Brugge Çikolata, Patates Kızartması ve Bira Müzesi

brugge chocolate museum

Belçika deyince akla gelen bu üç lezzetin tarihinde kaybolmak ve yapım aşamalarına dair birçok bilgi edinmek için kesinlikle Çikolata, Patates Kızartması ve Bira müzesi turu yapın. Ben hepsini gezdikten sonra Brugge şehrini daha da iliklerime kadar hissetmiştim.

Choco-Story (Çikolata Müzesi)

Belçika deyince ilk çikolata akla gelir! Size Brugge yeme içme önerilerimde verdiğim çikolata dükkanları tavsiyelerime uydunuz o lezzetli çikolataları mideye indirdiniz, güzel. 🙂 Peki Belçika çikolataları kakao çekirdeğinden çikolataya dönüşene kadar hangi süreçlerden geçiyor? İşte bu sorunun cevabını da merak ediyorsanız Çikolata Müzesi tam da size göre. Bu müzede kakao ve çikolatanın tarihinde kaybolacaksınız! Çikolatanın Avrupa’ya geliş hikayesini dinlemek çok ilgi çekici olmuştu benim için. Müzeyi gezdikten sonra çikolata atölyesinde çikolataların yapımını izlemek ve yapılan ikramlar herhalde müzenin en keyifli kısmı. 🙂

brugge chocolate museum

Müzeyi ne zaman ziyaret edebilirim?

Çikolata Müzesi her gün 10.00-17.00 arası açık, turistlerin en yoğun olduğu temmuz ve ağustos aylarında ise 10:00 – 18:00 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Müzeye giriş bilet fiyatı ne kadar?

Yetişkin: 8 €

65 yaş üstü ve öğrenciler: 7 €

Çocuk (6-11 yaş): 5 €

Biletlerinizi müzenin internet sitesinden online olarak satın alabilirsiniz. Bu arada Brugge şehrindeki farklı müze biletleri ile de çikolata müzesi bilet fiyatlarını daha uygun fiyata kombinleyebiliyorsunuz. Siteyi bir inceleyin. http://choco-story-brugge.be/ ENG/openinghours.htm

Müze adresi: Wijnzakstraat 2

Frietmuseum (Patates Kızartması Müzesi)

Avrupa’da kızarmış patates deyince iki ülke akla gelir. Biri Hollanda biri Belçika. Hangisi daha iyi derseniz, haksızlık etmeyeyim! Birbirleri ile yarışırlar çünkü. 🙂 Belçika patatesini tanımak, tarihini öğrenmek ve patateslerin lezzet tamamlayıcıları onlarca çeşit soslar ile tanışmak için bu müzeyi muhakkak ziyaret edin derim. Burası Brugge şehrinin en çekici binalarından biri olan Saaihalle’de yer alıyor. Bayıldım buraya! Bu arada bu müze dünyada patates kızartmasının tarihini ve patateslerin yetiştirilme ve yapım sürecini anlatan tek müze imiş. Bu yönden de ilgimi çekmişti benim.

“Patates nereden geliyor?”

“Kızartma Belçika’da icat mıydı?”

“İyi kızartmanın sırrı nedir?”

İşte ben Frietmuseum’da tüm bu sorularıma cevap bulmuştum. Tavsiye ediyorum.

Müzeyi ne zaman ziyaret edebilirim?

Her gün 10.00-18.00 arası müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Burada vakit geçireceğiniz süre ortalama 45 dakika civarı oluyor.

Müzeye giriş bilet fiyatı ne kadar?

Yetişkin: 7 €

65 yaş üstü ve öğrenciler: 6 €

Çocuk (6-11 yaş): 5 €

Müze adresi: Vlamingstraat 33

Brugge şehrinde muhteşem patates kızartmaları yapan favori mekanlarımı öğrenmek istiyorsanız detaylı Brugge yeme-içme yazım için tıklayın!

Bruges Beer Experience

Alkol sağlığa zararlıdır! Üzerime düşeni yapıp baştan belirteyim dedim. 🙂 Belçika ile özdeşleşmiş biraları daha yakından tanımak isteyen var ise buyursun ziyaret etsin. İlla tatmak zorunda değilsiniz. Bazı şeyler genel kültür. Sonuçta Belçika, dünyada bira denince akla gelen ilk ülkelerden biri. Yüzlerce, binlerce çeşit biraları var. Fotoğraflar ve videolar eşliğinde bu lezzetin tarihini ve bira yapım sürecini öğrenmek istiyorsanız muhakkak gidin derim. İçeride oldukça doyurucu bir görsel sunum var. Paranızın karşılığını alacaksınız. Tadım odasında 16 farklı bira çeşidi tadım için herkese açık.

brugge bira muzesi

Müzeyi ne zaman ziyaret edebilirim?

Her gün 10.00-18.00 arası müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Müzeye giriş bilet fiyatı ne kadar?

Yetişkin: 15 €

Müze adresi: Breidelstraat 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen