Brugge Burg Meydanı

brugge burg meydani
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Brugge şehrinin tarih kokan meydanı, aynı zamanda şehrin idari ve siyasi merkezi! Brugge Burg meydanı Gotik’ten Rönesans’a uzanan ve Neo-klasik dönemlerden kalma çeşitli mimari tarzda yapılarla dolu. Meydanda en dikkat çekici yapı Belediye Binası! Adalet Sarayı ve Nüfus Müdürlüğü de burada. Adalet sarayına özellikle hayran kalmıştım çünkü belki de Rönesans döneminin en nadir örneklerinden biriydi gördüğüm bina! Brugge Burg meydanı şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri ayrıca. Şehrin bir başka ana kalbi olan Markt Meydanına da çok yakın.

Bu meydandaki yapıların ihtişamı gerçekten çok farklı, ben Ortaçağ ve Rönesans döneminin etkisini bu meydanda fazlasıyla hissettim. Fotoğraf çekmek isteyenler için bir cennet burası. 🙂 Hele ki ışık tersinizde değilse. Holy Blood Bazilikası da bu meydanda. Holy Blood Bazilikası ve şehirdeki birçok katedrali de anlattım. Okumak isteyenler, Brugge kilise ve manastırlar yazım için hemen tıklayın!

İnternette özellikle bu meydan için bir turist yorumuna rastlamıştım. “15. yüzyıldan kalma, kentsel dönüşümden bir haber bir şehir ve meydan, hiçbir bina restore edilmemiş” Hakikaten sesli gülmüştüm yoruma! Her şeyin ve her yerin betonlaştığı ve estetikten uzaklaştığı günümüz dünyasında bu tarz eski yapıların geçmişten günümüze olduğu gibi korunmuş olarak gelmesi nasıl büyük bir miras ve değer. Neyse demem o ki, Burg meydanını muhakkak görün. 🙂

brugge burg meydani

Burg meydanındaki Belediye Binasından biraz daha detaylı bahsetmek istiyorum. Şehir 600 yıldır bu binadan yönetiliyormuş. Görülmesi gereken bir başyapıt bence. 1300’lerde gotik bir tarzda inşa edilmiş. Cephesindeki heykeller orijinal olmasa da tarihi Flandre bölgesinin ve İncil’in figürlerinden ilham alınarak yapılmış. Eğer Brugge’nin erken tarihini öğrenmeye, halkla yöneticileri arasındaki güç mücadelesine tanıklık etmeye ve şehrin mührü gibi tarihi belgeleri ve eserleri görmeye meraklıysanız, bu yapıyı muhakkak ziyaret edin. Bina renkleri ve iç dizaynı muhteşem. Ana koridorda özellikle muazzam bir mimari ve görsel bir büyü var!

 

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Bu sitede sizlerle hem seyahat deneyimlerimi paylaşıyorum hem de bana çok sık sorduğunuz “Nasıl bu kadar çok geziyorsun?” sorusunun cevaplarını veriyorum. Haydi ruhunuzu benimle yollara bırakın. :)

Facebook ile yorum yap

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu benimle yollara bırakın. :)

  • Sayfamı Beğen

Yeni yazılarımdan anında haberdar olmak için üye ol!

  • Keşfet

4 Gün 4 Stat Turu Yazımı Okumak İçin Hemen Tıkla