; eğitim, ekonomi, toplum ve kültürdeki evrimleri anlatmak için sayısız büyüleyici öyküler anlatırdı” demişti. Tarihi ve kimliği olan şehirleri seviyorum. Brugge’da da o ortaçağ havasını iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. Şimdi gelin bu şehrin en önemli ve ikonik dini yapılarına beraber bakalım.

brugge kilise manastir

Holly Blood Bazilikası

Burg’un tam merkezinde göreceğiniz Kutsal Kan Bazilikası hakikaten çok çarpıcı bir yapı. Hikayesi de bir o kadar ilginç. 1149 yılında bu kiliseye ikinci Haçlı Seferi’nden dönerken Kutsal Topraklardan Hz. İsa’nın kanından bir damla getirilmiş. Bu bir damla kan bazilikanın içindeki kristal bir flakonda muhafaza ediliyor! Bazilikanın mimarisine hayran kalmıştım. Antik ve Gotik dokunuşların olduğu şapeller bir harika. Romanesk karakterini koruyan bir alt kiliseden ve Kutsal Kanın kalıntılarının korunduğu bir Neo-Gotik kiliseden oluşuyor burası. Giriş ücretsiz ama bazilikadaki sanat eserlerini ve hazineyi görmek isterseniz 2,5 eur ödüyorsunuz.

Ben burayı ziyaret ettiğimde kutsal bir ayine denk gelmiştim. Tüm ayini çekemedim ama ilginç görüntüler izlediğimi söyeleyebilirim.

Church of Our Lady

Meryem Ana Kilisesi’nin 115,5 metre yüksekliğindeki tuğla kulesi bence Brugge zanaatkârlarının ustalığının mükemmel bir örneği! Kilise dışarıdan bakıldığında oldukça çarpıcı. Kilise içinede de değerli bir sanat koleksiyonu sergileniyor. Michelangelo’nun dünyaca ünlü Madonna and Child tablosu başta olmak üzere sayısız tablo, Burgonya dük ve düşesinin mezarları… Ve daha neler neler! Burada tarihi bilgiler ile dolup taşmıştım. Bu arada hatırlatmakta fayda var, ben bu kiliseyi ziyaret ettiğimde bir yenileme çalışması yapılıyordu ve bu nedenle kilisedeki eserlerin sadece bir kısmına erişebilmiştim. Bilginiz olsun.

Church of Our Lady

Aziz Salvator Katedrali

Brugge şehrinin en eski ve ihtişamlı katedrali burası. İçeride Ortaçağ mezarları, Brüksel duvar halıları ve zengin bir Flaman tablo koleksiyonu var. Dieric Bouts ve Hugo van der Goes gibi değerli ressamların tabloları ise nefis. Dışını ise bir kaleye benzettim ben. 99 metre yükseklikteki batı kulesi ise çok ilginç. Bu katedralin en önemli özelliğinden biri de yüzyıllar önce inşa edilmesine rağmen şehrin en az zarar gören yapısı olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen