Brugge Çikolata ve Waffle Rehberi

brugge yeme icme rehberi

Tatlı komasına girmeye hazır mısınız?

Mmmm geldik en sevdiğim konulardan birine, waffle ve çikolata meselesi. 🙂 Brugge şehri hiç abartmıyorum hangi yöne bakarsanız bakın renkli ve  şirin, çikolata ve waffle dükkanları ile karşılaşabileceğiniz masalsı bir şehir. Belçika çikolatası zaten meşhur biliyorsunuz dünyada. Çikolataların burada aşırı lezzetli olmasının yanı sıra etrafınızda o kadar çok çikolata dükkanı ve çekici sunumlar göreceksiniz ki, başınız dönecek. Ben Brugge’a ilk gittiğimde çikolata komasına girmiştim net söyleyeyim. 🙂 Waffle’ların o mis kokusunu bilirsiniz, düşünün ki bir şehrin her yanı tatlı tatlı waffle hamuru ve çikolata kokuyor! O yüzden diyetteyseniz bile, Brugge şehrinde perhizinizi unutun gitsin. 🙂 Gömülün çikolataya! Pişman olmayacaksınız. 🙂

Çikolata Sevenler Buraya!

Benim favori çikolata tercihimi baştan söyleyeyim de, belki benim tavsiyelerim ile Brugge’a gidenler hediye falan getirmek ister. 🙂 Hahahahah. 🙂 Kocaman kalıp çikolatalar göreceksiniz dükkanlarda. Sütlüsü, bitteri ve onlarca çeşidi var onların. Kilo ya da gram ile satın alıyorsunuz, satıcı bu kalıpları bölmek için epey büyük kesici bir alet kullanıyor. O kesme ve bölme işlemi çok ilginç hakikaten! Muhakkak alıp yiyin bu çeşitten. Benim favorim işte bu çikolatalar! Çünkü bakın abartmıyorum yerken gözlerinizi kapatıp kendinizden geçeceksiniz. 🙂 Neyse gelelim biz çikolatacı tavsiyelerime.

brugge yeme icme rehberi

1. Leonidas

Şehrin en en popüler çikolatacısı! Hatta bir çok Avrupa şehrinde de buranın şubelerine rastladım. En favorin mi derseniz, hayır derim ama çok çok ün saldığı için muhakkak buradan çikolata yemelisiniz. Çünkü içeride çok çok çok fazla çeşit çikolata var. Dalın içeri ve çikolata komasına girin. 🙂

Adres: Bu dükkanın şehrin birçok noktasında şubesi var, ben Steenstraat 4 adresinde bulunan mağazasından alışveriş yapmıştım.

2. Oliviers Chocolate Shop

Favori çikolatacılarımdan bir tanesi, çikolataları hem el yapımı hem de çok kaliteli. Burayı benim favorim yapan şeylerden biri de genç sahibinin tatlı dili olmuştu. İçeri girer girmez bana tüm çikolata çeşitlerini tanıttı ve çok sıcak davrandı. İçeride sadece birkaç masa vardı ve bana ekstra masa bulmak için kendini paraladı. 🙂 Hizmet kalitesi süper yani! Buraya gidin ve kendinize muhakkak bir sıcak çikolata veya güzel demli bir kahve alın, el yapımı birkaç çikolata ile afiyetle yudumlayın! Off canım çok çekti beee. 🙂

Adres: Sint-Amandsstraat 14

3. Dumon Artisanale Chocolatier

Yine aşırı lezzetli çikolatalar yiyebileceğiniz şirin bir mekan, üstelik burada fiyatlar da makul. Buranın truffle’larına bayılmıştım. Hatta Türkiye’ye dönerken de götürmek için sabah erkenden uyanıp dükkanın açılmasını kapısında beklemiştim. Bu dükkanın sevdiğim yanlarından biri, Brugge şehrindeki diğer çikolatacılara göre biraz daha yerel olmasıydı. Turistlerden ziyade bu dükkanda Brugge’lu birçok aileyi çocukları ile beraber alışveriş yaparken görebilirsiniz.

Adres: Walstraat 6

brugge yeme icme rehberi

4. Galler Chocolatier Brugge

Brugge’daki en şık çikolatacılardan biri. Benim ilk tercihim olmasa da eğer yakınlarınıza şöyle şık paketli çikolatalar hediye etmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Cidden çok asortik ve estetik ambalajları var. Özellikle frambuazlı tablet çikolatasına bayıldım buranın. İnanılmaz lezzetli idi!

Adres: Steenstraat 5

5. Pralinette

Burada o yazımın başında bahsettiğim çikolata kalıplarından yemiştim. Yüzde 90 kakao içeren bir çeşitti. Belçika’da tüm çikolatalar neredeyse el yapımı olduğundan kimyasal veya katkı maddeli bir lezzet asla olmuyor. Kakao komasına girmiştim yiyince. Bir de ben abartırım, bilmiyorum siz de öyle misiniz? O paket illa bitecek arkadaş! 🙂 Yani aman ucundan azıcık yiyeyim, canım çektikçe yerim gerisini diyenlerden asla olamadım maalesef. 🙂 Sizde benim gibiyseniz bu dükkandaki bitter çikolatalara gömülün derim.  Bu arada buranın sıcak çikolata ve kahvelerini de tavsiye ederim.

Adres: Wollestraat 31b

Waffle Sevenler Buraya!

Bir şehir düşünün ki her tarafı tatlı tatlı waffle hamuru kokuyor. Onlarca çeşit waffle hazırlatabilirsiniz kendinize. Sadece üzerine tatlı bir krema dökülmüş ve tek bir kiraz kondurulmuş waffle yiyebileceğiniz gibi, bolca Belçika çikolatasına bulanmış içi taptaze kırmızı meyveler dolu bir waffle da indirebilirsiniz mideye. 🙂 Benim her zaman favorim sütlü çikolatalı çilekli waffle. Mmmmm olsa da yesek yaaaaaaaa! 🙂 Gelin size şimdi şehrin en güzel waffle’cılarını tanıtayım.

brugge yeme icme rehberi

1. House of Waffles

Aşırı lezzetli! Ben waffle’da aşırı malzeme sevmem. Bu dükkanda favorim Chocolate Madness olmuştu! Tam bir çikolata bombası diyebilirim. Aşırı lezzetli waffle hamurunun arasında deli edici erimiş Belçika çikolatası düşünün. Aralara da birkaç çilek. 🙂

Adres: Wollestraat 31

2. The Old Chocolate Housse

Yine favorim olan bir waffle dükkanı. Kışın Brugge şehrine gitmiş isem buraya gelip muhakkak üzerinde birkaç çilek olan sade bir waffle yer ve sıcak çikolata içerim. Sıcak çikolatalar bizdeki çorba kaseleri gibi kocaman fincanlarda servis ediliyor. Birçok çeşit çikolatayı sıvı veya katı olarak farklı ve lezzetli sunumlar ile servis ediyorlar bu arada. Muhakkak gidilmeli.

Adres: Mariastraat 1c

3. Sweet Bruges

Yine sevdiğim waffle dükkanlarından biri. Normalde kremayı pek sevmem ama burada satıcı bana o tatlı waffle hamuru ve kirazların üzerine krema denersem çok beğeneceğimi ve denememi istediğini söyledi. Kıramadım. 🙂 İyiki de kırmamışım. Bana hep ağır gelen krema aşırı hafif ve lezzetli idi, sırları çok az çırpmak ve az yağ kullanmakmış. Bu arada bu dükkanın kahveleri de çok başarılı.

Adres: Wollestraad

4. Chez Albert Brugge

Brugge’un en popüler waffle dükkanı burası. Turistik mekanlara karşı alerjim vardır ve pek tercih etmem ama burası için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü burada lezzetler harika. Ne zaman gitseniz muhakkak bu dükkanın önünde kuyruk olacaktır. Brugge şehrine ayak basanlar waffle yemek için buraya akın ediyor çünkü. 🙂 Sütlü çikolatalı ve çilekli waffle tercihim burada. Servis ederken hamura bir de minik Belçika bayrağı dikiyorlar. 🙂 Sevimli bir sunum. Muhakkak deneyin.

Adres: Breidelstraat 16

5. Fred’s – Belgian Waffles and Ice Cream

Buranın waffle’ları çok lezzetli olduğu gibi, dondurmaları da ünlü. Özellikle sunum çok şirin ve estetik. Tatlar ise yıkılıyor. 🙂 Çikolata soslu hindistan cevizli dondurmanın tadı hala damağımda. 🙂 Bir mekanda oturup vakit kaybetmek istemiyorsanız burası tam size göre. Ben önünden geçerken elime kapıyorum waffle veya dondurmamı, şehri keşfetmeye devam ediyorum. 🙂

Adres: Eiermarkt 20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen